نحوه اهداءجنین به زوجین نابارور چگونه است؟

نحوه اهداءجنین به زوجین نابارور چگونه است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/12/14

در روز 29 تیر سال 1384 قانونی در مجلس شورای اسلامی برای اهداء جنین به زوجین نابارور تصویب شد که چارچوب کلی اهداء جنین به زوجین نابارور را بیان کرده است. در این بحث به آن قانون اشاره کلی می گردد.

ماده 1 قانون نحوه اهداء جنین به زوجین نابارور چنین می گوید:

به موجب این قانون کلیه مراکز تخصصی درمان ناباروری ذی‌صلاح مجاز‌خواهند بود با رعایت ضوابط شرعی و شرایط مندرج در این قانون نسبت به انتقال‌جنین‌های حاصله از تلقیح خارج از رحم زوج های قانونی و شرعی پس‌ازموافقت کتبی ‌زوجین صاحب جنین به رحم زنانی که پس از ازدواج و انجام اقدامات پزشکی ناباروری‌ آنها (‌هر یک به تنهایی یا هر دو) به ‌اثبات رسیده اقدام نمایند.

در اینجا قانونگذار بیان کرده است که زوجنینی که به هرعلت پزشکی نمی توانند بارور شوند می توانند از افراد دیگر که باهم ازدواج کرده اند با تشکیل نطفه از آن افراد و با موافقت کتبی آنان و سپس انتقال آن نطفه به رحم زن نابارور به او جنینی اهداء کنند. البته باید تمام شرایط شرعی و قانونی این عمل رعایت گردد که منظور محرم بودن دو نفر انتقال دهنده که صاحب نطفه هستند، می باشد و همچنین رعایت این قانون توسط طرفین مدنظر است.

‌ماده 2 - تقاضای دریافت جنین اهدایی باید مشترکاً از طرف زن و شوهر تنظیم و‌تسلیم دادگاه شود و دادگاه در صورت احراز شرایط ذیل مجوز دریافت جنین را صادر‌می‌کند:

‌الف - زوجین بنا به گواهی معتبر پزشکی، امکان بچه‌دارشدن نداشته باشند و زوجه‌ استعداد دریافت جنین را داشته باشد.

ب - زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند.

ج – هیچ ‌یک از زوجین محجور نباشند.

‌د - هیچ‌ یک از زوجین مبتلا به بیماریهای صعب‌العلاج نباشند.

‌هـ- هیچ ‌یک از زوجین معتاد به مواد مخدر نباشند.

‌و - زوجین بایستی تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.

برای اقدام به دریافت جنین هردو نفر یعنی زوجین باید تقاضا بدهند و این تقاضا به دادگاه خانواده باید داده شود. دادگاه نیز باید شرایط الف تا و را در زوجین احراز کند تا برای اهدا جنین مجوزصادر نماید. شرایط بدینگونه است که زوجین باید گواهی معتبر پزشکی برای عدم بچه دار شدن داشته باشند یعنی به علاوه پزشک معالج زوجین باید مورد تایید پزشکی قانونی قرار بگیرد. با این حال زن باید توانایی دریافت جنین را داشته باشد یعنی اینکهاز نظر پزشکی قابلیت نگهداری جنین را داشته باشد.

زوجین باید چارچوب های اخلاقی را رعایت نمایند و نباید به فساد اخلاقی یا مصرف مشروبات الکلی و امثال آن مشهور باشند. به عبارت دیگر، زوجین باید از نظر اخلاقی به گونه ایی باشند که آینده فرزند به وجود آمده در خطر نباشد. زوجین نباید جنون یا سفاهت یا امثال آن را داشته باشند و باید از نظر قانونی به رشد رسیده باشند و یا اگر مجنون بوده اند در حال افاقه و سلامت به سر ببرند.

زوجین یا یکی از آنان نباید بیماری داشته باشد که نیاز به درمان های پرهزینه و یا طولانی مدت داشته باشند مانند انواع سرطان. یکی دیگر از شرایط اهدا جنین عدم اعتیاد به مواد مخدر است بدین معنا که هیچ یک از زوجین نباید به هیچ ماده مخدره ایی اعتیاد داشته باشد. ذکر این نکته لازم است که قانونگذار با عنوان معتاد به مواد مخدر راه فراری برای کسانی که گهگاهی به مصرف مواد مخدر می پردازند گذاشته است.

آخرین شرط تابعیت زوجین است که باید تابعیت ایرانی داشته باشند یعنی اینکه اهل هر کشور و سرزمینی که هستند باید تابعیت ایران را داشته باشند و به شهروندی ایران از طریق قانونی رسیده باشند تا بتوانند جنینی دریافت نمایند.

 

‌ماده 3 - وظایف و تکالیف زوجین اهداء گیرنده جنین و طفل متولد شده ازلحاظ ‌نگهداری و تربیت و نفقه و احترام نظیر وظایف و تکالیف اولاد و پدر و مادر است.

قانونگذار برای کمک و یاری جنین به وظایف زوجین دریافت کننده جنین اشاره کرده و آنان را مانند والدین اصلی مسئول تمامی مسائل مرتبط با جنین اهدایی کرده است. از طرفی دیگر هم، آن جنین که در آینده به فرزندی بدل خواهد شد را مسئول احترام و برخوردصحیح مانند فرزند به والدین دانسته است.

‌ماده 4 - بررسی صلاحیت زوجین متقاضی در محاکم خانواده، خارج از نوبت و ‌بدون رعایت تشریفات آئین دادرسی مدنی صورت خواهد گرفت و عدم تأیید صلاحیت ‌زوجین قابل تجدیدنظر می‌باشد.

قانونگذار به دادگاه ها اجازه داده است که خارج از نوبت به این امر رسیدگی نمایند و حتی تشریفات آیین دادرسی مدنی یعنی دادخواست دادن و رعایت زمان و هزینه های  متفاوت و امثال آن را به کناری گذارند و به این امر در سریعترین زمان ممکن رسیدگی کنند. در نهایت هم اگر زوجین رد صلاحیت شدند، زوجین می توانند دربارهصلاحیت خویش مجدد درخواست بررسی و تجدید نظر بدهند.

این قانون آیین نامه ایی هم دارد که کسانی که می خواهند از آن اطلاع پیدا کنند می توانند با جستجوی عنوان آیین نامه قانون نحوه اهداء جنینی به زوجین نابارور از جزئیات آن آگاه گردند.

این مختصر، مبحثی راجع به قانون نحوه اهداء جنینی به زوجین نابارور بود. هرچند که نیاز به بررسی و توضیح بیشتری در بعضی موارد است، ولی هدف آشنایی کلی با این قانون و بررسی نکات آن برای علاقمندان بود که حاصل شد.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 64
تعداد کل نظرات : 8
تعداد کل آرا: 314
تعداد کل بازدیدها: 92534

نظرات کاربران

*