نحوه و شرایط اجاره خانه در استرالیا برای مهاجران

نحوه و شرایط اجاره خانه در استرالیا برای مهاجران
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/03/19

در میان کشورهای مهاجرپذیر دنیا، کشور استرالیا(Australia) یکی از کشورهای بسیار مهاجرپذیر است و این مهاجرت در سالهای اخیر نیز بیشتر شده است. این مهاجران(Expatriates) اگر بصورت قانونی به استرالیا وارد شده باشند، می توانند خانه ای در این کشور اجاره کنند. در این مقاله نحوه و شرایط اجاره کردن خانه(rent) و اجاره نشینی در استرالیا توضیح داده می شود.

ابتدا باید متذکر شویم که بازار اجاره در استرالیا بویژه دو شهر بزرگ سیدنی و ملبورن بسیار داغ است و جابجایی مستاجرها سریع صورت می گیرد؛ این وضعیت پیدا کردن یک خانه خالی و اجاره کردن آن را دشوار می سازد.

در استرالیا خانه ها یا از نوع یک واحد آپارتمان هستند و یا یک خانه. خانه ها معمولا بزرگتر از واحدهای اپارتمان بوده و فضای باز دارند و طبیعتا قیمت اجاره آنها نیز بالاتر است. در زبان استرالیایی واحدهای آپارتمان با یک اتاق استودیو(studio) گفته می شود.

بهتر است برای اینکه خانه یا واحد آپارتمان مدنظر خود را زودتر پیدا کنید، محله یا منطقه شهر را از لحاظ رفت و آمد به محل کار خود مشخص کنید. برای یافتن و اجاره خانه در استرالیا شما می توانید از مشاوران املاک محلی در این کشور یا وبسایت های اجاره املاک کمک بگیرید – وبسایت ها این مزیت را دارند که مکان خانه/واحد مورد اجاره را در نقشه نشان می دهند.

بعد از پیدا کردن خانه از طریق وبسایت یا یک آشنا شما باید به کسی که خانه در دست اوست مراجعه کنید. در بیشتر مواقع خانه های اجاره ای در استرالیا در اختیار مشاوران املاک است که شما باید آنها را بیابید. برخی از مشاوران املاک برای خانه هایی که متقاضیان زیادی دارد، ساعات بازدید یا باز بودن خانه مشخص کرده که شما می توانید در آن ساعات از خانه بازدید کنید.

برای چنین شرایطی که متقاضیان زیادی می تواند برای یک خانه وجود داشته باشد، بهتر است که شما اگر مایل به اجاره خانه هستید، تمامی اطلاعات خود را دقیق وارد کنید. اطلاعات مورد نیاز مشاوران املاک برای پر کردن فرم درخواست اجاره خانه شامل مدرک شناسایی(پاسپورت یا گواهی نامه)، مدارکی دال بر درآمد شما، صورتحساب حساب بانکی، یک معرف که بسیار مهم است: معرف می تواند کارفرما فعلی یا مالک/موجر قبلی مستاجر(شما) باشد. برخی از مشاوران املاک ممکن است تقاضای یک پیش پرداخت یا به اصطلاح بیعانه را داشته باشند که اگر شما موفق به اجاره خانه نشدید، به شما پس می دهند.

پس از بررسی این مدارک توسط مشاوران املاک و در صورت پسند و توافق شما برای اجاره خانه، شما با مالک وارد مذاکره شده تا تایید نهایی را گرفته و خانه را اجاره کنید.

برای اجاره کردن و نوشتن قرارداد اجاره نامه خانه در استرالیا شرایط و رویه استاندارد خاصی برای نحوه پرداخت پول پیش وجود ندارد، اما معمولا شما یک یا چند ماه اجاره را از پیش پرداخت می کنید. در این شرایط توجه کنید که شما خانه را دقیق بازرسی و دیدن کنید تا اگر خرابی وجود داشته باشد آن را پیش از ورود و اجاره خانه از مبلغ قسط اول اجاره کم کنید.

پیش از امضای قرارداد، اطمینان یابید که آبونه ها یا حساب هایی مربوط به سازمان ها/شرکت های خدمات عمومی(آب، برق، تلفن و غیره) وجود نداشته باشد. زیرا اگر از قبل آبونه ای وجود داشته باشد، شما دیگر لازم نیست مجدد هزینه اتصال/راه اندازی برای چنین خدماتی پرداخت کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 113
تعداد کل آرا: 1349
تعداد کل بازدیدها: 321298

نظرات کاربران

*
A
Ali ( 2017-05-24 14:57:59 )
با سلام، ممنون از مقاله مفيدتون. به عنوان كسي كه اين مراحل را سالها سپري كرده، نكات زير حائز اهميت است: مهاجر قانوني بودن شرط اجاره خانه نيست و داشتن مدارك شناسايي كافي (١٠٠ امتياز)، سابقه خوب اجاره نشيني، معرف و مداركي دال بر توانمندي پرداخت اجاره كافيست يكي از شيوه هاي رايج اجاره، خانه اشتراكي است كه بصرفه تر است و در اوايل اقامت كه همچنان شرايط مستاجري احراز نشده مناسب است، حتي براي خانواده ها بسياري از مشاوران املاك زنجيره اي هستند و مالكان مستقيما در سايت ها و اپليكيشن هاي مرتبط تبليغ ميكنند خانه هايي كه توسط بنگاه هاي املاك مديريت ميشوند، مستاجر در بسياري مواقع مالك را نميبيند و نميشناسد اجاره خانه در شهرهاي اصلي رقابتي است، فرم درخواست توسط متقاضيان پر ميشود و متقاضي ممكن است پيشنهاد قيمتي بالاتر از اجاره تبليغ شده بدهد اجاره به صورت هفتگي تبليغ ميشود و معمولا بايد ٢ تا ٤ هفته زودتر پرداخت شود رهن تعريف نشده است ولي عمدتا مبلغي معادل با ٤ هفته اجاره به عنوان ضمانت بايد به يك حساب دولتي واريز شود كه در صورت عدم پرداخت به موقع اجاره يا صدمه زدن به خانه، كسر ميگردد خانه ها كاملا تميز و سالم تحويل ميشود، در صورت ديدن هر مشكلي (حتي وجود حشره)، مشاور املاك يا مالك موظف به رفع آن است مستاجر يك هفته پس از عقد قرارداد فرصت دارد تا گزارش بازرسي خانه را پر و ارسال كند آبونمان آب، برق، گاز و تلفن متعلق به شخص است و با هربار جابجايي، همراه با مستاجر به خانه جديد منتقل ميشوند (شامل هزينه جابجايي) و چك كردن سابقه آبونمان خانه معنايي ندارد هنگام تحويل خانه، گزارش بازرسي مجددا تكميل ميشود و خانه به صورت تميز و سالم بايد توسط مستاجر تحويل شود (عمدتا نياز به مدركي دال بر تميزي توسط شركتهاي نظافتي مجوزدار است) عمده ترين مشكل براي مهاجران، اجاره اولين خانه در اوايل حضور است كه كمك دوستان و هموطنان مقيم ميتواند بسيار مفيد باشد سپاس، علي
MSP
محمدرضا شرع پسند ( 2017-05-24 16:10:28 )
بسیار از توضیحات جامع و کامل شما ممنون هستم علی جان
H
حسام ( 2017-06-09 11:42:26 )
بسیار عالی. مفید بود.