نحوه و فرمول محاسبه کمیسیون بنگاه ها و مشاورین املاک برای قراردادهای خرید و فروش

نحوه و فرمول محاسبه کمیسیون بنگاه ها و مشاورین املاک برای قراردادهای خرید و فروش
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/27

در مطلب نحوه محاسبه میزان کمیسیون بنگاه املاک برای قرارداد اجاره | فرمول محاسبه کمیسیون مشاورین املاک برای قرارداد اجاره درخصوص نحوه محاسبه کمیسیون بنگاه های املاک برای قراردادهای اجاره توضیح داده شد و فرمول کمیسیون مشاورین املاک به منظور محاسبه مبلغی که هر یک از طرفین یعنی موجر و مستاجر باید پرداخت کنند، ذکر شد. در این نوشته نحوه و فرمول محاسبه کمیسیون و حق الزحمه مشاورین املاک بابت قراردادهای خرید و فروش(به اصطلاح معاملات بیع) توضیح داده می شود.

برای قراردادهای خرید و فروش نحوه محاسبه کمیسیون بنگاه و مشاورین املاک بدین گونه است که تا سقف 100 میلیون تومان 0.4 درصد در شهرستان ها و 0.5 درصد در تهران از هر طرف کمیسیون دریافت می شود و به ازای مازاد 100 میلیون تومان 0.2 درصد(بعضا 0.25 درصد) به کمیسیون اصلی یعنی 0.4 یا 0.5 درصد اضافه می شود و از هر طرف دریافت می شود. البته باید به این مبلغ مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه گردد که نرخ مالیات ارزش افزوده در حال حاضر 9% است.

فرمول و نمونه محاسبه کمیسیون بنگاه برای قرارداد خرید و فروش

برای مثال فرض کنید که یک خانه به مبلغ 200 میلیون تومان معامله می شود. به ازای 100 میلیون تومان اولیه مبلغ 400 هزار تومان(یا 500 هزار تومان در تهران) محاسبه می شود و به ازای 100 میلیون تومان مازاد 200 هزار تومان که همان معادل 0.2 درصد می شود، محاسبه می شود که مجموع آن می شود 600 هزار تومان (700 هزار تومان) حال باید 9% مالیات بر ارزش افزوده از مبلغ 600 هزار تومان را محاسبه کرد و به آن افزود. نه درصد 600 هزار تومان می شود 54 هزار تومان که جمع آن با 600 هزار تومان می شود 654 هزار تومان و این مبلغ کمیسیونی است که هر یک از طرفین بابت کمیسیون بنگاه املاک به مشاور املاک پرداخت کنند.

ظاهرا از سال 95 در شهر تهران سقف کمیسیون اولیه یعنی 0.5 درصد تا 500 میلیون تومان افزایش یافته است و به ازای مازاد 500 میلیون تومان همان مبلغ 0.25 یا 0.2 درصد محاسبه و دریافت می شود. اما در دیگر شهرها همان فرمول فوق الذکر برای دریافت کمیسیون قرارداد خرید و فروش رعایت می شود.

البته یادآور می شوم که این رقم در هر شهر و هر سال ممکن است متغیر باشد ضمن اینکه نرخ مالیات بر ارزش افزوده معمولا هر سال یا هر چند سال یکبار افزایش می یابد.

ضمنا توجه داشته باشید در معاملات املاک بویژه قراردادهای خرید و فروش ملک معمولا مبلغی به عنوان شیرینی به کارمندان بنگاه املاک یا صاحب مشاور املاک پرداخت می شود. البته توجه داشته باشید که بنگاه های املاک مجاز به تعیین یک مبلغ و اجبار خریدار و فروشنده به پرداخت آن به صورت کمیسیون یا تحت عنوان شیرینی نیستند و تنها در صورت تمایل خریدار یا فروشنده مبلغی مازاد بر کمیسیون قانونی مشاور املاک می تواند به آنها پرداخت گردد.

البته بعضا برخی از مشاوران املاک پیش از انعقاد قرارداد بر سر کمیسیون بنگاه بابت آن معامله با هر دو طرف یا یکی از طرفین توافقی می کنند که مبلغ مشخصی که معمولا بیش از مبلغ کمیسیون قانونی است را دریافت کنند و این کار در صورت رضایت و توافق هر طرف معامله می تواند انجام گیرد. برای مثال برای یک معامله 200 میلیون تومانی صاحب بنگاه یا مشاور املاک توافق می کند که از هر طرف یا یک طرف 1 میلیون تومان بگیرد در حالیکه کمیسیون قانونی آنها 654 هزار تومان می شود که در صورت رضایت هر یک از طرفین این کار می تواند صورت بگیرد و مانند یک قرارداد شفاهی است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 2
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 387
تعداد کل آرا: 4084
تعداد کل بازدیدها: 1669199

نظرات کاربران

*