نحوه، مراحل و راه های دریافت خسارت تصادفات رانندگی از بیمه

نحوه، مراحل و راه های دریافت خسارت تصادفات رانندگی از بیمه

یکی از مشکلاتی که ما امروزه به آن بسیار مبتلا هستیم، تصادفات رانندگی است – که البته بخش عمده آن به دلیل عدم رانندگی صحیح و قانونمند است. این تصادفات معمولا خساراتی به خودرو یا وسیله نقلیه وارد می کنند که طرف مقصر باید خسارت آن را دریافت کند. این خسارات را اگر طرفین با توافق و قبول اینکه یکی از آنها مقصر است پرداخت کنند که مشکل برطرف می شود، اما معمولا این خسارات را شرکت بیمه ای که وسیله نقلیه را بیمه کرده است پرداخت می کند و این کار مستلزم طی مراحلی و انجام چند کار است که در اینجا به اختصار توضیح داده می شود.

البته یادآور می شوم که طبق ماده یک قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت دارنده وسیله نقلیه مانع از مسئولیت شخصی که حادثه منسوب به فعل یا ترک فعل او است، نیست. به بیان ساده در حالتیکه دارنده وسیله نقلیه و بیمه نامه شخص مقصر و راننده نباشد، می توان گفت شخص راننده را مقصر دانست و علیه او طرح دعوی کرد. اما بطور کل معمولا خسارات مادی را طرفین از طریق شرکت بیمه دریافت می کنند. البته طبق ماده 19 قانون فوق دارنده کسی است که از وسیله نقلیه استفاده می کند و باید بیمه نامه وسیله را به همراه داشته باشد و باید جبران خسارت وارده را بکند.

در اینجا ما حالتی را در نظر می گیریم که شرکت بیمه بخواهد خسارت وارده را پرداخت کند. طبق قانون اگر خسارت وارده به وسیله نقلیه کمتر از 3 میلیون تومان باشد لازم به داشتن کروکی و گزارش پلیس نیست و دو طرف می توانند با هماهنگی و توافق یکدیگر به مراکز پرداخت خسارت بیمه مراجعه و خسارت خود را دریافت کنند. توجه کنید که در این حالت خودروهای هر دو طرف مقصر و خسارت دیده نباید تعمیر شده باشند و برای دریافت خسارت از شرکت بیمه حضور هر دو طرف یعنی مقصر و خسارت دیده الزامی است. همچنین توجه کنید که طرفین این تصادف باید به شرکت بیمه ای که بیمه نامه فرد مقصر از آن است مراجعه کنند و نه به شرکت بیمه فرد زیان دیده در تصادف.

در حالتیکه خسارات وارده به وسایل نقلیه بالای 3 میلیون تومان است و همچنین در مواردیکه منجر به جراحت و خسارت جانی شده است، می توان از حضور افسر پلیس راهنمایی و رانندگی در صحنه تصادف استفاده کرد. در این حالت اگر تصادف از نوع جرحی نباشد افسر پلیس کروکی و گزارش را تهیه می کند و طرف خسارت دیده با مراجعه به شرکت بیمه یا قبول طرف مقصر خسارت را دریافت میکند.

توجه کنید که در تصادفاتی که منجر به جرح نشده است- چه بالای 3 میلیون تومان خسارت و چه کمتر، می توانید صحنه تصادف را برهم بزنید و خودروها را به کنار خیابان ببرید. توصیه می شود که قبل از انجام این کار از صحنه تصادف فیلم و عکس بگیرید که به عنوان مدرک برای پلیس راهنمایی و رانندگی قابل استناد باشد.

 یاد آور می شوم که طبق ماده ۱۶ قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه در حوادث رانندگی منجر به صدمات بدنی غیر از فوت، بیمه‌گر وسیله نقلیه مسبب حادثه یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی حسب مورد موظفند پس از دریافت گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه و در صورت لزوم گزارش سایر مقامات انتظامی و پزشکی قانونی بلافاصله حداقل ۵۰درصد از دیه تقریبی را به اشخاص ثالث زیان‌دیده پرداخت کرده و باقی‌مانده آن را پس از معین شدن میزان قطعی دیه بپردازند. همچنین توجه کنید که در حوادث رانندگی منجر به فوت، شرکت‌های بیمه می‌توانند در صورت توافق با راننده مسبب حادثه و ورثه متوفی، بدون نیاز به رای مراجع قضایی، دیه و دیگر خسارت‌های بدنی وارده را پرداخت کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 686
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)