نام ماه های حرام در اسلام چیست و چرا این ماه ها در اسلام حرام هستند؟

نام ماه های حرام در اسلام چیست و چرا این ماه ها در اسلام حرام هستند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/30

ماه های حرام در اسلام چهار ماه ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب هستند. حرام بودن این ماه ها در آیه های 36 و 37 سوره توبه اشاره شده است. البته سنت ماه های حرام از قبل از اسلام وجود داشت، اما وجود ماه های حرام در اسلام فلسفه ای دارد که در زیر به آنها اشاره می شود.

در آیه 37 سوره توبه به نسیء اشاره شده است که ماهی از سال های قمری است که ماهی است که کفار در زمان حضرت ابراهیم به این ماه های حرام افزوده اند و در حکم خداوند تغییر داده اند. در این آیه خداوند وجود ماه نسیء را نادرست می دانند، زیراکه کافران یک سال این ماه را حرام و یکسال حلال می کردند تا با شمار ماه های حرام خداوند هماهنگ شود.

ابتدا باید این نکته ذکر شود که طبق آیات قرآن و سنت ماه های حرام قمری در این چهار ماه حرام جنگ مگر اینکه برای دفاع باشد، حرام است. بنابراین یکی از دلایلی که وجود ماه هایی به نام ماه های حرام در آیه قرآن و در دین اسلام ذکر شده است، پایان دادن به جنگ های طولانی مدتی است که پیش از این بین قبایل عرب وجود داشت.

علاوه بر آن بر مبنای برخی از روایات، ماه های حرام بدین جهت حرام اعلام شده اند که خداوند خلقت آسمان و زمین در یکی از این چهار ماه حرام بوده است. یکی دیگر از دلایل حرام بودن این چهار ماه را شاید بتوان مناسک حج که در ماه ذی الحجه برگزار می شود و حرمتی که برای زائران خانه خدا وجود دارد دانست و ریشه آن به جنگ ها در آن دوران بر می گردد که در این ماه مسلمانان بتوانند به مناسک حج بپردازند.

در حال حاضر در ایران در ماه های حرام قمری دیه به اندازه یک سوم دیگر ماه ها افزایش می یابد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292491

نظرات کاربران

*