نقد داستان | چگونه برای محتوای یک داستان نقد بنویسیم؟

نقد داستان | چگونه برای محتوای یک داستان نقد بنویسیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/05

برای این که داستان نقد کنیم وجود شرایطی لازم و ضروری است. بدون داشتن این ویژگی ها فرد نمی تواند در زمینه نقد داستان به موفقیت برسد. اگر فردی تازه کار است و به نقد علاقه دارد، نیاز است که ابتدا مهارت هایی را در خود پرورش بدهد و خود را برای کار در این زمینه مهیا سازد.

 

مهم ترین شرایط لازم برای نقد داستان عبارتند از:

  • داشتن مطالعه بسیار زیاد در زمینه داستان و بحث های نظری(تئوری) راجع به آن
  • برخورداری از ذوق و شم هنری سالم و تربیت یافته و غنی شده
  • هوش، دقت نظر و تیزبینی

بدون این ویژگی ها انتظار نمی رود شخص منتقد خوبی از کار دربیاید. هستند کسانی که مباحث نظری(تئوری) مربوط به داستان را از حفظ اند اما فاقد شم و ذوق هنری لازم و کافی می باشند پس در این زمینه به جایی نمی رسند.

 

چقدر داستان مطالعه کنیم؟

منتقد بخشی مهم از معیارهای سنجشی خود را از طریق مطالعه داستان های با ارزش به دست می آورد، هر چه میزان داستان های با ارزشی که خوانده است بیشتر باشد، ذخیره های ذهنی او بیشتر می شود و هر چه ذخیره ذهنی او بیشتر باشد درجه درستی نقد و قضاوتش در نقد سالم تر خواهد بود.

فایده دیگر مطالعه سودمند این است که نوعی نرمش در قضاوت ها پیش خواهد آمد و از خشکی و تعصب در نقدها دور خواهیم شد.

دانش کسی با مطالعه محدود، ماشینی، خشک و غیر واقعی است اما کسی که مطالعه درستی دارد از دانشی زنده و پویا برخوردار است.

 

با مطالعه اندک چه لطمه ای به کار خود می زنیم؟

با مطالعه اندک خود در یک مورد خاص، چه بسا زبان به تحسین اثری بزنیم که فاقد آن ارزش های لازم بوده و منتقد دیگر که مطالعات عمیق و زیادی دارد همان اثر را نوشته ای معمولی، تکراری یا حتی ضعیف بداند. بنابراین کسی که مطالعه عمیق و وسیع دارد، نظرش قابل قبول و درست است.

 

چگونه ذوق ادبی را به دست بیاوریم؟

بخشی از ذوق بر پایه فطرت است و بخش دیگر آن بر اثر عادت و تربیت به وجود می آید. تربیت ذوق ادبی هم از طریق انس و الفت مداوم با متن های ادبی و دقت نظر در آثار ادبی به دست می آید.

 

نقد داستان | چگونه برای محتوای یک داستان نقد بنویسیم؟

 

هوش، نکته سنجی و دقت نظر ویژگی مهم یک منتقد:

دقت نظر و تیزبینی از ویژگی های بارز یک منتقد ادبی است. اشخاصی که دقت بالایی ندارند نمی توانند به رمز و راز ها و ظرافت های پنهان در یک اثر ادبی مخصوصا داستان دست یابند. بدون این ویژگی نقد از کمال و جامعیت لازم به دور می ماند.

حتی لازم است منتقدین داستان،  دانش در زمینه های غیر داستانی دیگر مثل تاریخ، جامعه شناسی، روان شناسی، فلسفه، ادیان و... را کسب کنند.

 

دیگر ویژگی های مورد نیاز یک منتقد:

دقت، نظم، هماهنگی و سلیقه از خصوصیاتی است که یک منتقد ادبی باید داشته باشد. پیچیدگی و نارسایی در بیان، آشفتگی در بیان مطالبی که باید گفته شود و ضعف هایی از این دست مانع فهم کامل و صحیح  نقد توسط مخاطبان خواهد شد. چه بسا نقد هایی که حاوی نکاتی ارزشمند و بدیع نیز بوده اند اما به علت داشتن همین نقص ها در عرضه، نتوانسته اند آن تاثیر لازم را بر خوانندگان خود بگذارند.

 

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 22
تعداد کل نظرات : 1
تعداد کل آرا: 15
تعداد کل بازدیدها: 10213

نظرات کاربران

*
B
بهزاد ( 2018-06-26 00:43:49 )
سلام عالی بود ممنونم