نرخ سود بانکی چگونه تعیین می شود؟ عوامل تعیین کننده و تاثیرگذار بر نرخ سود یا بهره بانکی

نرخ سود بانکی چگونه تعیین می شود؟ عوامل تعیین کننده و تاثیرگذار بر نرخ سود یا بهره بانکی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/03/06

با در نظر گرفتن دلایل و فلسفه تعیین کننده نرخ سود/بهره بانکی که در مقاله چرا نرخ سود بانکی تعیین می شود؟ دلیل و فلسفه نرخ سود یا بهره بانکی توضیح داده شدند، حال باید ببینیم که چه عواملی روی این نرخ تاثیر می گذارند و میزان نرخ سود/بهره بانکی را تعیین می کنند.

اولین و شاید مهمترین عامل مسئله عرضه و تقاضاست. میزان و سطح نرخ بهره/سود عاملی از عرضه و تقاضاست. افزایش تقاضا برای اعتبارات(credits)/وام(loans) منجر به افزایش نرخ بهره و کاهش تقاضا منجر به کاهش آن می شود. در مقابل آن مسئله عرضه قرار دارد یعنی افزایش عرضه برای اعتبارات/وام منجر به کاهش نرخ بهره/سود و کاهش عرضه منجر به افزایش نرخ بهره/سود می شود.

عرضه و تقاضا(برای وام یا سپرده بانکی)

عرضه اعتبارات با افزایش میزان پول دردسترس قرض گیرندگان/وام گیرندگان افزایش می یابد. برای مثال هنگامیکه شما یک حساب بانکی باز می کنید شما در حقیقت در حال پول قرض دادن به بانک هستید. حال بسته به نوع حسابی که شما باز می کنید(یعنی حساب جاری یا حساب سرمایه گذاری کوتاه/بلند مدت) بانک می تواند آن پول را در فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری هزینه کند. در واقع بانک این پول را به دیگر مشتریان خود قرض می دهد. هرچه بانک ها بیشتر بتوانند پول قرض دهند، اعتبارات بیشتری در یک نظام اقتصادی وجود دارد؛ حالت مخالف آن نیز وجود دارد.

یک عامل تاثیرگذار دیگر بر روی میزان موجود یا دردسترس بودن اعتبارات/وام ها بازپرداخت یا بازگشت وام های پرداختی است. هرچه وام گیرندگان در بازپرداخت وام های خود تاخیر کنند، میزان اعتبار/وام موجود یا دردسترس برای وام دادن کمتر است. برای نمونه هنگامیکه شما تصمیم می گیرید که برای یک ماه بازپرداخت وام خود را به تعویق بیاندازید، شما نه تنها نرخ سود/بهره ای که پرداخت می کنید را افزایش می دهید، بلکه میزان اعتبار/وام که در واقع همان نقدینگی در دسترس است را دربازار مالی و پولی کاهش می دهید.

تورم

عامل تاثیرگذار دیگر بر روی نرخ بهره/سود تورم است. هرچه تورم بالاتر رود نرخ بهره/سود بانکی نیز بالاتر می رود. این نرخ به این دلیل افزایش می یابد که وام دهندگان تقاضای سود بیشتری برای هزینه فرصت و کاهش قدرت خرید شان دارند.

دولت یا نظام بانکی

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده و تاثیرگذار بر نرخ سود/بهره بانکی دولت یا بانک های مرکزی هر کشور است. بانک مرکزی هر کشور نرخ مبادلات بین بانکی یا بهره بین بانکی را تعیین می کنند و این بر روی میزان نرخ بهره/سودی که آنها از وام ها می گیرند را افزایش می دهد. همچنین دولت با خرید یا فروش اوراق بهادار مانند اوراق قرضه یا مشارکت می تواند بر این نرخ تاثیرگذارد. به این صورت که اگر دولت اوراق قرضه بخرد پول بیشتری وارد نظام بانکی می شود و قدرت وام دهی آنها افزایش یافته و نرخ بهره بانکی کاهش می یابد. در مقابل اگر اقدام به فروش اوراق کند، پول در دسترس وقدرت وام دهی کاهش و نرخ بهره بانکی افزایش می یابد.

از میان عوامل فوق مهمترین عامل بحث عرضه و تقاضاست. البته وام ها یا اعتبارات متفاوت هستند و نرخ ها بسته به ریسک(عدم باز پرداخت)، زمان(دوره باز پرداخت وام)، مالیات(دربرخی کشورها) و تبدیل پذیری(نقدپذیری) آن تعیین می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 113
تعداد کل آرا: 1300
تعداد کل بازدیدها: 293813

نظرات کاربران

*