مهم ترین مشکلات روحی در دوره نوجوانی | علل و دلایل مشکلات روحی نوجوانان

مهم ترین مشکلات روحی در دوره نوجوانی | علل و دلایل مشکلات روحی نوجوانان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/27

نوجوانی دوران بسیار حساس در زندگی انسان می باشد، در این دوران انسان هم با مخاطرات زیادی روبرو است و هم اینکه به دلیل تغییراتی که در بدن وی رخ می دهد، حساسیت های بیشتر پیدا می کند و رفتارهای غیر معمول و نامتعارف از خود نشان می دهد، که یکی از مهم ترین آنها پرخاشگری می باشد.

در نوجوانی، تمایل به نزدیکی فرد به جنس مخالف و در نتیجه این نزدیکی، تغییراتی که از دیدگاه فیزیکی و احساسی به وجود می آید، پایان ناپذیر می باشد. نوجوانی تنها به رشد فیزیولوژیکی ارتباط ندارد، بلکه به رشد احساسی و ذهنی هم ارتباط پیدا می کند. رفتارهایی که در دوران کودکی شروع می شود، در دوره نوجوانی به نقطعه اوج خود می رسد. نوجوانی از 13 الی 14 سالگی شروع می شود و تا 17 الی 21 سالگی ادامه می یابد.

در دختران می توان گفت که، نوجوانی از سن 11 الی 13 سال و در پسران از سن 13 الی 15 سال شروع می گردد. دوره نوجوانی انسان به رشد و تغییرات جسمانی خود ادامه می دهد و تاثیرات آن را می بیند، که از جمله تاثیرات دوره نوجوانی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

مهم ترین مشکلات روحی در دوره نوجوانی | علل و دلایل مشکلات روحی نوجوانان

1- تمایل به تنهایی و یا انزوا گرایی را دوست دارند؛

2- تمایل به کار کردن برای کسب استقلال؛

3- فشار جسمانی؛

4- ناراحتی؛

5- مقابله با سنت ها و آداب و رسوم مردمی؛

6- اذیت شدن از مردم و اجتماع؛

7- تمایل شدید به جنسیت و مسائل جنسی؛

8- افزایش حساسیت؛

9- خود بینی و تلاش برای نشان دادن خود و غیره؛

رفتارهای پرخاشگرانه در بین نوجوان شایع است و روز به روز افزایش می یابد. برای این گونه نوجوان رسم و رسوم های بین مردم بی معنا می باشد. خودخواهی، بی اهمیت به احساسات اطرافیان، رفتارهای منفی در این تیپ از نوجوانان مشاهده می گردد. برخی از محققان، علل و دلایل پرخاشگری در دوران نوجوانی را ناشی از تغییرات فیزیولوژیکی می دانند. در دوران بلوغ جنسی در نتیجه تغییراتی که در غدد درون ریز (Endocrinology) به وجود می آید، موجب می گردد در رفتارهای نوجوانان واکنش های احساسی بیشتر شود.

مهم ترین مشکلات روحی در دوره نوجوانی | علل و دلایل مشکلات روحی نوجوانان

در بررسی هایی که بر روی رفتارهای پرخاشگرانه نوجوانان شده است، نشان می دهد، در رفتارهای پرخاشگرانه نوجوانان عوامل بیولوژیکی، فیزیولوژیکی و کارهای اجتماعی نقش زیادی دارند. علل بروز رفتارهای پرخاشگرانه در نوجوانان تنها مربوط به رشد کودکان نیست، بلکه از موقعیت هم تاثیر می پذیرد. مثلاً اهمیتی که دیگران به نوجوانان می دهند، انتقام گرفتن و یا ایستادگی در برابر چیزی، می تواند سبب رفتارهای پرخاشگران نوجوانان باشد.

در دوران نوجوانی پرخاشگری در بسیاری از مواقع، در پاسخ به رفتارهای اطرافیان و یا با هدف انتقام گیری می باشد. اگر به پرخاشگری نوجوانان پاسخ داده نشود، آنها در نتیجه نا امید شده و یا نا امیدی در نوجوانان بیشتر می شود و رفتار پرخاشگرانه ضعیف و کُند می گردد.

مهم ترین مشکلات روحی در دوره نوجوانی | علل و دلایل مشکلات روحی نوجوانان

در دوره های معاصر، در نتیجه تحقیقاتی که بر روی رفتارهای پرخاشگرانه نوجوانان انجام شده است، نقش عوامل دیگر نیز آشکار گردیده است. برای نمونه در رفتارهای پرخاشگرانه نوجوانان ژن نقش زیادی دارد. در کنار ژن که بر روی رفتارهای پرخاشگرانه تاثیر می گذارد، شعور و سبک رفتاری هم اهمیت زیادی دارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 84
تعداد کل آرا: 3152
تعداد کل بازدیدها: 486059

نظرات کاربران

*