ناسا هیچ پروتکلی برای مرگ در فضا ندارد

ناسا هیچ پروتکلی برای مرگ در فضا ندارد

فضا هم بخشی از مکان هایی است که بشر به آن راه پیدا کرده است و هر کجا که بشر قدم می گذارد پدیده مرگ نیز ممکن است رخ دهد. شاید باورش کمی سخت باشد ولی یکی از احتمالات این است یک فضانورد در سفر فضایی خود بمیرد. هر چند که این پدیده کمی بی رحمانه و البته غیر قابل باور باشد ولی دور از واقعیت نیست. این مشکلی است که سازمان ناسا هیچ گونه تصمیمی درمورد آن نگرفته است.

افرادی که فضا نورد هستند اصلا انسان های پیچیده و خاصی نیستند. آن ها نیز مانند دیگر افراد ممکن است دچار مرگ شوند. حتی می توان گفت این افراد به دلیل خطراتی که در سفرهای فضایی تهدیدشان می کند، بیشتر از سایرین به این نوع مرگ مبتلا خواهند شد. هر نوع مرگی می تواند سخت باشد اما مرگ در فضا پدیده عجیب و وحشتناکی است که تا کنون سازمان ناسا هیچ گونه پروتکلی برای آن وضع نکرده است. برای جسد فردی که در فضا دچار مرگ می شود چه اتفاقی می افتد. بسیاری از فضا نوردان از این قضیه احساس ترس و نگرانی کرده اند. سازمان ناسا در این مورد می گوید در صورتی که همچنین اتفاقی برای یکی از فضانوردان رخ دهد این سازمان برنامه های احتمالی را برای آن ها از راه دور اجرا نخواهد کرد. در حقیقت هر گونه موقعیت غیر برنامه ریزی شده ای که منجر به مرگ فضانورد شود از اختیار ناسا خارج است.

هزینه مرگ فضایی

مرگ فضا نوردان مشکل پیچیده ای است که ناسا برای ماموریت سفر به مریخ در سال 2040 به آن خواهد پرداخت. این مسئله ایست که می بایست مورد بررسی قرار گیرد. از آن جایی که سفر به مریخ در حدود سه سال زمینی طول می کشد این مدت زمان بسیار طولانی است و ممکن است مرگ در طول آن رخ دهد و در این وضعیت تکلیف جسد فضانورد کاملا نامشخص است. راه کارهایی که می توان برای این پدیده فضایی در نظر گرفت به این صورت است که می توانند جسد فضا نورد را تا زمانی که به زمین بر می گردند نگه داری کنند که این راه کار نیاز به یک محفظه مخصوص برای نگهداری جسد دارد که هزینه حدودی برآورد شده آن در حدود 10000 دلاربرای هر پوند فضا در فضا پیما در مدار زمین تخمین زده شده است. نگهداری یک تابوت در یک فضا پیما می تواند چند میلیاد دلار به پایان برسد. به علاوه این که این مسئله می تواند از لحاظ روان شناختی عجیب و غیر قابل باور برای فضا نوردان باشد.

مشکلات مرگ فضایی

از مشکلاتی که می تواند یک مرگ فضایی همراه داشته باشد این است نگهداری جسد انسان در ایستگاه های فضایی تا زمانی که به زمین عودت شود تقریبا پر درد سر است چرا که برخی از قوانین فیزیک موجود در یک ایستگاه فضایی یا فضا پیما که بر طبق زنده ماندن فضا نوردان تنظیم شده است، سبب نابودی و از هم پاشیدگی جسد می شوند مگر این که جسد توسط یک موشک درکنار فضا پیما حمل شود تا به زمین برسد. از هم پاشیدگی و خرابی جسد در فضا می تواند شروع آلودگی فضا توسط انسان باشد که در محیط سیاره ها بسیار تاثیر خواهد گذاشت.

Body Back یا انجماد خشک

قوی ترین و جامع ترین طرحی که ناسا تا به امروز جهت این وضعیت در نظر گرفته است طرح Body Back از یک شرکت سوئدی می باشد. که اساسا فرایند خشک کردن جسد در این طرح می تواند جسد را تا رسیدن به کره زمین نگهداری کند. انجماد خشک روشی است که جسد در آن به وسیله نیتروژن مایع به شدت خشک می شود. به نحوی که در این وضعیت جسد به شدت شکننده می شود و سپس به حالت گرد و غبار در آمده و تکه تکه می شود و در فضای پشتی صندلی های عقب فضا پیما که دریچه هوا وجود دارد به دلیل آن که فضای بیرون از دمای بسیار سردی برخوردار است نگهداری می شود. این گرد و غبار در حدود 50 پوند وزن خواهد داشت و خارج از محیط کاری فضانوردان نگهداری می شود تا به زمین برسد. این طرح تنها در حد یک ایده و راه کار می باشد که توجه به جزئیات آن هنوز انجام نشده است و بی شک چالش هایی برای حل مشکلات آن وجود خواهد داشت.

اگر به ماموریت یا سفر به مریخ فکر می کنید بهتر است تمام جوانب را در نظر داشته باشید چرا که مرگ در یک قدمی هر انسان است.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 40

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 5
تعداد کل آرا: 947
تعداد کل بازدیدها: 2850
ناسا هیچ پروتکلی برای مرگ در فضا ندارد
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 40


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)