نقش سدیم(Sodium) در خون و میزان نرمال و محدوده مجاز سدیم در خون چقدر است؟

نقش سدیم(Sodium) در خون و میزان نرمال و محدوده مجاز سدیم در خون چقدر است؟

سنجش میزان سدیم خون از دیگر موارد تست و سنجش در هنگام آزمایش خون است. در این نوشته نقش سدیم، علت کاهش یا افزایش سدیم در خون و میزان نرمال و محدوده خطر یا مجاز سدیم در خون بررسی می شود.

سدیم از دیگر الکترولیت های – الکترولیت موادی هستند که دارای یون آزاد که باعث هدایت الکتریکی آن‌ها می‌شود- موجود در خون است که مهمترین نقش و کاربرد سدیم در خون تنظیم فعالیت آنزیم ها، کنترل اسمولالیته مایعات داخل عروقی یا همان تنظیم آب بدن، کنترل تعادل اسید و باز(ph)، هدایت پالس های عصبی ماهیچه ای از طریق پمپ سدیم می باشد.

سدیم در مواد غذایی دارای نمک و برخی دیگر از انواع سبزیجات به وفور وجود دارد از جمله آن می توان سبزیجات برگ دار، چغندر، هویج، کرفس، شیر، بنشن/حبوبات، ساقه خشک شده نیلوفر آبی، زیتون، جگر یا قلوه گوسفند را نام برد.

عوارض کاهش سدیم در بدن به عوارض کاهش پتاسیم که در مقاله کار پتاسیم(Potassium) در خون چیست؟ نقش پتاسیم در بدن چیست؟ میزان نرمال و محدوده خطر پتاسیم خون چقدر است؟ توضیح داده شد، شباهت دارد و بعضا ممکن است علائم کمبود این دو نوع ماده معدنی با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. برای مثال مهمترین عارضه کمبود سدیم در خون و در سلول های بدن گرفتگی عضلات است. همچنین ضعف عضلانی و فلج روده ها که منجر به نفخ یا درد شکم، سردرد، استفراغ می شود از دیگر علائم کاهش سدیم است.

یادآور می شوم که سدیم و پتاسیم در خون و در سلول های بدن انسان نقش مکمل دارند.

افزایش سدیم در خون نیز عوارض و مشکلاتی را برای بدن ایجاد می کند که مهمترین آنها فشار خون بالاست که متعاقبا بیماری های قلبی یا کلیوی نیز ایجاد می شود.

میزان نرمال و محدوده مجاز یا محدوده خطر سدیم در خون چه میزان است؟

میزان نرمال سدیم در خون محدوده یا رنج 135 تا 145 میلی اکی والان بر لیتر(mEq/L) است. خارج شدن سدیم خون از محدوده فوق الذکر می تواند مشکلاتی که در بالا در خصوص افزایش یا کاهش سدیم خون ذکر شد را به وجود آورد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 675
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)