ناکارآمدی جنسی چیست و چه دلایلی دارد؟

ناکارآمدی جنسی چیست و چه دلایلی دارد؟

روابط جنسی در برخی موارد می تواند با مشکل مواجه شود، یکی از مواد مشکل در روابط جنسی ناکارآمدی جنسی است که می تواند در مراحل مختلف آمیزش به وجود آید. این مشکل علل مختلفی می تواند داشته باشد که در این مطلب علل ان را بررسی می کنیم.

در ناکارآمدی جنسی (sexsual dysfunction)زنان، تکانه جنسی لیبیدو، جذابیت جنسی و تمایلات جنسی کاهش می یابد و یا از بین می رود. در چنین حالتی زنان دچار سرد مزاجی می شوند. در زمان به وجود آمدن ناکارآمدنی جنسی، ایجاد روابط جنسی با مشکل مواجه می شو.د.

دلایل ناکارآمدی جنسی چیست؟

در ناکارآمدی جنسی زن از همسر خود هیچ گونه لذتی بدست نمی آورد و تمایلی به رابطه جنسی ندارد و حتی خود فعالیت جنسی هم در وی هیچ گونه احساساتی ایجاد نمی کند و یا می تواند برای وی ناخوشایند هم باشد. در این گونه زنان ناحیه شهوانی (Erogenous zone) حساس نمی باشد و این ناحیه هیچ گونه تحرکی از خود نشان نمی دهد و وضعیت تحریک به وجود نمی آید.

ناکارآمدی جنسی می تواند خیالی و یا واقعی باشد. آسیب پذیر بودن و یا صدمه دیدن اندام های جنسی، یا ضعیف بودن حساسیت اندام های شهوانی از جمله علل ناکارآمدی جنسی می باشد. در برخی موارد ناکارآمدی جنسی به صورت مادر زادی هم می تواند باشد که معمولا این اتفاق نادر است و از کل زنان دنیا تنها هفت درصد به این مشکل مواجه می شوند.

در حقیقت ناکارآمدی جنسی در خودداری از روابطه جنسی با همسر، در زمان رابطه جنسی، نداشتن واکنش مناسب، نداشتن احساس لذت جنسی می تواند خود را نشان دهد. همه این علائم بدون اینکه به اراده و خواست زنان بستگی داشته باشد، به وجود می آید. در چنین شرایطی زنان علاقه ای به روابط جنسی ندارند.

در اکثر مواقع ناکارآمدی جنسی می تواند علل فیزیولوژیکی و روانی داشته باشد. در خیلی از موارد این بیماری در نتیحه چند عامل جسمی، روحی، میکروبی هم می تواند به وجود آید. در بسیاری از موارد نارکارآمدی جنسی می تواند در نتیجه بیماری های درون زاد (Endogeny) و یا در شخصیت هایی مانند خجالتی، احساساتی به ویژه احساسات منفی و ... به وجود آید. علاوه بر این ها، علل ایجاد کننده ناکارآمدی جنسی می تواند موارد زیر باشد.

1- استفاده زیاد از مشروبات الکلی و مواد مخدر؛

2- بیماری های روانی در پس زمینه شخصیت انسان؛

3- درد در زمان رابطه جنسی؛

4- ترس از حامله شدن و یا ترس از رابطه جنسی؛

5- احساس اکراه و ناخوشایند داشتن از نزدیکی فیزیکی و رابطه جنسی؛

6- عدم داشتن تمرکز و یا جمع کردن بدن در زمان رابطه جنسی و خستگی در ارگانیسم بدن، تنش های طولانی مدت فیزیکی و یا روانی و یا ضعف شدن فیزیکی بدن؛

7- نداشتن احساس علاقه و دلبستگی به همسر؛

8- افسردگی، ناراحتی و برخی موارد اختلالات روانی و جسمی؛

9- از علل دیگر ایجاد ناکارآمدی جنسی می توان به استرس، خستگی بیش از اندازه، اختلال در غدد درون ریز، اختلال در هورمون های بدن، انباشت سموم در بدن و بیماری های زنان اشاره کرد.

10- در زمان ایجاد مشکل ناکارآمدی جنسی، اختلال نوروامورال (neurohumoral) هم می تواند به وجود آید. مثلا آسیب دیدن شدید مغز، کمبود آندروژن (Androgène)، اختلال و ناراحتی در تخمدان ها می باشد. و یا آسیب دیدن سیستم عصبی می تواند دلیل ناکارآمدی جنسی باشد. در نتیحه در تحریک پذیری اختلال ایجاد می شود.

11- در برخی موارد ناکارآمدی جنسی می تواند نتیجه اختلالات مادرزادی، ضعف عضلات لگن، عدم خون رسانی کافی به اندام های جنسی و یا در نتیجه بیماری های التهابی به وجود آید.

در زمانی که انسان چنین مشکلاتی دارد، داشتن روابط جنسی سخت می باشد و برای درمان آن بهتر است به پزشک مراجعه شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
ناکارآمدی جنسی چیست و چه دلایلی دارد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)