مواد طبیعی ضد آفتاب | کرم های ضد آفتاب را با این وسایل طبیعی جایگزین کنید

مواد طبیعی ضد آفتاب | کرم های ضد آفتاب را با این وسایل طبیعی جایگزین کنید
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/09/15

امروزه استفاده از کرم های ضد آفتاب به گستردگی در میان مردم شایع است و بسیاری از خانم ها و آقایان روزانه از این کرم ها استفاده می کنند، در حالی که کرم های ضد آفتاب با مواد شیمیایی موجود در آن دارای عوارضی می باشد و مانع از جذب ویتامین D نور خورشید توسط پوست می شود، در حالی که می توان کرم های ضد آفتاب را با مواد طبیعی جایگزین کرد، که در ادامه این مواد طبیعی را خدمتتان معرفی می کنیم.

سال ها است که، اشعه نور خورشید یکی از علل سرطان پوست اعلام شده است. اما بعدها اعلام شد که در اصل خود نور خوشید نیست که، مضر است بلکه سوختگی هایی است که در نتیجه نور خورشید ایجاد شده اند. حقیقت هم کرم های ضد آفتاب برای پیشگیری از سرطان مفید هستند. اما فراموش نکنیم که SPF (فاکتور محافظت از خورشید) به علت اینکه سطح روی پوست را می پوشاند مانع از جذب ویتامین D توسط پوست می شوند.

برای استخوان های سالم، قلب و سیستم ایمنی بدن واجب ترین و ضروری ترین ویتامین، ویتامین D محسوب می شود، که بهترین منبع آن نور خوشید می باشد.

حتی اشعه ماوری بنفش خورشید که موجب ترس انسانی می شود، در تحریک پوست برای جذب ویتامین D نقش بسیار بزرگی دارد. برای اطلاعات بیشتر لازم به ذکر است که، کرم های ضد افتاب که SPF آنها 8 می باشد، موجب می شود که 95 درصد جذب ویتامین D توسط پوست کمتر شود. وقتی بالاتر باشد، جذب و فوائد نور خورشید را به صفر می رساند.

مواد طبیعی ضد آفتاب | کرم های ضد آفتاب را با این وسایل طبیعی جایگزین کنید

انجمن پزشکی آمریکا (American Medical Association) بر اساس گزارشی که در سال 2009 انتشار داد، بر حسب برخی خصوصیات فردی، افراد باید هفته ای 2 بار از ساعت 10 الی 15 به مدت 5 دقیقه برای دریافت مواد معدنی از نور خورشید، آفتاب بگیرند و این مدت برای تنظیم ویتامین D کفایت می کند. بر اساس برخی منابع روزانه 10 الی 15 دقیقه آفتاب گرفتن توصیه می شود. نور خورشید به ویژه برای کودکان بسیار مفید است. چرا که بدن کودکان در حال رشد می باشد و نیازهای کلیسمی خود را بدون ویتامین D جذب نمی کند. درست است ویتامین دی تنها از طریق نور خوشید تامین نمی شود، بلکه از طریق روغن ماهی، زرده تخم مرغ، پنیر، گوشت گوساله و آب میوه پرتغال می توان ویتامین D را تامین کرد. اما تنها منبع قوی و بهترین آن نور خورشید می باشد.

خواه کرم های ضد آفتاب تولید شده برای بزرگترها و یا برای کودکان باشد، با مواد شیمیایی مضر غنی هستند و از طرف دیگر محافظت در برابر آفتاب موجب ایجاد معمایی برای والدین شده است.

مواد طبیعی ضد آفتاب | کرم های ضد آفتاب را با این وسایل طبیعی جایگزین کنید

خدا را شکر، که در طول تاریخ برای انسان ها مواد طبیعی برای محافظت از آفتاب سوختگی وجود داشته است. مثلاً برخی از مواد طبیعی دارای SPF می باشد که از آن جمله می توان به روغن آووکادو (SPF 4- 10)، روغن زیتون (SPF 2-8)، روغن نارگیل (SPF 4-10)، روغن کنجد (SPF 4-10)، روغن سنجد تلخ (2-8) اشاره کرد. که در طول سال های طولانی برای انسان ها مفید بوده اند.

در فصل تابستان بچه ها دوست دارند، بیشتر زمان خود را بیرون از خانه بگذرانند به همین دلیل بیشتر در معرض آفتاب سوختگی قرار می گیرند. متخصصان و کارشناشان شرکت sunwarrior.com برای کسانی که در معرض آفتاب سوختگی هستند، توصیه هایی را می کنند، که این توصیه ها عبارتند از:

1- ژل به دست آمده از گیاه آلوورا موجب تسکین سوختگی ها می شود. آن را خنک و خشک می کند و سبب بهبود سریع آن می شود. ژل تازه گیاه آلوورا مفیدتر می باشد.

2- ویتامین E به تنهایی اگر بر روی پوست مالیده شود، موجب سلامتی می گردد، همچنین ویتامین E و C به علت داشتن آنتی اکسیدان های قوی موجب تجزیه اشعه ماورای بنفش نور خورشید می شود.

3- سرکه سیب دارای خواص سردگنندگی است. به علت غنی بودن با مواد معدنی و ویتامین ها برای بهبود بسیار مناسب است. قبل از استفاده از سرکه سیب باید به صورت مساوی با آب مخلوط شود.

4- گرفتن دوش آب خنک اثر آرامبخشی دارد.

5- جوش شیرین غذایی را با آب خنک مخلوط کنید و بر روی محل آفتاب سوختگی بمالید.

6- عسل به علت داشتن خصوصیات آنتی باکتریال و ضد التهابی بر علیه آفتاب سوختگی بسیار موثر و مفید است.

7- تکه های گوجه و یا پوره گوجه دارای خواص قوی آنتی اکسیدانی می باشد و آرامبخش است و تاثیرات خنک کننده گی دارد. قبل از آفتاب گرفتن توصیه می شود گوجه خورده شود و یا آب گوجه نوشیده شود.

8- گندمیان آونا را آب مخلوط کرده و به صورت ژل در آورده و پس آن را بروی محل آفتاب سوختگی بمالید. چرا که دارای تاثیرات زیادی می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3255
تعداد کل بازدیدها: 719597

نظرات کاربران

*