موسیقی حلال و موسیقی حرام چیست و چه نوع موسیقی حرام است؟

موسیقی حلال و موسیقی حرام چیست و چه نوع موسیقی حرام است؟

از دیدگاه اسلامی و بر مبنای فتاوی مراجع تقلید برخی از انواع موسیقی حرام اعلام شده است و به اصطلاح ما می توانید موسیقی حلال و موسیقی حرام داشته باشیم. اما در پاسخ به اینکه چه نوع موسیقی حلال و چه نوع موسیقی حرام است باید ابتدا تعریفی از موسیقی حلال و موسیقی حرام ارائه دهیم که در ادامه به آن می پردازیم.

با بررسی نظرات و فتاوی مراجع تقلید در می یابیم که براساس آیات قرآن کریم، روایات و مستندات اسلامی اینگونه استنباط و استنتاج شده است که هر موسیقی که از نظر عرف موسیقی لهو و لعب و مناسب مجالس عیاشی، مطربی و خوشگذرانی باشد، موسیقی حرام محسوب می شود و تفاوتی ندارد که از نوع موسیقی کلاسیک(سنتی) یا غیر کلاسیک باشد و از چه سازی(ایرانی یا غربی) در آن استفاده شده باشد. اگر اینگونه نباشد آن موسیقی حلال شمرده می شود.

حال ممکن است این سوال پیش آید که موسیقی لهو و لعب و مخصوص مطربی چیست و چگونه تعریف می شود. با نگاهی به تعریف واژگان لهو  در زبان عربی و در کلام قرآن در می یابیم منظور از لهو در اینجا هر آنچه انسان را از یاد خدا غافل کرده و به سوی بی بند و باری و گناه سوق دهد، لهو و لعب محسوب می شود که البته حدود آن در عرف مشخص است.

ضمن اینکه با توجه به روایات و آیات قرآن برخی از معیارهای حرام بودن موسیقی را می توان اینگونه بیان کرد که موسیقی حرام محسوب می شود که انسان را به گناه و شهوت رانی سوق داده و انسان را از یاد خدا غافل کند. توجه کنید که این دو حالت مکمل یکدیگرند یعنی انسان وقتی از یاد خدا غافل شد به انواع گناهان روی می آورد؛ مصادیق گناه می تواند مختلف و متعدد باشد از جمله اینکه سبب تحریک شهوات مختلف انسان از جمله شهوت انسانی شود، انسان را به سمت اعمال خلاف و حرام مانند مصرف مشروبات یا مخدر بکشاند، انسان را از خود بیخود کرده و موجب ضرر رساندن به دیگران گردد.

آیت الله سیستانی از مراجع تقلید شیعه موسیقی حلال و موسیقی حرام را در مسئله 541 رساله خود، اینگونه تعریف می کنند: مقصود از جمله((متناسب با مجالس لهو و لعب)) این نیست که آن موجب آرامش روحی و تغییرحال و وضع انسان می شود که چنان چیزی خوب است و احیاناً موسیقی و آواز حلال نیز آن وضع را به وجودمی آورد بلکه مقصود ازآن ، این است که شنونده آن خصوصاً اگر باهنر و فن موسیقی آشنا باشد می داند که کدامیک با مجالس لهو و لعب ومشابه آنها،تناسب داردو دیگری ندارد.

در خفیف ترین و کمترین حالت موسیقی لهوی موسیقی است که انسان را از واقعیت زندگی دور کرده و او را از تلاش برای زندگی و سود رساندن به خود و دیگران دور نماید. در مقابل آن موسیقی می تواند موسیقی حلال و مفید باشد که سبب تعالی انسان، گام برداشتن و تلاش او برای خیر و منفعت رساندن به خود و دیگران شده و انسان را به سعادت و کمال نزدیک نماید.

توجه کنید که در همه حالات و مصادیق فوق نوع، سبک یا ابزارالات موسیقی چندان مطرح نمی باشد و حتی ممکن است یک موسیقی آرام با کلام و شعری نامناسب که انسان را از خود و خدای خود غافل می کند، موسیقی حرام و لهوی محسوب شود. بنابراین موسیقی چه با کلام و چه موسیقی بی کلام باشد باید با ذات و فطرت انسان هماهنگ باشد و کلام و شعری که در آن بکار رفته است متناسب با ذات و حرکت ذاتی انسان که به سمت کمال و سعادت خود و نظام هستی است، باشد.

به بیان ساده ممکن است یک موسیقی با ساز ایرانی و ملودی ایرانی و سنتی با کلام یا شعری نامناسب که انسان را به بیهودگی و پوچی هدایت می کند اجرا شود یا در مقابل موسیقی با ابزاری غربی و ملودی غربی باشد که ممکن است شعر آن معنای عمیق انسان دوستانه و عرفانی داشته باشد. البته یادآور می شوم که انسان به ذات و براساس فطرت خود موسیقی هایی که آرام بخش و الهام گرفته از طبیعت باشند را دوست دارد که این نوع از موسیقی تنها با برخی از ابزارآلات موسیقی قابل اجراست.

ضمنا باید منتقدان حرام بودن برخی از انواع موسیقی به این نکته توجه کنند که ممکن است انسان از یک موسیقی شاد و هیجان انگیز بطور موقتی لذت ببرد اما اگر بطور عمیق و ریشه ای بررسی کند، این نوع از موسیقی های هیجانی تنها تسکین دهنده موقتی ناراحتی ها و آلام فرد هستند و با موسیقی و شعر اصیل و فطری است که انسان می تواند معنای واقعی زندگی خود و نظام هستی را درک کند و قطعا این نوع از موسیقی ممکن است آن هیجان زودگذر و موقتی را نداشته باشد که انسان باید با تمرین و ممارست خود را با این نوع از موسیقی که می توان آن را موسیقی حلال نامید، آشنا کرده و عادت دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 372
تعداد کل نظرات : 148
تعداد کل آرا: 1561
تعداد کل بازدیدها: 245212


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)