مواد مضر در ترکیبات لاک ناخن کدامند؟ مضرات لاکن ناخن چیست؟

مواد مضر در ترکیبات لاک ناخن کدامند؟ مضرات لاکن ناخن چیست؟

برای آرایش ناخن ها زنان از لاک های مختلف استفاده می نمایند، تا دست زیبا و دلبرا داشته باشند، اما غافل از این که، بسیاری از لاک های ناخن در ترکیبات خود مواد مضری دارند، که در صورت استفاده طولانی مدت از آنها، سبب آسیب دیدن ناخن شده و نیز بیمارهای مختلف را به وجود می آورد. از این رو، در مقاله حاضر به بررسی مواد مضر به کار رفته در ترکیبات لاک ناخن و زیان های آن بر روسی سلامتی انسان می پردازیم.

هر زنی دوست دارد که دستانش زیبا و یا قشنگ دیده شود. و طبیعی است که استفاده از لاک ناخن موجب زیبایی زیاد دست ها می شود، به همین دلیل در دوره معاصر بسیاری از زنان از لاک ناخن استفاده می کنند، لاک ناخن نوعی مادّه شیمیایی است که برای زیبایی به ناخن‌های دست یا ناخن‌های پا زده می‌شود. البته گاهی اوقات از لاک برای محافظت از ناخن‌ها استفاده می‌شود. انسان از سه هزار سال پیش از میلاد در جاهایی مانند مصر، ایتالیا، ژاپن و چین ناخن‌های خود را رنگ می‌کرد و برای این کار از مواد طبیعی مانند گیاه حنا، ترکیب صمغ عربی، سفیده تخم‌مرغ، ژلاتین و موم زنبورعسل استفاده می‌کرد.

لاک های ناخن در رنگ ها و مارک های مختلف در بازار وجود دارد. اما زنانی که به مدت طولانی از لاک ناخن استفاده می کنند، بعد از مدتی در ناخن های آنها آسیب به وجود می آید و سبب بد شکل شدن ناخن ها می شود. استفاده مداوم از لاک ناخن ها، به مروز زمان موجب می شود که ناخن های ضعیف، رنگ پریده و شکننده شوند.

اما سوال این است که در لاک های ناخن که هر روزه و هر هفته زنان از آن استفاده می کنند، چه مواد مضری وجود دارد؟

در زمان خرید لاک ناخن توجه کنید که برچسب ترکیبات آن را مطالعه نماید، به یاد داشته باشید، در لاک ها خطرناک ترین مواد عبارت از تولوئن (Toluene)، فرمالدهید (Formaldehyde) و فتالات (Phthalate) می باشد.

- فرمالدهید

وجود فرمالدهید در لاک ناخن، که مادی می باشد بوی خوب به لاک می دهد. اما بو کردن طولانی مدت آنها سبب سر درد، مشکلات قلبی، و اختلال اعصاب در انسان به وجود می آورد. علاوه بر این، این ماده به خشک شدن بیش از حد ناخن منجر می شود. در نتیجه ناخن ها ضعیف و شکننده می شوند.

- تولوئن

این ماده به زود خشک شدن لاک ناخن و نگهداری خوب لاک بر روی ناخن کمک می کند، اما این یک ماده فراوری شده قوی می باشد. همچنین در ترکیبات تعداد زیادی از لاک های ارزان و بی کیفیت به مقدار زیاد اسیتون و الکل وجود دارد که سبب خشکی ناخن می شوند.

با خواندن این یادداشت به این نتیجه می رسید که استفاده از لاک ها برای سلامتی مضر می باشد. درست که این طور باشد، اما توجه داشته باشید که در بازار لاک های بدون تولوئن هم وجود دارد. سعی کنید از این لاک ها استفاده کنید. و گاهی هم به ناخن های خود استراحت دهید. و همچنین لاک های مختلفی وجود دارد که آنها سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی می باشند، که می توانید از اینها هم استفاده کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
مواد مضر در ترکیبات لاک ناخن کدامند؟ مضرات لاکن ناخن چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)