نان زنبور چیست؟ نان گرده زنبور چیست؟ کاربرد و مصارف نان زنبور عسل

نان زنبور چیست؟ نان گرده زنبور چیست؟ کاربرد و مصارف نان زنبور عسل
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/09

همانطور که می دانید، زنبورهای عسل علاوه بر تولید عسل، در فرایند تولید آن محصولات جانبی دیگر دارند که یک مورد از آن یعنی بره موم در مطلب  فیلم آموزشی: بَره موم و خواص آن چیست و چگونه مصرف می شود؟ توضیح داده شد. از دیگر محصولاتی که زنبورهای عسل تولید می کنند، فرآورده ای به نام نان زنبور(Bee Bread) یا نان گرده زنبور عسل است که در زیر درخصوص نحوه درست شدن، موارد مصرف یا کاربرد نان زنبور عسل توضیح داده می شود.

همانطور که می دانید زنبورها برای تهیه عسل و تغذیه گرده های گل را جمع آوری می کنند و داخل سلول های کندو ذخیره می کنند. این گرده گل در سلول ها با بزاق دهانی زنبورهای عسل و مقداری از عسل تولید شده ترکیب می گردد و ماحصل آن ماده خمیری شکلی است که به آن نان زنبور عسل یا نان گرده زنبور عسل می گویند.

کار تهیه نان زنبور عسل در کندو توسط زنبورهای پرستار که زنبورهای جوانی هستند جهت تولید ژل رویال استفاده می شود. نان گرده زنبور عسل فوایدی برای زنبور عسل دارد که از جمله آن می توان به تقویت فلور روده ای زنبور عسل و پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف زنبور عسل اشاره کرد.

نان زنبور عسل علاوه بر استفاده توسط زنبورهای پرستار به عنوان منبع غذایی، به عنوان یک ذخیره غذایی برای زنبورها در هنگام پاییز و زمستان کاربرد داشته، ضمن اینکه توسط انسان نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در واقع زنبورداران بویژه در گذشته، این محصول را از سلول های کندو زنبور عسل برداشت می کردند و از آن به عنوان یک منبع خوب برای تغذیه کلنی زنبور عسل به جای گرده گل استفاده می کردند.

روش تهیه نان زنبور عسل را در نان زنبور عسل چگونه تهیه می شود؟ روش درست کردن نان زنبور عسل می توانید مطالعه کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3707
تعداد کل بازدیدها: 1333167

نظرات کاربران

*