نشانه های کودک آزاری چیست و چگونه تشخیص دهیم کودکمان آزار دیده | چگونه کودک آزار را تشخیص دهیم | حالات کودک مورد تعرض

نشانه های کودک آزاری چیست و چگونه تشخیص دهیم کودکمان آزار دیده |  چگونه کودک آزار را تشخیص دهیم | حالات کودک مورد تعرض
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/13

مدتی است اسامی مختلفی به نام آتنا، ملیکا، و نام های دیگری به نام تجاوز و کودک آزاری شنیده می شود و دلمان را به درد می آورد. این کودکان نمونه ای از بسیار کودکانی هستند که در کودکی مورد آزار و اذیت قرار گفته اند. انسان های کودک آزار که عموما این قشر را مر دان تشکیل می دهند کودکان اعم از دختر و پسر را مورد تجاوز جنسی قرار داده و باعث می شوند تا زندگی یک کودک تا آخر عمر تحت تاثیر آن قرار گیرد. اما در برابر اینکه کودک آزاری بسیار خطرناک است، بسیار آسان می توان از آن پیشگیری نمود.در این مقاله بدین موارد می پردازیم که کودک آزاری چیست و چه نشانه هایی دارد؟ چگونه تشخیص دهیم کودکمان آزار دیده؟ چگونه کودک آزار را تشخیص دهیم؟

آموزش به کودک خود و همچنین چگونگی آگاه کرد کودک خود برای جلوگیری از مورد تعرض قرار گفتن را در زیر بخوانید.

همچنین در این مقاله به تعریف قانونی سوء استفاده از کودک، انواع مختلف سوء استفاده و غفلت و علائم و نشانه های سوء استفاده اشاره می کنیم. این مقاله تنها برای رفاه حال خانواده ها و آرامش بیشتر جامعه مطرح خواهد شد.
گام اول در کمک به سوء استفاده یا کودک آزاری درکودکان این است که پدر و مادر بتواند نشانه های سوء استفاده و تجاوز جنسی از کودکان را تشخیص دهد . حضور یک علامت تنها به این معنی نیست که کودک مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است. ابتدا باید بین فرزند و والدین رابطه ای دوستانه برقرار باشد تا بتواند مشکل خود را بر زبان بیاورد.زمانی از کودک آزاری مطمئن خواهید شدکه با نگاهی دقیق تر به وضعیت متوجه حضور علائمی به طور مکرر یا ترکیبی بوده که تا بحال در فرزند خود مشاهده ننموده اید. این اطلاعات مقدماتی برای کمک بهتر شماست. در ادامه به شما یاد خواهیم داد که چگونه کودک آزاری را از طریق حالات فرزند خود تشخیص داده و تشخیص دهید آیا کودک شما مورد تجاوز و تعرض قرار گرفته است یا خیر.

نشانه های کودک آزاری چیست و چگونه تشخیص دهیم کودکمان آزار دیده |  چگونه کودک آزار را تشخیص دهیم | حالات کودک مورد تعرض


در حالت کلی سه نوع کودک آزاری وجود دارد:
1- آزار جنسی


شامل فعالیت های شخص غریبه و یا فامیل و نزدیکان مانند تمایل به
آلت کوکدان، نفوذ، انزجار، تجاوز جنسی، لواط، قرار گرفتن در معرض موارد غیر عادی و بهره برداری از طریق فحشا یا تولید مواد پورنوگرافی و سوءاستفاده جنسی از طریق اغفال، سوء استفاده، متقاعد کردن، انگیزش، تحریک، و یا اجبار هر کودک به هر نحوی یا شبیه سازی چنین رفتارهایی برای هدف از تولید یک تصویر بصری از این رفتار؛ یا تجاوز، یا هر نوع دیگر به شکل از استثمار جنسی از کودکان، همان تجاوز جنسی است.


2- آزار فیزیکی


آزار فیزیکی یک مورد غیر عادی و غيرمعمول است. می توانید نشانه های یک کودک آزاری جنسی را از کبودی جزئی تا شدید شکستگی و یا مرگ در نتیجه مشت زدن، ضرب و شتم، لگد زدن، گاز گرفتن، تکان دادن، پرتاب کردن خراب کردن، خفگی، ضربه زدن (با دست، چوب، بند یا دیگر شیء)، سوزاندن، یا در غیر این صورت به یک کودک آسیب رسانده است تشخیص دهید. بروز یکسری مشکلات حرکتی در هنگام دویدن، بازی کردن و یا غیره نمی تواند نشانه های تجاوز فیزیکی باشد مگر اینکه خلافش ثابت شده و دلایل محکمی وجود داشته باشد.


3- آزار روحی


این تجاوز یک نوع الگوی رفتاری است که کودک را مختل می کند و باعث ایجاد احساس عاطفی یا احساس بی ارزشی در کودک می شود. آزار روحی ممکن است شامل انتقاد مداوم،تهدید و یا رد، و همچنین استقراض عشق باشد. ثابت نمودن سوء استفاده عاطفی اغلب دشوار است. بنابراین، بدون مدارک کافی و محکم خدمات نمی توان مداخله و اختلال در روح یک کودک را اثبات نمود. آسیب روانی به کودک و سوء استفاده عاطفی تقریبا همیشه زمانی آغاز می شود که دیگر انواع تجاوزات و تعارضات صورت گرفته باشد.

چگونه تشخیص دهیم کودکمان مورد کودک آزاری قرار گرفته

نشانه های کودک آزاری چیست و چگونه تشخیص دهیم کودکمان آزار دیده |  چگونه کودک آزار را تشخیص دهیم | حالات کودک مورد تعرض


برای اینکه تشخیص دهیم آیا به کودکمان تعرض و یا تجاوزی صورت گرفته باید به رفتارهای کودک خود دقیق توجه کنیم. برخی از این علائم عبارتند از:
- تغییرات آنی در رفتار و عملکرد کودک در خانه و یا مدرسه
- نمی خواهد از پدر و مادر خود در مسائل فیزیکی خود کمک بیگرد
- دارای مشکلات یادگیری (یا مشکل است تمرکز) بوده که نمی توان آن را به موارد عادی نسبت داد.
- کودک همیشه نگران و مضطرب است و حالتش به گونه ای است که انگار قرار است رخداد بدی اتفاق بیوفتد.
- کمبود نظارت بزرگسالان و پدر و مادر را ترجیه می دهد
- کودک بیش از حد سازگار، منفعل و ساکت شده است
- برای مدرسه رفتن عجله می کند و همچنین علاقه ای به بازگشت به خانه ندارد
- تمایلی به افراد اطراف خود نداشته و از آن ها دوری میکند.
- کودک دائما با والدین خود بدرفتاری می کندو آن را بروز می دهد

در نهایت اگر می خواهید خیالتان از اینکه کودکانتان مورد تعرض قرار نخواهند گرفت بدانید که تنها راه آن آموزسش است. نترسید و مسائل جنسی را در حد فهم آنها به آنان آمکوزش دهید. به آن ها گوشزد کنید که هیچکس جز پدر و مادر محرم آن ها نبوده و از افراد فامیل و بخصوص مردان فامیل دوری گزینند.
همیشه در کنار فرزندان خود باشید و تمام حواستان بله رفت و آمدهای اطراف آنها باشد. هیچگاه نگذارید حتی دختر خانم های شما با مردان فامیل تنهایی به جایی بروند. نگران بودن شما تضمینی برای سالم ماندن و آینده درخشان فرزندانتان خواهد بود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 10
تعداد کل آرا: 138
تعداد کل بازدیدها: 123214

نظرات کاربران

*