نمونه هایی از طراحی تجربه کاربری

نمونه هایی از طراحی تجربه کاربری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/20

در مقاله تجربه کاربر(User Experience) چیست؟ درخصوص مفهوم تجربه کاربر یا تجربه کاربری(User Experience) توضیح داده شد. در این مقاله سعی می شود که چند نمونه از بهترین طراحی های تجربه کاربری در حوزه های مختلف به منظور درک بهتر این مفهوم آورده شوند. لازم به ذکر است که ممکن است برخی از این نمونه از تجربه کاربر در حال حاضر و به دلیل پیشرفت های صورت گرفته در این حوزه چندان جدید و جالب نباشد، اما باید توجه کنید که این ویژگی ها شاید همین چند سال پیش بسیار بدیع و مطلوب بودند.

جی میل(Gmail)

سرویس ایمیل شرکت گوگل تجربه خوبی برای کاربرانی که اولین بار در این سرویس ثبت نام می کنند، ایجاد کرده است. این کاربران هنگامیکه بار اول وارد صفحه جیمیل خود می شود، یک صفحه خالی را مشاهده می کنند که در آن اطلاعات مفیدی درخصوص این سرویس و در قالب ایمیل های آماده در صندوق ورودی(inbox) جیمیل ارائه می دهد. همچنین راهنمایی هایی درخصوص راهنمایی هایی درخصوص اینکه چگونه می توان ارزش بیشتری از این اپلیکیشن بدست آورد که به کاربران کمک کرده و سبب حفظ و وفاداری آنها می شود.

برند کفش هانتر(Hunter)

برند کفش هانتر که تولید کننده چکمه های لوکس و ارزشمند است، وبسایت کاربرپسندی دارد که هم در نسخه دسکتاپ و هم موبایل بسیار خوب عمل می کند. یک ویژگی خوب در طراحی این وبسایت که تجربه کاربری خوبی ایجاد می کند این است که شما هنگام مشاهده عکس محصولات و اسکرول(Scroll) کردن در صفحه مشخصات محصول را همچنان مشاهده می کنید. ضمن اینکه کیفیت خوب عکس ها در کنار کاربردی بودن وبسایت به بهبود تجربه کاربر کمک کرده است.

آمازون(Amazon)

وبسایت خرید و فروش آمازون ویژگی های خوبی از حیث تجربه کاربر و رابط کاربری(User Interface) دارد. یکی از جالب ترین این ویژگی ها فرایند سفارش دهی محصول با یک کلیک است. در این فرایند بعد از اینکه کاربر اطلاعات مربوط به پرداخت و تحویل محصول(مرسوله) را در وبسایت وارد کرد، تنها با یک کلیک می تواند محصول خود را دریافت کند.

خودروسازی فولکس واگن(Volkwagen/vw.com)

بسیاری از شرکت های خودروسازی معروف دنیا از جمله فولکس واگن در طراحی وبسایت شان سعی کرده اند از ویژگی های تعامل با کاربر بهره گیرند. امکان طراحی و ایجاد یک خودرو در وبسایت خودروساز و مشاهده آن بصورت سه بعدی تجربه خوبی برای کاربر ایجاد کرده و خود عاملی ترغیب کننده به سفارش و خرید خودرو مدنظر مشتری است.

دراپ باکس(Dropbox)

 دراپ باکس که یک سرویس مدیریت و اشتراک فایل است، امکانات و ویژگی های بسیار جالبی برای کاربران فراهم کرده که تجربه کاربری ساده و لذت بخشی برای آنها فراهم می کند. مهمترین ویژگی آن نحوه آنبوردینگ – برای آشنایی با آن می توانید به مقاله بهترین و رایج ترین روش های آنبوردینگ(Onboarding) کدامند؟ رجوع کنید- است که بسیار ساده و سریع است. همچنین در آپلود و اشتراک فایل ها کاربر تنها با درگ و دراپ(Drag & Drop) کردن می تواند فایل خود را به اشتراک گذارد و آپلود شدن یا خطای احتمالی را مشاهده نماید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 1254
تعداد کل بازدیدها: 247788

نظرات کاربران

*