مورچه چگونه از بچه هایش نگهداری میکند

مورچه چگونه از بچه هایش نگهداری میکند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/12/04

مورچگان به صورت دسته جمعی (کلنی) زندگی می کنند. آن ها جزو جانوران اجتماعی به شمار می روند. به این معنی که در حالی که هر حشره وظیفه ی مخصوصی در برابر نگه داری لانه دارد. همه با هم کار کرده و زندگی می کنند. زنبور های عسل و زنبور های زرد هم جزو جانوران اجتماعی به حساب می آیند.

هر کلنی از مورچگان در لانه ی خود که از تونل های زیادی تشکیل یافته و هر تونل به اتاقک هایی ختم می شود، زندگی می کنند. مورچه ها  غذای خود را در این اتاقک ها انبار کرده و یا در آن ها از مورچه های جوان مراقبت می کنند. هر کلنی یا اجتماع مورچه ای از یک ملکه، تعدادی کارگر و چند سرباز تشکیل یافته است. ملکه غیر از تخم گذاری کار دیگری انجام نمی دهد.

در حالی که کارگر ها خرابی های لانه را ترمیم کرده و قسمت های جدید را می سازند و غذا فراهم می کنند و  از تخم ها و مورچه های جوان مواظبت می کنند. سربازان آماده ی دفاع از حملات و تلاش هایی می باشند که یا از طرف مورچگان دیگر برای تصرف لانه به عمل آمده و یا پرندگانی که می خواهند مورچه ها را پیدا کرده و بخورند.

مورچه های سرباز دارای قطعات دهانی قدرت مندی هستند که سلاح های مفیدی برای حمله و دفاع به حساب می آیند. مورچگان وسیله ی دفاعی دیگری نیز دارند. که عبارت است از کیسه ای اسید فورمیک که به نیش حشره متصل است. آن ها هم چنین می توانند اسید موجود در کیسه را به طرف دشمنان پرتاب کنند. ساختمان لانه به وسیله ی ملکه آغاز می شود. به هنگام تابستان هزاران مورچه ی نر و ماده ی بال دار از تخم بیرون می آیند.

این مورچگان نر و ماده لانه را ترک کرده و یک پرواز جفت گیری انجام می دهند که پس از آن نر ها مرده و ماده ها بال هایشان می ریزد. ماده ای که بعدا ملکه خواهد شد شروع به یافتن مکانی مناسب برای لانه سازی می کند. سپس تونل کوچکی در آن محل حفر کرده و چند تخم در آن می گذارد. وقتی که تخم ها شکفته شد و مورچه ها بیرون آمدند ملکه خودش مورچه های جوان را تغذیه می کند. این مورچه های جوان تبدیل به کارگر هایی می شوند که توسعه ساختمان لانه را به عهده می گیرند.

بعد از آن ملکه در حجره ای باقی مانده و تخم گذاری می کند.

و کارگر ها آن را برده و از آن  ها نگه داری می کنند به این ترتیب کلنی آغاز می گردد. هر دفعه که ملکه ای می میرد با جایگزینی ملکه ی جدید ممکن است این اجتماع چندین سال دوام یابد.

 

شگفتی های باورنکردنی از زندگی مورچه ها

در دنیا هزاران نوع مورچه زندگی می کنند که عاداتشان مانند انسان ها با یکدیگر تفاوت بسیار دارد، به همین جهت مکالمه و نوع زبان آنها نیز با یکدیگر متفاوت است.

بنا بر نصر صریح آیه 19 سوره نمل، وقتی حضرت سلیمان (ع) و همراهانش به وادی مورچگان وارد می شوند، مورچه ای می گوید: ای مورچگان به لانه های خود داخل شوید که سلیمان و سپاهیانش شما را در هم نشکنند، در حالیکه ( به عمل خود) آگاه نیستند.

ایران ناز، با خواندن این آیه سوالاتی در اذهان ایجاد میگردد که مورچه با چه وسیله ای صحبت می کند؟ اصلاً تشکیلات مورچه ها از چه قرار است؟ و با پاسخ به این سوالات است که رازی از رازهای آفرینش فاش می شود.

در دنیا هزاران نوع مورچه زندگی می کند ، که عاداتشان مانند انسانها با یکدیگر تفاوت بسیار دارد، به همین جهت مکالمه و نوع زبان آنها نیز با یکدیگر متفاوت است . برای فهم بیشتر اختلافات در آنان، به پاره ای از انواع مورچه ها اشاره می نماییم.

مورچه های کشاورز

نوعی مورچه به نام مورچه سائو، برگها را در انبارهای زیر زمینی خود جمع می کنند و از فضولات کرمینه مخصوصی، آنها را کود می دهند، در نتیجه نوعی قارچ بر این برگها می روید که مورچه ها آن را می خورند . بشر به تازگی پی برده است قارچ ها در تاریکی بهتر می رویند، اما مورچه ها این سر طبیعت را هزاران سال است که می دانند.

مورچه های برده دار

مورچه هایی هستند که از خود غلام دارند و مورچه های ناتوان تر از خود را به بندگی می گیرند . به این منظور پیله مورچه های دیگر را می دزدند و می پرورانند ، هنگامی که این پیله ها مورچه شدند، برای آنها کار می کنند و از آنها فرمان می برند. این غلامداری در برخی از مورچه ها به جایی رسیده که اگر غلامی در کار نباشد، مورچه های کارفرما حتی غذای خود را نیز نمی تواند به دست آورند.

مورچه های دامدار

یک نوع شته از برگ درختان، نوعی عسل می سازد که مطبوع طبع مورچه ها است. مورچه ها این شته ها را اسیر کرده و به لانه های خود می برند، برای آنها برگ و آذوقه تهیه می کنند و مانند چوپانی که از گوسفند مراقبت می کند، از این شته ها مواظبت می نمایند، تا از عصاره و شیره ای که می سازند ، استفاده کنند.

مورچه های گوشتخوار

در میان مورچگان از همه هراس انگیزتر مورچه لشکری است، که در مناطق گرمسیر زندگی می کند و تنها گوشت می خورند.این مورچگان چون لشکرمی کشند، ستونی به پهنای چندین سانتی متر ودرازای صدها مترپدید می آورند. دراین ستون مورچه های کارگر پیله ها را حمل می کنند و سربازان در پیش و پس لشکر در حرکتند.

در میان سپاه آنها، مورچه های درشت تری دیده می شود، که افسران سپاه محسوب می شوند. هنگامی که این ستون به حرکت درآید، هیچ چیز جز آب یا آتش قادر نیست از حرکت آنها پیشگیری نماید.

گاهی که آب سیل آسا نباشد، مورچه ها به هم چسبیده ، خود را به صورت طنابی درآورده و برآب رها می کنند و به این ترتیب پلی بر روی آب می سازند، تا سایر مورچه ها از روی آب بگذرند. ولیکن مورچه هایی که خود، پل را تشکیل می دهند، در آب غرق می شوند و این نوعی از فداکاری آنها برای هم نوع خویش محسوب می گردد.

وسیله نطق مورچه

شرط حتمی سخن گفتن و فهماندن مقصود، زبان نیست. بلکه هر وسیله ای که برای تفهیم مقاصد به کار رود ، به منزله زبان است و مکالمه هم به هر نحوی که باشد، نطق نامیده می شود. حیوانات با ژست های مخصوص، حرکات خاص و یا با صدا و نطق، مکالمه می کنند و به طرف مقابل مقصود خود را می فهمانند.از مورچه ها، کسی با گوش خود صدایی نشنیده، ولی مکالمه آنها را، که ظاهراً با شاخک های خود انجام می دهند، کم و بیش دیده شده است.

مورچه ها در مسیر حرکت خود وقتی به هم می رسند ، توقف کوتاهی می کنند ، شاخک های خود را تکان داده و با پخش امواج یا احتمالاً صدایی که برای ما مفهوم نیست با هم صحبت می کنند .

در این موضوع جای هیچ شبه ای نیست. وقتی طعمه ای نسبتاً سنگین در برابر مورچه ای که در تلاش کسب روزی است قرار بگیرد ، این مورچه برای حمل آن کوشش خود را خواهد کرد، وقتی کاملاً مطمئن شود که از نقل آن به لانه عاجز است، طعمه را واگذاشته و به لانه خود مراجعه می کند. طولی نمی کشد که چند مورچه به دنبال هم به راه افتاده، تا به محل طعمه آمده و با کمک یکدیگر آن را به لانه حمل می کنند. این مورچه ، همنوعان خود را چگونه از وجود طعمه در محل معین آگاه کرده است؟ اما به هر وسیله که بوده، مقصود خود را به همجنسان خویش فهمانده است؟

منبع:irannaz.com
منبع:tebyan.net
منبع: beytoote.com

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 726
تعداد کل نظرات : 23
تعداد کل آرا: 499
تعداد کل بازدیدها: 254640

نظرات کاربران

*