موسیقی کلاسیک(Classical Music) چیست؟

موسیقی کلاسیک(Classical Music) چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/15

موسیقی کلاسیک که در انگلیسی موسیقی هنری(Art Music) نیز خوانده می شود ریشه در موسیقی سنتی غرب دارد که آن نیز خود شاخه های مانند موسیقی مذهبی و غیرمذهبی دارد. واژه موسیقی کلاسیک(Classical Music) تا قبل از اوایل قرن نوزدهم چندان بکاربرده نمی شد تا دوره ای بین جان سباستین باخ و بتهون که دوره ی طلایی این سبک از موسیقی است همچنان محفوظ باقی بماند. در واقع اولین استفاده یا ارجاع به واژه موسیقی کلاسیک طبق گفته لغتنامه آکسفورد به 1836 بر می گردد. این واژه گاهی به موسیقی که به دوره ی کلاسیک موسیقی یعنی سالهای بین 1750 تا 1920 بر می گردد، اطلاق می شود. اما ما در اینجا مفهوم کلی این واژه را در نظر می گیریم که تاریخ آن به قرن 11 میلادی بر می گردد و دوره ی کلاسیک را نیز در بر می گیرد. در ادامه به شرح خصوصیات، تاریخچه و ماهیت موسیقی کلاسیک(غربی یا اروپایی) می پردازیم.

دوره های زمانی موسیقی غربی که موسیقی کلاسیک در آن نمود می یابد شامل دوره های زیر می شوند:

دوره ابتدایی موسیقی شامل:

  • دوره میانی(500 تا 1400 میلادی)
  • دوره رنسانس(1400-1600)
  • دوره باروک(1600-1750)

دوره موسیقی عرف(common practice period) شامل:

  • باروک(1600 تا 1750 میلادی)
  • کلاسیک(1750 تا 1820)
  • رومانتیک(1804 تا 1910)

قرن بیستم میلادی شامل دوره های زیر:

  • مدرن(1890 تا 1930)
  • فوق مدرن(1950 تا 1969)
  • معاصر(1945 یا 1975 تاکنون) و دوره پست مدرن(1930 تاکنون)

موسیقی کلاسیک(Classical Music) چیست؟

مهمترین خصیصه موسیقی کلاسیک که آن را از موسیقی پاپ/عامه پسند و موسیقی فولکلور/محلی متمایز می کند این است که ردیف(Repertoire) آن در قالب نت های موسیقی نگاشته شده اند که خود یک موسیقی مکتوب(پارتیتور) را شکل می دهد. این موسیقی مکتوب جزئیاتی درخصوص ریتم، زیر و بمی صدا(pitch) را نشان می دهد که در هنگامیکه دو یا چندین نوازنده یا خواننده در اجرای قطعه دخیل هستند، قسمت های مختلف قطعه با هم هماهنگ می شوند. در واقع مکتوب بودن این موسیقی سبب شده است که پیچیدگی از لحاظ نت نویسی و قابلیت اجرای موسیقی بدست بدهد که در موسیقی معمولی یا عامه پسند ممکن است نباشد. همچنین مکتوب بودن این موسیقی این امکان را می دهد که قطعاتی قدیمی یا برای کشوری دیگر توسط یک گروه اجرا شود.

سازهایی که در موسیقی کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند غالبا پیش از قرن 19 میلادی اختراع شده و شکل گرفته اند. این سازها بیشتر سازهایی هستند که در یک ارکستر سمفونیک یا یک ارکستر بادی(Concert band) مورد استفاده قرار می گیرند که با سازهای سولو(Solo) مانند پیانو، هارپسیکورد(Harpsichord) و ارگ همراهی می شوند. ارکستر سمفونیک(Symphony Orchestra) مهمترین ابزار نمایش موسیقی کلاسیک است که سازهای مختلفی از دسته سازهای زهی، بادی چوبی، برنجی و کوبه ای در آن استفاده می شود. شکل دیگر آن ارکستر بادی(Concert band) است که شباهت به ارکستر دارد اما در آن سازهای زهی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

موسیقی کلاسیک غربی ویژگی هایی دارد که به موسیقی سنتی ما شباهت دارند، از جمله آن می توان به بداهه نوازی(improvisation)- که زمانی نقش مهمی در موسیقی کلاسیک ایفا می کرد- همچنین بهره مندی و ترکیب با دیگر سبک های موسیقی مانند موسیقی پاپ و فولکلور اشاره کرد.

موسیقی کلاسیک را می توان علاوه بر غرب برای دیگر کشورها تعریف کرد. همانند آنچه در ایران به عنوان موسیقی سنتی شناخته می شود و ریشه آن به دوره ایلامی ها بر می گردد. برخی از مهمترین کشورهایی که موسیقی کلاسیک خود را دارند با نام ثبت شده موسیقی شان در زیر فهرست شده اند.

 موسیقی کلاسیک(Classical Music) چیست؟ 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.9
مجموع آرا: 10

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 342
تعداد کل آرا: 3638
تعداد کل بازدیدها: 1284849

نظرات کاربران

*