مواد سازنده شامپو چیست؟ شامپو چگونه ساخته می شود؟

مواد سازنده شامپو چیست؟ شامپو چگونه ساخته می شود؟

یکی از مواد شوینده و بهداشتی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، شامپو است. شاید برای بسیاری از ما جالب و جای سوال باشد که شامپو چگونه و از چه مواد تشکیل شده و مواد سازنده شامپو چیست. در این نوشته در مورد مواد سازنده و اجزاء تشکیل دهنده شامپو توضیح داده می شود.

اگر بخواهیم بطور ساده و خلاصه مواد سازنده شامپو را تقسیم و تجزیه کنیم، باید بگوییم که شامپو از آب، مواد فعال کننده سطحی و مواد افزودنی تشکیل شده است. 70 درصد از مواد تشکیل دهنده شامپو را آب تشکیل می دهد که البته این آب از نوع آب املاح زدایی شده می بایست باشد و بطور کل برای ساخت مواد آرایشی و بهداشتی، آب مصرفی باید از کیفیت و فرمول خاصی برخوردار باشد. اما به غیر از این 70 درصد از ترکیب شامپو که آب تشکیل می دهد، مابقی آن شامل دو دسته کلی مواد فعال کننده سطحی هستند که نقش پاک کنندگی و اصلی شامپو را ایفا می کنند و مواد افزودنی دیگر که بسته به نوع شامپو ممکن است متغیر و متفاوت باشند.

مواد فعال کننده سطحی یا سورفکتانت(Surfactant) در مواد جزء اصلی و نقش اصلی را در ترکیبات/فرمول یک شامپو ایفا می کند، زیراکه نقش پاک کنندگی دارد. مواد فعال کننده سطحی در شامپو به چهار دسته آنیونی، کاتیونی، آمفوتری و غیر یونی تقسیم می شود.

مواد فعال آنیونی مانند سدیم لارت سولفات، مواد آمفوتری مانند بتائین ها و مواد غیریونی مانند کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید هستند.

دسته دوم از مواد سازنده شامپو را افزودنی ها(Additives) هستند که افزودنی ها خود به دو دسته افزودنی های عمومی و افزودنی های اختصاصی تقسیم می شوند:

افزودنی های عمومی: این افزودنی ها موادی مانند نگهدارنده ها که برای جلوگیری از آلودگی میکروبی، نمک برای افزایش قوام شامپو، اسید سیتریک برای تنظیم پی هاش(ph) و ادتا(EDTA) برای کاهش سختی آب هستند. این مواد افزودنی عمومی در همه نوع شامپو ها یکسان هستند. البته به این موارد باید اسانس را افزوده که به عنوان خوشبو کننده شامپو به آن اضافه می شود و در هر نوع شامپویی متفاوت است.

دسته دوم افزودنی ها، افزودنی های اختصاصی هستند که در واقع بسته به خواص و کارکردی که شامپو می تواند داشته باشد در هر گروه یا نوع از شامپو ها متفاوت هستند. برای مثال ممکن است شامپویی به جهت داشتن خاصیت ضخیم کنندگی مو تولید شده باشد که در آن از ضخیم کننده(Thickner) استفاده می شود و کار آن این است که تارهای مو را با لایه ای از پروتئین بپوشاند تا موهای شما ضخیم تر بنظربرسد. همین حالت نیز درخصوص شامپو های نرم کننده یا حالت دهنده وجود دارد که از مواد افزودنی خاصی که غالبا نوع خاصی از پروتئین ها هستند، استفاده می کنند تا خاصیت هایی مانند نرم کنندگی، حالت دهندگی یا مرطوب کنندگی مو را به شامپو بدهد.

در مقاله مواد فعال کننده سطحی یا سورفکتانت ها در شامپو کدامند و چه کاربردی دارند؟ و مواد افزودنی در شامپو چیست و چه کاربردی دارند؟ در مورد هر کدام از مواد فعال کننده سطحی و مواد افزودنی سازنده شامپو بیشتر توضیح داده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 2
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 828
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)