نماز شب را چگونه می خوانند

نماز شب را چگونه می خوانند

یکی از نمازهای مستحبی که بسیار توصیه شده است که مومنین و متقین آن را هر نیمه شب بخوانند، نماز شب است. در زیر نحوه اقامه و خواندن نماز شب توضیح داده می شود.

ابتدا یادآور می شویم که پیش از خواندن نماز شب مانند هر نمازی شما باید وضو داشته باشید. نماز شب یازده رکعت است که البته در شش نماز جداگانه خوانده می شود. چهار نماز دو رکعتی مانند نماز صبح به نیت نماز شب، یک نماز دو رکعتی به نيت نماز شَفْعْ و يك نماز يك ركعتي به نيت نماز وَتْر.

وقت خواندن نماز شب از نصف شب تا اذان صبح می تواند باشد البته روایت شده است که خواندن نماز شب در سحر فضیلت بیشتری دارد و هنگام سحر نیز تمام ثلث آخر شب می باشد که نزدیک نماز صبح بهترین زمان سحر است.

  1. همانطور که گفته شد ابتدا چهار نماز 2 رکعتی مانند نماز صبح خوانده می شود با این تفاوت که هر کدام باید به نیت نماز شب خوانده شوند- به این چهار نماز دو رکعتی نافله شب نیز می گویند.

اما خواندن نماز شفع و وتر کمی متفاوت است که در زیر نحوه خواندن هر کدام از نماز های شفع و وتر توضیح داده می شود.

  1. نحوه خواندن نماز شَفْعْ در نماز شب

برای خواندن نماز شفع شما باید دو ركعت نماز شَفْعْ نیت کنید؛ بدین صورت که دو ركعت نماز شَفْعْ مي‌خوانم قُربة اِلي الله. سپس در رکعت اول موارد زیر را بجا آورید:

رکعت اول نماز شَفْعْ: يك بار سوره حمد + يك بار سوره توحید(قل هو‌ الله احد) + يك بار سوره ناس + ركوع + سجده.

در رکعت دوم نماز شَفْعْ از نماز شب موارد زیر را بجا آورید:

رکعت دوم نماز شَفْعْ: يك بار سوره حمد + يك بار توحید(سوره قل‌ هو الله احد) + يك بار سوره فلق + قنوت + ركوع + سجده + تشهد + سلام.

  1. نحوه خواندن نماز وَتْر در نماز شب

برای خواندن نماز وَتْر در نماز شب باید یک رکعت نماز وَتْر نیت کنید. سپس در رکعت اول نماز وَتْر موارد زیر را بجا آورید:    
رکعت اول نماز وَتْر: يك بار سوره حمد + سه بار سوره توحید/اخلاص + يك بار سوره فلق + يك بار سوره ناس.

سپس به قنوت رفته و در قنوت ذکرهای زیر را بجا می آورید:

  • ابتدا ذکر معمول قنوت را می خوانید سپس در همان حالت قنوت یکبار بگوييد: اَللّهُمَّ اِغْفِر لِلْمومِنينَ وَ اَلْمومِناتْ وَ اَلْمُسلِمينَ وَ اَلْمُسلِماتْ(بدین معنی که: خدايا ببخش جميع مؤمنين مرد و مؤمنين زن را) و پس از آن برای چهل مومن دعا کنید.
  • بعد از آن هفتاد بار بگوييد: اَسْتَغْفِرُ اللهَ رَبي وَ اَتُوبُ اِلَيه(بدین معنی که آمرزش مي‌طلبم از خدايي كه پروردگارم است و بسويش باز مي‌گردم)
  • سپس هفت بار بگوييد: هذا مَقامُ الْعائِذِ بِكَ مِنَ اَلْنار(بدین معنی اين است مقام كسي كه از آتش قيامت به تو پناه مي‌برد)
  • بعد سيصد مرتبه می گویید: اَلْعَفو( یعنی خدایا ببخش)
  • و در نهایت يك بار بگوييد: رَبّ اغْفِرْلى وَ ارْحَمْنى وَ تُبْ عَلىََّ اِنَّكَ اَنْتَ التّوابُ اَلْغَفُورُ الرّحيم(بدین معنی که پروردگارا ببخش مرا و رحم كن به من و توبه مرا بپذير به راستي كه تو، توبه پذيرنده، بخشنده و مهرباني)

شمارش این اذکار را می توانید ذهنی، با انگشتان دست یا تسبیح انجام دهید.

در نهایت به رکوع و سجده رفته و با تشهد و سلام نماز وتر را پایان می دهید. پس از اتمام نماز نیز بهتر است تسبیحات حضر فاطمه زهرا(س) گفته شود.

بدین صورت نماز شب به پایان می رسد(التماس دعا)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.7
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 75
تعداد کل آرا: 1111
تعداد کل بازدیدها: 142580


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)