نحوه بستن و پانسمان زخم در حال خونریزی

نحوه بستن و پانسمان زخم در حال خونریزی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/23

برای بسیاری از ما پیش می آید که گاهی یک ناحیه از بدنمان دچار خونریزی شود، خونریزی می توان انواع متفاوتی داشته باشد، با این حال لازم است که در هر خونریزی تلاش شود، ابتدا خونریزی را قطع نموده و سپس بیمار را به بیمارستان منتقل نمود. ولی باید با پانسمان و بستن زخم خونریزی را کاهش و متوقف کرد.

در زمان خونریزی بستن زخم و نحوه پانسمان آن بسیار مهم و ضروری می باشد، برای پانسمان زخم باید به طریقه درست و روش صحیح عمل کرد، برای بستن و پانسمان مغز می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

1- تا جایی که امکان دارد، بیمار را در وضعیت راحتی قرار دهید، تا اینکه دردهای بیمار افزایش پیدا نکند.

2- برای بستن زخم با گاز استریل، باید با دو دست گاز استریل را در اطراف زخم بست، در این زمان لازم است که چرخش گاز استریل از راست به چپ باشد.

3- لازم است که هر لایه از گاز استریل بخشی از لایه قبلی را بپوشاند، یعنی دو سوم با هم همپوشانی داشته باشند.

4- در زمانی که ناحیه ای از بدن را با گاز استریل پانسمان می کنید، باید توجه کنید که محل های غیر زخم پانسمان نشود، مثلا اگر پای کسی دچار خونریزی است، مفاصل باید آزاد باشد که فرد اگر خواست راه برود بتواند.

5- نوک گاز استریل ها را لازم است در بخشی از بدن که سالم است، چسب زده شود.

6- گاز استریل را طوری ببنید که در اطراف زخم، گردش خون با مشکل مواجه نشود.

چرا که در زخم هایی مویرگی و وریدی که محکم پانسمان شده اند، خیلی زود موجب ایجاد لخته های خون می گردد و این امر موجب توقف جریان خون در بدن می گردد.

بعد از پانسمان زخم لازم است که به فرد مصدوم مایعات گرم نوشانده شود و در صورت نیاز از مسکن ها برای کاهش درد استفاده نماید و برای این که دچار تب و لرز نشوید، باید با پتو و یا دیگر وسایل روی مریض را پوشاند. برای اینکه خونریزی را به صورت کامل متوقف کنیم، باید بیمار را هر چه زودتر برای درمان به بیمارستان منتقل کنیم.

اگر بعد از پانسمان زخم، هنوز خونریزی ادامه دارد، لازم است برای رفع خونریزی برای بار دوم و حتی برای بار سوم مجدد زخم را پانسمان نمود.

معمولا در زمانی که انسان به خونریزی شدید مویرگی و وریدی دچار می شود، پانسمان کردن سه بار بر روی زخم برای قطع خونریزی بسیار موثر می باشد.

با این حال بیمار باید فورا به بیمارستان منتقل شود، حتی اگر خونریزی متوقف شده است، به یاد داشته باشید که، در صورت که خونریزی بر روی سر است، پانسمان آن بسیار سخت می باشد و احتمال پانسمان محکم آن وجود ندارد.

در زمانی که انسان دچار خونریزی شریانی و یا خونریزی ترکیبی (یعنی در یک زمان هم خونریزی شریانی و هم وریدی دارد) فورا باید حدودا 5 سانتی متر بالاتر از زخم را محکم ببندید، بستن 5 سانتی متر بالای زخم تنها در مواردی که است که خونریزی در پا و یا دست می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240062

نظرات کاربران

*