نحوه پاک کردن و از بین بردن لکه خون | چگونه لکه خون را از لباس پاک کنیم؟

نحوه پاک کردن و از بین بردن لکه خون | چگونه لکه خون را از لباس پاک کنیم؟

بطور قطع برای بسیاری از ما پیش آمده است که به دلایل مختلفی مانند زخمی شدن قسمتی از بدن، جوش های سر باز کرده و خونین یا خون دماغ شدن لباس مان خونی شود و لکه ای از خون به خود بگیرد. خون به دلیل موادی که در آن وجود دارد سریع به لباس رنگ می گیرد حتی اگر سریع آن را از لباس پاک کنیم چه برسد به اینکه آن را پاک نکنیم و مدتی بر روی لباس بماند. در این نوشته نحوه پاک کردن و از بین بردن لکه خون از روی لباس را توضیح می دهیم.

ابتدا یادآور می شوم که بهترین کار برای از بین بردن لکه های خون از روی لباس پاک کردن سریع و فوری لکه خون به محض خونی شدن لباس است. چون اگر لکه های خون روی لباس بمانند به الیاف لباس نفوذ کرده و پاک کردن و از بین بردن لکه خون از روی لباس سخت تر می شود. توجه کنید که معمولا اگر همان لحظه که خون تازه روی لباس ریخته تمیز و شسته شود لکه ای نمی ماند و اگر هم کمی از لکه خون باقی بماند با چند بار شستن پاک می شود.

اما دشواری پاک کردن لکه خون زمانی است که لکه خون تثبیت شده و به درون لباس نفوذ کرده است. برای پاک کردن لکه خون باقی مانده و تثبیت شده می بایست مراحل و کارهای زیر را انجام دهید:

ابتدا محل لکه خون روی لباس را با آب سرد بشویید یا چند تکه یخ روی محل لکه خون در لباس قرار دهید. توجه کنید که آب گرم سبب تثبیت بیشتر لکه خون می شود اما آب سرد سبب می شود که لکه خون از یکدیگر تجزیه شده و از بین برود.

بعضا ممکن است لکه خون چنان در لباس نفوذ کرده باشد که با آب سرد از بین نرود، در این حالت برای از بین بردن لکه خون از روی لباس می توانید از خمیر نشاسته یا خمیری از جوش شیرین استفاده کنید. بدین ترتیب که خمیر نشاسته یا جوش شیرین را برای مدتی(چند دقیقه) روی لکه خون روی لباس قرار می دهید و سپس آن را می شویید.

برای سخت ترین لکه های خون روی لباس می توانید از آمونیاک برای از بین بردن لکه استفاده کنید؛ بدین ترتیب که آب ولرم با با نصف قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق چایخوری آمونیاک مخلوط کرده و روی لکه خون روی لباس می مالیم. سپس 15 دقیقه لباس خونی را درون این محلول قرار داده و سپس لباس را آبکشی می کنیم.

موارد فوق بهترین روش های از بین بردن و پاک کردن لکه های خون روی لباس است که معمولا در بیش از 90% موارد جواب می دهد.

ضمنا می توانید آموزش کامل پاک کردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه ها را در مقاله چگونه انواع لکه های لباس را پاک و تمیز کنیم؟ مطالعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 280
تعداد کل آرا: 2795
تعداد کل بازدیدها: 741024


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)