نحوه و مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

نحوه و مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/23

همانطور که در مقاله شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ذکر شد، نماد اعتماد الکترونیکی(ایی نماد) توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به کسب و کارهای اینترنتی یعنی وبسایت هایی که از وبسایت خود به منظور عرضه و فروش کالا، خدمات یا خدمات پس از فروش استفاده می کنند، اعطا می گردد. همانطور که ذکر شد در حال حاضر برحسب درجه اعتبار و امنیت این کسب و کارهای اینترنتی دو نوع نماد اعتماد الکترونیکی تک ستاره و دو ستاره اعطا می شود که در زیر نحوه و مراحل دریافت هر یک از این دو نوع نماد اعتماد الکترونیکی(Enamad) توضیح داده می شود.

نحوه و مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی تک ستاره

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی تک ستاره شما باید ابتدا پرونده خود را تکمیل کنید که بدین منظور باید وارد وبسایت Enamad.ir شده و با کلیک روی درخواست نماد اعتماد مراحل ذکر شده را طی کرده و مدارک لازم را ارائه کنید.

پس از آن بصورت موازی دو فرایند تصدیق/تایید مشخصات محل فعالیت کسب و کار اینترنتی(آدرس، شماره تماس و غیره) و مالک کسب و کار اینترنتی انجام می شود(که این کار در حال حاضر توسط یک پیمانکار مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صورت می پذیرد).

بدین منظور اطلاعات مرتبط با هویت مالک و مکان کسب و کار اینترنتی از طریق وب سرویس در اختیار پیمانکار کسب و کار الکترونیکی قرار می گیرد و این پیمانکار به منظور تصدیق آدرس پاکتی حاوی یک کد شناسه یکتا به آدرس کسب و کار الکترونیکی ارسال می کند که مالک آن کسب و کار بعد از دریافت آن باید این شناسه را از طریق شماره تلفن مندرج برای این کسب و کار الکترونیکی به سامانه پیمانکار اعتبارسنجی کسب و کار الکترونیکی اعلام نماید. توجه کنید که اگر از شماره تلفن دیگر یا کد شناسه دیگری این کار صورت پذیرد، شماره تماس کسب و کار اینترنتی تایید نمی شود. برای اطمینان بیشتر برنامه ریزی صورت گرفته که این فرایند هر چهار ماه یکبار صورت پذیرد و متقاضی نماد اعتماد الکترونیکی ملزم به پرداخت هزینه پستی ارسال پاکت یکبار در سال می باشد.

در فرایند دوم سنجش اعتبار و تایید یک کسب و کار الکترونیکی به منظور اعطای نماد اعتماد الکترونیکی، وبسایت کسب و کار اینترنتی مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد. در این مرحله از اعطای نماد اعتماد الکترونیکی وبسایت کسب و کار اینترنتی از سه بعد مورد بررسی قرار می گیرد: محتوای وبسایت از حیث مدل کسب و کار، کالا و خدمت عرضه شده، فرایند فروش و ثبت سفارش، استاندارد صفحات وبسایت

در مرحله بعد و پس از تایید موارد فوق، متقاضی نماد اعتماد الکترونیکی باید مدارک زیر را به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از طریق پست ارسال کند تا بررسی و تایید شود:

 • کپی برابر اصل کلیه مدارک بارگذاری شده از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی
 • فرم تعهدنامه تکمیل و گواهی امضا شده در یک دفتر اسناد رسمی دال بر رعایت موارد زیر:
 • رعایت دستور العمل ها، ضوابط ناظر بر عرضه کالا و خدمات در محیط الکترونیکی
 • درج نماد اعتماد الکترونیکی در صفحه اصلی وبسایت
 • رعایت اصول مربوط به حفظ محرمانگی اطلاعات و حریم خصوصی مشتریان
 • رسیدگی به شکایات مشتریان
 • اعلام فوری هرگونه تغییر در اطلاعات ارائه شده به منظور دریافت نماد اعتماد الکترونیکی
 • اجرای تعهدات خود در قرارداد منعقده با مشتری
 • اعلام هرگونه تغییر در موضوع قرارداد منعقده با مشتری به مشتری
 • فراهم کردن امکان بازدید نمایندگان مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از مکان این کسب و کار اینترنتی در ساعات اداری(8 تا 16)
 • درصورت نقض عمدی یا غیر عمدی تعهدات مذکور، حق تعلیق یا سلب نماد اعتماد الکترونیکی برای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی محفوظ می باشد.

در مرحله بعد باید صلاحیت فرد متقاضی نماد اعتماد الکترونیکی توسط پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا تایید شود. یعنی فرد باید مدارک مربوط به عدم سوء پیشینه، حکم تبرئه و امثالهم را ارائه دهند و اگر یکبار رد صلاحیت شده باشند، باید مدارک مثبت دیگر مانند حکم دادگاه، حکم تبرئه را ارائه داده و درخواست بررسی مجدد از طریق پرتال نماد اعتماد الکترونیکی دهند.

نحوه و مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره علاوه بر دارا بودن و احراز شرایط فوق الذکر، گواهی امنیتی SSL در کلیه صفحات وبسایت این کسب و کار الکترونیکی که در آنها از مصرف کننده اطلاعاتی اخذ می گردد، باید نصب شده باشد تا نماد اعتماد دو ستاره به متقاضی ای نماد اعطا گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 383
تعداد کل آرا: 4053
تعداد کل بازدیدها: 1620491

نظرات کاربران

*