نحوه محاسبه میزان کمیسیون بنگاه املاک برای قرارداد اجاره | فرمول محاسبه کمیسیون مشاورین املاک برای قرارداد اجاره

نحوه محاسبه میزان کمیسیون بنگاه املاک  برای قرارداد اجاره | فرمول محاسبه کمیسیون مشاورین املاک برای قرارداد اجاره
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/04/19

همانطور که می دانید بنگاه ها یا مشاورین املاک به ازای خدماتی که ارائه می دهند، حق الزحمه ای به نام کمیسیون دریافت می کنند. کمیسیون بنگاه ها یا مشاوران املاک طبق تعرفه ای که اتحادیه مشاوران املاک هر شهر یا استان تعریف می کند، محاسبه می شود. در این نوشته نحوه و فرمول محاسبه کمیسیون برای قراردادهای اجاره املاک و در مطلب نحوه و فرمول محاسبه کمیسیون بنگاه ها و مشاورین املاک برای قراردادهای خرید و فروش نحوه و فرمول محاسبه کمیسیون برای خرید و فروش آموزش داده می شوند.

نحوه و فرمول محاسبه کمیسیون بنگاه های املاک برای قراردادهای اجاره

برای محاسبه کمیسیون مشاورین املاک در قراردادهای اجاره بدین صورت است که مبلغ اجاره ماهیانه (توجه داشته باشید که البته شامل پول پیش/ودیعه و اجاره ماهیانه می شود) تقسیم بر چهار شده یعنی یک چهارم اجاره ماهیانه از هر طرف دریافت می شود. البته به این مبلغ مالیات بر ارزش افزوده که در حال حاضر 9% است نیز اضافه می شود. مثال زیر نحوه محاسبه کمیسیون مشاورین املاک برای قراردادهای اجاره را نشان می دهد:

فرض کنید فردی یک میلیون تومان اجاره ماهیانه می پردازد و 15 میلیون تومان هم پول پیش در قرارداد اجاره ثبت شده است. برای محاسبه کمیسیون بنگاه این قرارداد اجاره باید بدین ترتیب عمل شود.

معمولا به ازای هر 1 میلیون تومان پول پیش 30 هزار تومان(به اصطلاح صدی سه) اجاره حساب می کنند که برای قرارداد اجاره با 15 میلیون ودیعه این مبلغ ودیعه باید به اجاره تبدیل شود. یعنی 15 ضربدر 30 هزار تومان که می شود 450 هزار تومان. این در واقع مبلغ اجاره ای است که شما از پول پیش دریافت کرده اید.

حال باید 450 هزار تومان را به اجاره ماهیانه ای که در قرارداد اجاره نوشته اید بیافزایید که در مثال بالا شما باید به 1 میلیون تومان بیافزایید. یعنی کل اجاره دریافت یا پرداخت شده در قرار داد اجاره رقم 1 میلیون و 450 هزار تومان می شود.

برای محاسبه میزان کمیسیون مشاور املاک شما باید رقم 1450000 تومان را تقسیم بر 4 کنید که می شود نزدیک به 363 هزار تومان. حال باید شما 9% مالیات ارزش افزوده را به آن اضافه نمایید. برای محاسبه این 9% ارزش افزوده شما می بایست نه درصد 363 تومان یعنی اصل کمیسیون را محاسبه کنید که می شود نزدیک به 33 هزار تومان. حال این نه درصد یعنی 33 هزار تومان را باید به 363 هزار تومان اضافه کنید که می شود 396 هزار تومان. این کل کمیسیونی است که هر طرف یعنی هم موجر و هم مستاجر باید به مشاور املاک پرداخت کنند. اما کل کمیسیون دریافتی مشاور املاک 792 هزار تومان می شود که از طرفین دریافت کرده است.

ضمنا یادآور می شوم که این مبلغ کمیسیون مبلغی است که قانونی مشاورین املاک بابت پیدا کردن و ثبت قرارداد اجاره با کد رهگیری باید از طرفین دریافت نمایند و کمیسیون بابت ثبت قراردادهای بدون کد رهگیری به گونه دیگری محاسبه می شود که در نحوه و فرمول محاسبه کمیسیون بنگاه های املاک برای تمدید قراردادهای اجاره توضیح داده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 447
تعداد کل آرا: 4355
تعداد کل بازدیدها: 1902784

نظرات کاربران

*