نحوه و فرمول محاسبه کمیسیون بنگاه های املاک برای تمدید قراردادهای اجاره

نحوه و فرمول محاسبه کمیسیون بنگاه های املاک برای تمدید قراردادهای اجاره
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/10/22

همانطور که در مقاله نحوه محاسبه میزان کمیسیون بنگاه املاک برای قرارداد اجاره | فرمول محاسبه کمیسیون مشاورین املاک برای قرارداد اجاره توضیح داده شد، محاسبه کمیسیون بنگاه های املاک تابع فرمول و نرخ مشخصی است که هم برای قراردادهای اجاره و هم خرید و فروش تعیین شده است. اما در مورد قراردادهای اجاره چون این قراردادها معمولا یکساله تنظیم می شوند و نیاز به تمدید قرارداد دارند، موجر و مستاجر هر سال باید این قرارداد را تمدید کنند. ضمن اینکه یادآور می شوم طبق قانون قراردادهای اجاره را می توان بصورت دستی و تنها با وجود دو شاهد تنظیم یا تمدید کرد اما توصیه می شود که قراردادها را در دفاتر مشاورین املاک و با کدرهگیری تنظیم گردد تا امکان هرگونه سوء استفاده کمتر شود. اما در این نوشته توضیح داده می شود که در صورت تمایل موجر و مستاجر به تمدید قرارداد مبلغ کمیسیون بنگاه های املاک بابت تمدید قرارداد اجاره نامه چقدر است.

توجه کنید که قراردادها در چند سال اخیر که سامانه ثبت معاملاک املاک و مستغلات کشور راه اندازی شده است در یک سامانه تحت وب ثبت می شود و یک کدرهگیری هم برای قراردادهای اجاره و هم خرید و فروش صادر می شود. فرمول ذکر شده در مقاله های نحوه محاسبه میزان کمیسیون بنگاه املاک برای قرارداد اجاره | فرمول محاسبه کمیسیون مشاورین املاک برای قرارداد اجاره و نحوه و فرمول محاسبه کمیسیون بنگاه ها و مشاورین املاک برای قراردادهای خرید و فروش نیز بابت تنظیم قرارداد و ثبت آن در این سامانه است که چون در این سامانه ثبت می شود، شامل هزینه مالیات بر ارزش افزوده نیز می گردد.

حال در حالت تمدید قرارداد اجاره موجر و مستاجر می توانند برای قرارداد اجاره ای که یک بنگاه برای آن کد رهگیری(در سال اول) گرفته است دو حالت را انتخاب کنند.

حالت اول این است که از بنگاه املاکی که قرارداد اولیه را برایشان نوشته است بخواهند که یک متمم تمدید قرارداد اجاره بگیرد. توجه کنید که سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات قابلیت ثبت متمم ها با عناوین مختلف را دارد که در واقع این متمم ها الحاقیه هایی هستند که به هر دلیلی به قرارداد اصلی اضافه می شوند. از گزینه های موجود در بخش متمم قراردادهای اجاره در سامانه ثبت معاملات متمم تمدید قرارداد است که موجر و مستاجر می توانند از بنگاه بخواهند که برایشان متمم تمدید قرارداد اجاره بگیرد. توصیه می شود که تنها یکبار متمم تمدید قرارداد بگیرند و برای دومین تمدید قرارداد(یعنی سال سوم) این کار را انجام ندهند. توجه کنید که در این حالت چون یک قرارداد جدید در سامانه معاملات املاک و مستغلات ثبت نمی شود، کدرهگیری جدیدی صادر نشده و هزینه های بنگاه مانند مالیات ارزش افزوده بر آن وارد نمی گردد. در این حالت موجر و مستاجر می توانند با توافق با مشاور املاک مبلغی را بابت حق الزحمه یا کمیسیون به او پرداخت کنند که بهترین کار این است. اما توجه کنید که این مبلغ زیاد نباشد و قاعدتا باید از ثبت یک قرارداد جدید کمتر باشد.

حالت دومی که موجر و مستاجر می توانند برای تمدید یک قرارداد اجاره نامه انتخاب کنند، ثبت یک قرارداد جدید و گرفتن کد رهگیری جدید از طریق سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است. در این حالت از آنجاییکه قرارداد اجاره کاملا جدید ثبت می شود و بنگاه مشمول پرداخت هزینه هایی مانند مالیات بر ارزش افزوده می شود، بنابراین قاعدتا باید کمیسیون قانونی و رسمی یک قرارداد اجاره را دریافت کند. اما معمولا طرفین قرارداد این کار را انجام نمی دهند و یک عرف نیز در بین مشاورین املاک وجود دارد که برای قراردادهای اجاره که با توافق طرفین بوده است نصف مبلغ کمیسیون قانونی و رسمی را دریافت می کنند که در این حالت هم می تواند صادق باشد. البته معمولا توافق طرفین با مشاور املاک درخصوص کمیسیون تمدید قرارداد اجاره با کدرهگیری جدید باید پیش از انعقاد صورت پذیرد تا مشکلی پیش نیاید. یادآور می شوم که در این حالت بنگاه ها حداقل مالیات ارزش افزوده را دریافت می کنند و مازاد بر آن نیز باید مبلغی باشد که هزینه ها و درآمد آنها را شامل شود که می توان گفت در بهترین حالت همان نصف کمیسیون قانونی برای یک قرارداد اجاره رسمی با کد رهگیری است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.4
مجموع آرا: 16

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 447
تعداد کل آرا: 4355
تعداد کل بازدیدها: 1902972

نظرات کاربران

*