مواد افزودنی در شامپو چیست و چه کاربردی دارند؟

مواد افزودنی در شامپو چیست و چه کاربردی دارند؟

همانطور که در مقاله مواد سازنده شامپو چیست؟ شامپو چگونه ساخته می شود؟ ذکر شد علاوه بر آب و مواد فعال کننده سطحی یا سورفکتانت در شامپو مواد افزودنی نیز در شامپوها وجود دارند که در این نوشته در مورد آن توضیح داده می شود.

مواد افزودنی در شامپو به دو دسته افزودنی های عمومی و افزودنی های اختصاصی تقسیم می شوند:

 افزودنی های عمومی در شامپو

افزودنی های عمومی در شامپو را می توان به چند گروه نگهدارنده، عوامل کمپلکس دهنده، قوام دهنده، تنظیم کننده ph و اسانس های مختص شامپو تقسیم کرد.

مواد نگهدارنده: مخلوط ایزوتیازولین و ترکیبات پارابن به عنوان نگهدارنده در شامپو هستند که نقش از بین بردن میکروب ها و باکتری ها – از انجاییکه شامپو محیط مناسبی برای رشد میکروارگانیسم هاست- را به عهده دارند.

عوامل کمپلکس دهنده: نمک اتیلن دی آمین تترا استیک اسید که مخفف آن EDTA یا ادتا است به عنوان کمپلکس دهنده در شامپوها مورد استفاده قرار می گیرند.

قوام دهنده ها در شامپو: به منظور افزایش ویسکوزیته یا غلظت شامپوها، نمک طعام یا کلرید سدیم یا کلرید آمونیوم تا 2 درصد به شامپو اضافه می شود.

تنظیم کننده پی هاش(ph): اسیدهای آلی مانند اسید سیتریک و اسید لاکتیک برای کاهش ph و بازهای آلی مانند تری اتانول آمین برای افزایش ph در مواد سازنده شامپو بکار برده می شود.

اسانس ها در شامپو

معمولا در مواد سازنده شامپوها نوعی از اسانس یا رایحه بکار گرفته می شوند تا عطر و بوی خوشی از شامپو احساس شود. مقدار اسانس ها معمولا 0.5 تا 1 درصد از مواد سازنده شامپو است.

مواد افزودنی اختصاصی

دسته دوم مواد افزودنی که در شامپوها بکار می رود مواد افزودنی اختصاصی هستند که بسته به نوع و کارکرد شامپو مورد استفاده قرار می گیرند. انواع پروتئین ها، ویتامین ها، عصاره های گیاهی، مواد ضدشوره، نرم کننده و مرطوب کننده از جمله مواد افزودنی سازنده شامپوها هستند.

برای مثال دپنتنول یا پرو ویتامیل B5 به عنوان یک مرطوب کننده پوست مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین پلی کواترنیوم 10 به عنوان نرم کننده مو که قابلیت ترمیم شکاف های انتهایی مو را نیز دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 848
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)