منظور از «آتش به اختیار» چیست؟ یک مفهوم و چندین تفسیر!

منظور از «آتش به اختیار» چیست؟ یک مفهوم و چندین تفسیر!

غروب چهارشنبه، 17 خرداد ماه 96، رهبری در دیدار با دانشجویان از اصطلاحی استفاده کردند که در رسانه ها و محیط مجازی بازتاب بسیار گسترده ای داشته است. ایشان فرمودند: «گاهی دستگاههای مرکزیِ فکر، فرهنگ و سیاست، دچار اختلال و تعطیلی می‌شوند که در این وضعیت، باید افسران جنگ نرم، با شناخت وظیفه خود، به صورت آتش به اختیار، تصمیم‌گیری و اقدام کنند.»

پس از این اظهار نظر تفسیرها و برداشت های مختلف و متعددی از این گفته رهبر ایران آغاز شد و افراد نزدیک به دو جناح اصلاح طلب و اصول گرا، هرکدام تعبیر های مختلفی از این عبارت ارائه دادند.

اما معنای لغوی و عملی " آتش به اختیار " چیست؟

"آتش به اختیار"در واقع یک اصطلاح نظامی است و بدین معنی است که زمانی که ارتباط فرمانده با سربازانش قطع خواهد شد او در آخرین فرمان خود به سربازان دستور آتش به اختیار می دهد که به این ترتیب شلیک به هر فردی غیر از افراد خودی، به اختیار خود سرباز می باشد و سربازان اجازه  دارند هرکسی را به گلوله ببندند.

تفسیر های مختلف

چهره های مرتبط با هر دو جناح تحلیل های مختلفی از این اصطلاح ارائه دادند از جمله کاظم انبارلویی از چهره های اصواگرا که معتقد است این اصطلاح به معنی قرار گرفتن در جایگاه دغدغه مندی و مطالبه گری برای نجات فرهنگی جامعه می باشد. برای مثال او معتقد است در مورد مسئله سند 2030 یونسکو(رجوع شود به مقاله سند 2030 یونسکو چیست و چرا با آن مخالفت می شود؟) دولت و دستگاه های مسئول نتوانستند به وظیفه ی خود به خوبی عمل کنند و نگاه منتقدانه دانشجویان و طلاب می تواند جلوی این قصور و کم کاری را بگیرد.

روزنامه جوان که وابسته به سپاه پاسداران است، نوشت: پیشینه ی این مسئله به زمانی بر می گردد که رهبری به تقویت گفتمان انقلاب در دانشگاه ها تاکید کردند اما اتفاق خاصی شکل نگرفت. آتش به اختیار به معنی تقویت گفتمان انقلاب در دانشگاه می باشد.

اما تحلیل ها در روزهای بعد از جانب جریان اصول گرا شکل رادیکال تری به خود گرفت و یکی از سایت های وابسته به نهاد های نظامی این طور نوشت: جناح مومن و انقلابی نباید منتظر دستور از بالا باشد آن ها باید با توجه به بصیرت خود، خودی را از غیر خودی تشخیص داده و به سرعت دست به عملیات فرهنگی سیاسی بزنند.

آیت الله مصباح یزدی که از چهره های تاثیر گدار جریان اصولگرا به حساب می آید نیز در اظهار نظری گفت: اگر فرماندهی خائن در آمد چه باید کرد؛ در اسلام برای این موضوع هم راهی وجود دارد و خوشبختانه رهبر معظم انقلاب اخیرا فرمودند که اگر مرکز فرماندهی دچار اختلال شد سایر کارگزاران و سربازان باید آتش به اختیار باشند که اصطلاحی نظامی است یعنی هرکس باید وظیفه خود را تشخیص داده و به آن عمل کند.

در مقابل جناح اصلاح طلب نیز وارد صحنه شد. برای مثال محمد صادق جوادی حصار تاکید کرد که این اظهارت رهبری باید توضیح داده شوند و گرنه ممکن است باعث نگرانی های جدی شود و آتش اختلاف را تشدید کند.

اما عباس عبدی، روزنامه نگار اصلاح طلب دیدگاه خوش متعادل تری دارد و معتقد است: «اين ارزشمند است كه نيروهای اصولگرا در اين باره به اقليتی از خودشان تذكر دهند، ولی انتقاد اصلي من متوجه اصلاح‌طلبان است كه اصولا چرا وارد اين بازي و برداشت‌هاي ناصحيح می‌شوند و حتي خواهان تفسير و توضيح آن می‌شوند؟ اين كار آنان دقيقا افتادن در بازی نيروهای تندرو است. چرا؟

وی ادامه داد: «این نشان می‌دهد که رهبری حتی اگر به لحاظ محتوایی هم با آقای روحانی مخالف باشد، به نتایج روشی‌اش ملتزم است و همین هدف دمکراسی است.

تفسیر های مختلف از فرمایشات رهبری همچنان ادامه دارد و تمام طیف ها تفسیر خود را از این اظهارات ارائه می کنند اما مسئله خطرناک رادیکالیزه کردن فضا توسط برخی از چهره های تندرو اصولگرا است و قطعا با اظهار نظر آیت الله مصباح یزدی این روند وارد مرحله ی جدیدی خواهد شد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 21

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 594
تعداد کل آرا: 3995
تعداد کل بازدیدها: 650137


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
MRK
محمد رضا کیانفر ( 2017-06-16 21:20:37 )
سرور گرامی حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب. از آخرین دیدار ما نزدیک به چهل سال می گذرد، اگر خاطرتان باشد زمستان سال 56 که زمستان سردی بود در بازداشتگاه هنگ ژاندارمری ی مشهد که در پاسدارخانه ی هنگ در پشت کوهسنگی نزدیک جاده ی سنتو قرار داشت دو شبانه روز را با هم گذراندیم، در آن روزگار من و شما هر دو به اتهام انتقاد از شاه بی کفایت گرفتار شده بودیم، من که درجه دار ژاندارمری بودم ابتدا به تنزیل یک درجه سپس به سه ماه حبس و بیست روز بازداشت محکوم شده و در نهایت پس از شش سال خدمت زیر پرچم از کسوت نظامی اخراج گردیده بودم ایام بازداشتم را می گذراندم و شما حکم تبعید به ایرانشهر گرفته بودید که از ساواک به ژاندارمری تحویلتان داده بودند تا با دو مأمور به ایرانشهر اعزام شوید. حضور شما در بازداشتگاه با اینکه مدتش کوتاه بود ولی تأثیر و خاطرات زیادی به جا گذاشت که اگر بخواهم جزئیاتش را بگویم وقت گیر است و تنها به این خاطره اکتفا می کنم که از شما پرسیدم: اتهامتان چیست؟ و شما جواب دادید: نمی دونم، اینا می گن چرا حرف حق رو زدی، باید نازش می کردی چون جرم زدن خیلی سنگینه. امروز که دوباره ضرورتی پیش آمده که با شما همسخن شوم می خواهم از جواب آن روزتان پند بگیرم آنچه را که به نظر خودم حرف حق است نزنم بلکه به سمع مبارکتان برسانم تا هم کسی نتواند مثل ساواکیهای آن روز به زدن متهمم کند و هم حق نان و نمکی را که با هم خوردیم ادا کرده باشم، تا چه قبول افتد و چه در نظر آید. رهبر معظم، همان طور که خودتان بهتر از هر کسی می دانید امروز خطراتی جدی کشورمان را تهدید می کند که واجب است شما قبل از وقوع چاره ای بیندیشید زیرا در غیر این صورت این طور که باد می آید و شاخه می جنبد خدای نخواسته چنان طوفانی به پا خواهد شد که نه از تاک نشان ماند و نه تاک نشان و بی شک همه چیزمان را از امنیت گرفته تا یکپارچگی ی مملکت از بین خواهد برد ولی متأسفانه به نظر می رسد که شما با من هم عقیده نیستید زیرا در فرمایشات روز 17 خرداد 96 اصطلاح آتش به اختیار را به کار بردید که حکیمانه نبود و بوی فراق می داد. رهبر معظم، همانگونه که می دانید در جنگ سه نوع فرمان آتش داریم: یکی آتش به فرمان یعنی به هدفی که فرمان دهم شلیک کنید، دومی آتش به احتیاط یعنی اگر مطمئنید کسی که در تیررستان است دشمن است با تیر بزنیدش و سومی آتش به اختیار یعنی اگر به کسی که در تیررسانت است شک دارید گلوله بارانش کنید. رهبر معظم، این فرمایش شما در شرایط فعلی به قدری مبهم است که هر جریان سیاسی می تواند هرجور بخواهد آنرا تعبیر کند و باعث ایجاد آشوب و تفرقه در جامعه گردد در صورتی که امروز با این خطراتی که کشورمان را تهدید می کند بیش از همیشه نیازمند همبستگی و تفاهم و اتحاد هستیم و این وحدت تنها با محوریت شما امکان پذیر است. رهبر معظم، همه ی جناحهای نظام و حتی فعالین سیاسی ی خارج از نظام در حکم فرزندان شما هستند و از شما انتظار می رود با یک چشم به آنها بنگرید و شما مسلماً این کرامت و عدالت را دارید که بینشان تبعیض قائل نشوید، امید است تذکرم را به حساب جسارت نگذارید بلکه به حساب به جا آوردن حرمت سفره و نان و نمکی بگذارید که با هم خوردیم. با آرزوی موفقیت شما. محمد رضا کیانفر 09365476322 mohammadrezakianfar5@gmail.com
M
ملکی ( 2017-06-17 12:08:33 )
اتش به اختیار موقعی است که ارتباط فرمانده با سرباز در خط دچار اختلال می شود وبرعکس تعریف فوق دستور اتش به اختیار را نیز باید فرمانده در اخرین ارتباطش صادر کند واتش به هرکس غیر از نیروهای خودی به اختیار سرباز می باشد وقطعا پاسخگوی اتش هم فرمانده نخواهد بود
H
هومن ( 2017-06-17 15:15:16 )
آقای ملکی، ممنون از تذکرتون، تصحیح شد.
H
حسینی ( 2017-06-17 16:18:17 )
با سلام آتش به اختیار یعنی این / لطفا فایل پائین را بخوانید تا منظور آتش به اختیار مقام عظمای ولایت را بدانید http://basijnews.ir/fa/news/8663052/