نحوه کنترل و تاثیرگذاری رسانه ها بر مغز و ذهن انسان

نحوه کنترل و تاثیرگذاری رسانه ها بر مغز و ذهن انسان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/12

مردم هر چه رسانه ها به آن ها می گویند را باور می کنند”   <<جرج اورول>>

تاثیر رسانه  (media) بر فرهنگ و سبک زندگی انسان مدرن و افکار عمومی غیر قابل انکار است. رسانه هایی که در صدد کنترل ذهن مردم هستند و از آن ها چیزی جز بره هایی که نیاز به چوپان دارند نمی خواهند. هدفی که سالهاست توسط رسانه هایی که توسط شرکت های بزگ سرمایه داری حمایت می شوند (Corporate Media) در حال پیگیری است و تمام تمرکز آن ها بر روی کنترل ذهن افراد جامعه می باشد (mind control).

استفاده ی این رسانه ها از دنیای پر زرق و برق و جاذبه های جنسی غیر قابل انکار است. بسیاری از ما با استفاده ی تلویزیون و رسانه ها از جاذبه های جنسی آشنا هستیم و بارها شاهد استفاده رسانه ها از سکس به عنوان یک حربه ی جذب مخاطب بوده ایم. این مسئله باعث می شود بیننده زیر بمباران تبلیغات جنسی قرار بگیرد به طور ناخودآگاه معطوف مسائل جنسی شود و این مسئله بیش از حد نیاز، ذهن او را درگیر کند. برای مطالعه بیشتر در این خصوص مقاله فیلم: استفاده ابزاری و جنسی از زنان در تبلیغات رسانه ای را مطالعه نمایید.

به تصویر زیر نگاه کنید.

در این تصویر چندین دکتر را می بینید که در حال سیگار کشیدن هستند. مردم که نسبت به پزشک ها ذهنیت مثبتی دارند و آن ها را به عنوان نماد سلامتی می پندارند، به طور ناخودآگاه تصور می کنند که کشیدن سیگار کمل (سیگاری که در این تصویر، تبلیغ شده) به سلامتی ضرری نمی رساند.

نحوه کنترل مغز انسان و جامعه توسط رسانه ها

رسانه های گروهی (Mass Media) همواره ابزاری در دست کنترل گران و صاحبان سرمایه بوده اند تا در روند طبیعی و سالم رشد و تکامل انسان اختلال ایجاد کنند، تنها و تنها در جهت رسیدن به سرمایه بیشتر و نتیجه ی این وضعیت انسان هایی هستند که زندگی شان هر روز خالی تر از معنا می شود و لحظه به لحظه بیشتر در انقیاد رسانه ها قرار می گیرند.

به تصویر زیر نگاه کنید. تعداد شرکت های غول پیکر سرمایه داری که رسانه های پرنفوذ را تحت کنترل خود دارند در سال 1993 حدود 50 شرکت بوده و این آمار در 2004 به حدود 5 شرکت رسیده. این به معنی است که سرمایه و قدرت در آمریکا روز به روز انحصاری تر و محدود تر می شود. نام این 5 شرکت عبارتند از:

AOL-Time Warner, Disney, Sony, Vivendi Universal and Viacom.

نحوه کنترل مغز انسان و جامعه توسط رسانه ها

انحصاری کردن کنترل رسانه ها نشان می دهد، صاحبان سرمایه راحت تر می توانند چیزی که خودشان می خواهند را به مردم و افکار عمومی بخورانند. این بدین معنی است که به مردم تنها یک سبک زندگی، یک صدا، یک نوع نگاه و یک پیام القا می شود و این همان چیزی است که صاحبان سرمایه به آن نیاز دارند: کنترل ذهن ما.

اکثریت ناآگاه که توسط رسانه، شستشوی مغزی داده شده،  هیچگاه در مسیر رشد واقعی قدم بر نمی دارد. هیچگاه به سمت پرسشگری و مطالبه محوری در مقابل حکومت ها نمی رود و نتیجتا راحت تر به تمامیت طلبی صاحبان سرمایه تن می دهد. راه حل برون رفت از این وضعیت بای کوت کردن تمام رسانه ها یی می باشد که در دستان صاحبان قدرت و سرمایه هستند. "جریان آزاد اطلاعات" باید به یکی از مطالبات اصلی و جدی کنشگران اجتماعی و مدنی  بدل شود.

 نحوه کنترل مغز انسان و جامعه توسط رسانه ها

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.6
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 819
تعداد کل آرا: 5382
تعداد کل بازدیدها: 1491014

نظرات کاربران

*