میوم (فیبروم رحم) چیست | تاثیر میوم بر حاملگی چیست

میوم (فیبروم رحم) چیست | تاثیر میوم بر حاملگی چیست

میوم ها(myoma) معمولا تومورهای ماهیچه ای هستند که بر روی رحم رشد می کنند، میوم ها اکثریت خوش خیم هستند و غیر سرطانی می باشند. ولی وجود آنها در رحم بر روی حاملگی تاثیرات منفی دارد، که در این مطلب به بررسی تاثیر میوم بر روی بارداری در زنان می پردازیم.

متاسفانه میوم ها احتمال حاملگی در زنان را کاهش می دهند، مساله این جا می باشد که میوم ها به ویژه اگر در سایز بزرگ باشند، سبب تغییر شکل رحم می شوند، لوله های رحمی تحت فشار قرار می گیرند و در نتیجه حرکت اسپرم های در لوله های رحمی سخت می شود. علاوه بر این در زنانی که دارای میوم می باشند، در بسیاری از موارد، دچار اختلال هورمونی می شوند. لذا اختلال هورمونی احتمال ناباروی در زنان را به وجود می آورد. مجموع این عوامل می تواند، سبب ناباروری دائمی در زنان گردد.

اما میوم های کوچک که در داخل لایه های عضلات رحم قرار دارند، معمولا برای به وجود آمدن بارداری و ادامه آن مشکلی ایجاد نمی کنند.

پزشکان توصیه می کنند، زنانی که دارای میوم هستند، در موقعی که می خواهند حامله شوند، میوم خود را درمان نمایند و یا در برخی موارد قبل از بارداری توصیه می کنند که میوم را با عمل جراحی خارج کنند. شش ماه بعد از خارج کردن میوما خانم ها می توانند باردار شوند.

در برخی مواقع، وجود میوم تنها در زمان حاملگی آشکار می شود. در این موقع، باید بدانیم که میوم می تواند در روند بارداری تاثیر منفی بگذارد. سبب اختلال در حاملگی، خارج شدن جفت و غیره گردد، پس باید مراقب بود.

تومورهای میوم سبب افزایش تونوس رحم (کشیدگی طبیعی) می گردد که در نتیجه امکان دارد سقط جنین روی دهد. اگر جفت در نزدکی میوم قرار داشته باشد، این می تواند مانع از رشد نرمال جفت شود و چون جنین که به وسیله جفت تغذیه می کند و اکسیژن دریافت می کند، با کمبود مواجه می شود و جنین به کمبود اکسیژن دچار می گردد. در برخی موارد هم قرار داشتن جفت در کنار میوم سبب کنده شدن آن هم می شود. مواردی که گفته شد، در زنانی بیشتر روی می دهد که دارادی میوم با علائم و ویژگی های زیر می باشند:

1- بزرگ بودن سایز میوم (بزرگتر 7 سانتی متر)؛

2- قرار گرفتن میوم نزدیکی در لوله رحمی؛

3- وجود داشتن چندین تومور میوم؛

4- قرار گرفتن جفت در نزدیکی میوم؛

متاسفانه هیچ کدام از پزشکان و هیچ کدام از معاینات پزشکی نمی توانند، پیش بینی کنند که میوم در زمان حاملگی چگونه رشد خواهد کرد و چه تاثیر خواهد گذاشت. چرا که میوم در زمان حاملگی می تواند بزرگ شود و یا به صورت شدید کوچک گردد و لذا سایز آن می تواند تغییر کند. اگر در زمان بارداری سایز میوم به سرعت بزرگ شود، در رحم تنگی به وجود می آید و سبب سقط جنین می گردد.

زنانی که دارای میوم هستند، باید قبل از حاملگی و در زمان حاملگی تحت نظر پزشک باشند و از انجام کارهای فیزیکی سنگین، شرایط استرس زا به دور باشند و همچنین به اندازه کافی خواب و استراحت داشته باشند و غذاهای مفید مصرف کنند.

البته زنانی که دارای میوم هستند، در زمان زایمان به برخی عوارض جانبی مانند ضعف بودن زایمان، خارج شدن جفت از رحم و غیره دچار می شوند و اگر تومورهای میوم در نزدیکی لوله رحم قرار بگیرد، طبیعی می باشد که زایمان غیر ممکن می گردد و لازم است که زایمان به صورت سزارین انجام شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
میوم (فیبروم رحم) چیست | تاثیر میوم بر حاملگی چیست
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)