نحوه استعلام و اعتراض به خلافی خودرو

نحوه استعلام و اعتراض به خلافی خودرو
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/07/16

در مقاله فهرست خدمات الکترونیکی پلیس راهور درمورد نحوه دریافت خدمات الکترونیکی پلیس راهنمایی و رانندگی از طریق وبسایت rahvar120 توضیح داده شد که یکی از این خدمات استعلام خلافی خودرو است. در این نوشته دیگر روش های استعلام خلافی خودرو و نحوه اعتراض به خلافی خودرو توضیح داده می شود.

برای گرفتن وضعیت خلافی خودرویتان علاوه بر استفاده از وبسایت پلیس راهور به نشانی rahvar120  می توانید بصورت حضوری به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید و با ارائه کارت شناسایی وسیله نقلیه صورت وضعیت جرایم رانندگی خود را دریافت کنید.

همچنین می توانید شماره VIN مندرج در کارت ماشین تان را از طریق پیامک به شماره 1101202020 ارسال میزان تخلفات رانندگی خود را استعلام کنید. اگر ستاره را به اول شماره وی آی ان روی کارت ماشین اضافه کنید، می توانید شناسه قبض و پرداخت تخلفات رانندگی را دریافت و نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید. همچنین می توانید شماره 8 رقمی کنار بارکد کارت ماشین را به صورت  *8رقم كنارباركدمندرج درپشت كارت وسيله نقليه# به همین 1101202020 ارسال کنید تا میزان خلافی خودرویتان برایتان ارسال شود.

نحوه اعتراض به جرائم و تخلفات رانندگی

پس از اینکه خلافی خودرو را از یکی از روش های فوق گرفتید، اگر نسبت به موارد جریمه و برگه خلافی خود اعتراضی دارید می توانید با مراجعه به یکی از واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی که در تهران در 10 منطقه وجود دارند- که آدرس های آنها در http://rahvar120.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=1&pageid=410 موجود است – و در مراکز استان ها در مراکز پلیس راهنمایی و رانندگی/راهور مستقر هستند، مراجعه کرده و با ارائه مدارک زیر نسبت به برگه تخلفات رانندگی خود اعتراض کنید.

مدارک لازم برای اعتراض به خلافی خودرو

  • اصل کارت شناسایی و اصل سند مالکیت خودرو
  • تکمیل فرم درخواست
  • کارت شناسایی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن

توجه کنید که این واحد های رسیدگی مستقر در مراکز راهنمایی و رانندگی حداکثربه مدت یک هفته نسبت به بررسی اعتراض به برگه خلافی خودرو وصدوررای اقدام وضمن ابلاغ به معترض نتیجه راتوسط نماینده پلیس راهوردرسامانه اجرائیات ثبت می نمایند.

ضمنا طبق قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورتیکه میزان مبلغ جرایم رانندگی یک خودرو بیش از ده میلیون ریال یعنی بیش از یک میلیون تومان گردد، پلیس راهنمایی و رانندگی به مالک خودرو مراتب را اعلام کرده و چنانچه ظرف یک ماه مالک خودرو نسبت به پرداخت جریمه یا اعتراض به برگه خلافی اقدامی نکند، پلیس راهنمایی و رانندگی مکلف به توقیف خودرو تا پرداخت جریمه می باشد. اگر هم مالک اعتراضی داشته باشد، واحد رسیدگی پلیس راهنمایی و رانندگی باید ظرف یک هفته نسبت به این وضعیت تعیین تکلیف کند.

بنابراین توصیه می شود که از طریق وبسایت یا سیستم پیامک پلیس راهور نسبت به استعلام و پرداخت خلافی خودرو اقدام نمایید تا هم جرایم شما اضافه نشود و هم در صورت زیاد بودن، خودرو شما توقیف نشود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.4
مجموع آرا: 15

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 342
تعداد کل آرا: 3638
تعداد کل بازدیدها: 1284878

نظرات کاربران

*
M
مهدی ( 2017-12-12 10:47:35 )
اعتراض به خلافی خودرو