نحوه استفاده از اکسل برای برنامه ریزی و مدیریت مالی یک خانواده

نحوه استفاده از اکسل برای برنامه ریزی و مدیریت مالی یک خانواده

در بسیاری از کامپیوترهای شخصی در سراسر دنیا از جمله ایران نرم افزار مایکروسافت آفیس و نرم افزار اکسل که از زیرمجموعه های آن است، نصب شده و وجود دارند. متاسفانه بسیاری از ما قابلیت های بسیاری از نرم افزارهای موجود در رایانه از جمله مایکروسافت آفیس و مایکروسافت اکسل را نمی دانیم. از نرم افزار اکسل مایکروسافت می توان در موارد مختلفی از جمله برای محاسبات و حسابداری(ساده و مبتدی) استفاده کرد. در این مقاله سعی می شود که نحوه استفاده از مایکروسافت اکسل(Microsoft Excel) برای مدیریت و برنامه ریزی مالی(Financial Management & Planning) یک خانه و خانواده معمولی توضیح داده شود. با یادگیری این کار شما می توانید از این نرم افزار که قطعا بر روی رایانه شخصی منزل تان نصب شده است برای محاسبات مالی و برنامه ریزی مالی خانواده خود استفاده کرده و مشکلاتی که ناشی از عدم مدیریت هزینه و درآمدها در یک خانواده است را رفع کنید.

مرحله اول: محاسبه ارزش خالص دارایی هایتان

در وهله اول شما باید درخصوص سطح جزئیات و دارایی هایی که می خواهید در این محاسبات و برنامه ریزی مالی خانواده خود، در نظر بگیرید را مشخص کنید. سعی کنید که هرچیزی که ارزشی بیش از 1% از درآمد سالانه شما را دارد، در محاسبه ارزش دارایی ها و برنامه ریزی مالی در نظر بگیرید.

در ابتدا باید فهرستی از موجودی دارایی هایتان در ستونی از یک صفحه اکسل تهیه کنید. سعی کنید دارایی هایی که ارزش و اهمیت زیادی دارند را لحاظ کنید از جمله ماشین(خودرو)، خانه، موتورسیکلت، دوچرخه، موجودی حساب بانکی، تلویزیون، رادیو، ماشین ظرفشویی و هرگونه لوازم ارزشمند و گرانقیمت خانه. بهتر است برای خلاصه بودن این فهرست اقلامی مانند لباس های ارزانقیمت، کتاب ها یا هرگونه لوازم خانه ارزانقیمت را در فهرست دارایی هایتان وارد نکنید.

سپس ارزش فعلی(current value) هریک از این دارایی ها را در ستون دوم این صفحه اکسل وارد کنید. سعی کنید تخمین صحیح و واقعی از ارزش فعلی این دارایی ها را وارد کنید. توجه کنید که ارزش فعلی یک دارایی مانند تلویزیون شما نسبت به ارزش زمان خرید آن کمتر است. معمولا ارزش چنین اقلامی پس از خریدن و وارد شدن به خانه شما به نصف تقلیل می یابد. همچنین اقلامی مانند خودرو به دلیل استهلاک ممکن است ارزش شان به نصف کاهش یافته باشد(در کشورهای اروپایی و غربی ارزش یک خودرو بعد از 3 سال به نصف قیمت آن کاهش می یابد؛ البته در ایران این کاهش قیمت معمولا کمتر است). ارزش دارایی هایی مانند پول نقد و حساب بانکی که صریح و مشخص است و باید مبلغ موجودی را در فهرست خود وارد کنید.

در ستون سوم صفحه اکسل سرفصل های مربوط به قرض، وام ها، رهن ها، اعتبارات دریافتی( موجودی کارت های اعتباری تان) و هرگونه حساب پرداختنی که دارید را باز کنید و در ستون چهارم ارقام مربوط به آنها را وارد کنید. سعی کنید تا جای ممکن کلیه بدهی ها و قرض های خود را حتی اگر فکر می کنید چندان مهم نیستند را فهرست کنید. سپس ارزش این بدهی ها یا وام ها و اعتبارات را بصورت یک رقم در ستون هایی جلوی هر کدام از آنها وارد کنید. درخصوص وام هایی که بخش از آنها پرداخت شده اند، شما باید آنچه از بازپرداخت وام مانده است را وارد کنید.

سپس مجموع ارزش دارایی هایی که در ستون دوم وارد کردید را با فرمول SUM اکسل محاسبه کنید( برای این کار دکمه مساوی را در کیبورد زده، عبارت SUM را تایپ کرده، یک پرانتز باز کرده، سلول/خانه اول در این ستون را انتخاب کرده و تا پایین می کشید، سپس پرانتز را می بندید. در این حالت اکسل مجموعه این چند سلول این ستون را برای شما محاسبه می کند.)

یادآور می شوم که می توانید فهرست دارایی هایتان را جزئی تر کنید و اقلام ریز موجود در خانه را نیز وارد کنید؛ اما سعی کنید اقلامی که ارزش فروش داشته و می توانید به نقد تبدیل کنید را وارد کنید تا در محاسبات و برنامه ریزی مالی خود دچار اشتباه نشوید. برای مثال یک لباس مستهلک که ممکن است مبلغ بسیار ناچیز یا هیچ پولی بابت آن داده نشود را در نظر نگیرید.

مجموع قرض ها/بدهی ها، وام ها، اعتبارات که در ستون چهارم آمده است را نیز با همان فرمول SUM در خانه ای در انتهای فهرست حساب کنید.

سپس اختلاف بدهی ها، اعتبارات و وام ها با مجموع دارایی های شما را می توانید با فرمولی در خانه دیگری در همان صفحه اکسل حساب کنید. برای این کار باید سلول مربوط به مجموع دارایی ها را انتخاب کرده، سپس دکمه منها را زده و سپس سلول مربوط به مجموع بدهی ها را انتخاب کنید. حاصل آن رقم ارزش خالص دارایی های شما می شود.

 نحوه استفاده از اکسل برای برنامه ریزی و مدیریت مالی یک خانواده

مرحله دوم: بررسی دوره ای ارزش خالص دارایی ها

این محاسبه ارزش خالص دارایی ها را هر ماه یا هرسال تکرار کنید. البته توجه کنید که در هر دوره استهلاک لوازم و دارایی هایتان مانند خودرو و لوازم خانگی را نیز در نظر بگیرید. مثلا برای خودرو می توانید استهلاک 1% برای هر ماه را در نظر بگیرید. همچنین تغییر در حساب های بانکی یا پول نقد را نیز لحاظ کنید.

سعی کنید این تغییرات ماهانه یا سالانه در مجموع دارایی ها و مجموع بدهی ها و اختلاف این دو که ارزش خالص دارایی های شما است را مقایسه کنید. اگر این رقم در حال افزایش است به معنای این است که دارایی های شما بیشتر شده و شما در حال ثروت اندوزی یا پول جمع کردن هستید.

یک رقم دقیق تر که به سهم پس اندازی(savings quota) معروف است، حاصل تقسیم درآمد شما در هر دوره(ماهانه یا سالانه) به این ارزش خالص دارایی هاست. این رقم نشان می دهد که شما در هر دوره چند درصد از دارایی هایتان را توانسته اید پس انداز کنید. جالب است که بدانید برای خانواده های اروپایی این رقم 15-20% است و در امریکا این رقم معمولا صفر یا منفی است که نشان دهنده عدم پس انداز خانوارهای امریکایی است.

البته سعی کنید که در این محاسبات و تخمین های مربوط به دارایی ها و بدهی ها/وام ها دقت کنید و زود درخصوص ارزش خالص دارایی ها قضاوت نکنید. همچنین سعی کنید که هدفی برای پس انداز خود و درصد سهم پس اندازی خود در نظر بگیرید. رقم 20% برای سهم پس اندازی شما رقم خوب و بالایی است و رقم صفر درصد یا منفی نشان دهنده نداشتن پس انداز برای آینده و زمان بازنشستگی است که این خود بسیار بد و آسیب زننده است.

در اینجا سعی شد که بصورت ساده یک برنامه ریزی و محاسبه کلی از وضعیت دارایی ها و بدهی های یک خانواده ارائه شود. البته شما می توانید با استفاده از نرم افزار اکسل محاسبات و حسابداری های بیشتری(مانند خرج و درآمد روزمره) انجام دهید که برای شروع فعلا از همین محاسبه کلی می توانید شروع کنید تا تصویری کلی از وضعیت مالی خانواده خود داشته باشید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.2
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 75
تعداد کل آرا: 1110
تعداد کل بازدیدها: 142573


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)