ممنوعیت های اسلامی | کارهای ممنوع در اسلام بخش دوم

ممنوعیت های اسلامی | کارهای ممنوع در اسلام بخش دوم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/18

در بخش اول مقاله با عنوان « ممنوعیت های اسلامی | کارهای ممنوع در اسلام بخش اول» به بررسی برخی از کارها و اقداماتی که در اسلام ممنوع می باشند و حرام اعلام شده اند پرداختیم، در این بخش مقاله به بررسی سایر کارهای ممنوعه در اسلام و علل و دلایل آن می پردازیم.

- چرا در اسلام خوردن گوشت خوک حرام می باشد؟

در اسلام خوردن گوشت خوک حرام است، اما اگر فرد مومنی برای خوردن غذای دیگری پیدا نکند و خطر مرگ او را تهدید کند، می تواند به مقدار رفع گرسنگی از آن بخورد. در این باره خداوند متعال می فرماید:

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَيْرِ اللَّهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَلَا إِثْمَ عَلَيْهِ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ: [خداوند] تنها مردار و خون و گوشت‏ خوك و آنچه را كه [هنگام سر بريدن] نام غير خدا بر آن برده شده بر شما حرام گردانيده است [ولى] كسى كه [براى حفظ جان خود به خوردن آنها] ناچار شود در صورتى كه ستمگر و متجاوز نباشد بر او گناهى نيست زيرا خدا آمرزنده و مهربان است (سوره بقره، آیه مبارکه ۱۷۳).

و یا در آیه 115 سوره نحل می فرماید:

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ: جز اين نيست كه [خدا] مردار و خون و گوشت‏ خوك و آنچه را كه نام غير خدا بر آن برده شده حرام گردانيده است [با اين همه] هر كس كه [به خوردن آنها] ناگزير شود و سركش و زياده ‏خواه نباشد قطعا خدا آمرزنده مهربان است.

در قرآن کریم دلیل و علل برخی از غذاهای حرام اعلام نشده است. در درجه اول باید گفت که کلمه اسلام به معنای تسلیم شدن می باشد. از این رو، برخی از حرام ها به معنای تسلیم شدن به دستورات الهی می تواند باشد. اما این حقیقت مانع از این نمی شود، که انسان در مورد علل و دلایل حرام بودن آن ها تحقیق نکند. اسلام گوشت خوک را حرام می داند، در حالی که خوک یکی از مخلوقات الهی است، نمی خواهد نسل آن منقرض شود. بر عکس مانند دیگر مخلوقات خداوند خوک هم برای هدفی آفریده شده است.

ممنوعیت های اسلامی | کارهای ممنوع در اسلام بخش دوم

- هدف از آفرینش خوک چیست؟

از جواب هایی که به این سوال داده شده است، یکی این است که خوک کامل کننده طبیعت و از بین برنده ناپاکی ها است. حرام بودن گوشت خوک از دیدگاه سلامتی خطرناک است. تحقیقات علمی هم این را تایید می کند و دانشمندان در مورد خطرات آن اتفاق نظر دارند. این دلیل مادی حرام بودن گوشت می باشد، اما حرام بودن گوشت خوک دارای دلیل معنوی هم می باشد و آن تاثیرات روحی و اخلاقی آن است. چرا که خوک در دنیای حیوانات تمثل محدودیت ناپذیری یا نامحدودی است. این طور که خوک:

1- در خوردن محدودیتی نمی شناسد، هر چیزی که قابلیت خورده شدن دارد، را می خورد. کثیف، تمیز، تازه، فاسد شده و غیره همه را می خورد.

2- در تولید مثل محدودیت ندارد. در بین پستانداران بیشترین تولید مثل را دارد. خوک وحشی در یکبار 14 بچه می زاید. خوک های تازه به دنیا آمده در عرض 6 الی 8 ماه به دوره باروری می رسند.

3- محدودیتی در جفت گیری ندارد.

پیام اخلاقی که در ارتباط با حرام بودن گوشت خوک داده شده است، «دانستن حد خود» می باشد.

- در اسلام مشروبات و سایر مواد مست کننده، برای چه حرام می باشند؟.

در اسلام هر چیزی که مست کننده باشد، حرام است. قرآن نوشیدن مشروبات را در زمره اعمال شیطانی می داند و می فرماید:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ: اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد شراب و قمار و بتها و تيرهاى قرعه پليدند [و] از عمل شيطانند پس از آنها دورى گزينيد باشد كه رستگار شويد (سوره مائده، آیه مبارکه 90).

- ممنوعیت ها و دستورات قرآن در پنج معنا می باشد:

1- حفظ جان: ممنوعیت کشتن و مجازات انسان؛

مِنْ أَجْلِ ذَلِكَ كَتَبْنَا عَلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالْبَيِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ كَثِيرًا مِنْهُمْ بَعْدَ ذَلِكَ فِي الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ: از اين روى بر فرزندان اسرائيل مقرر داشتيم كه هر كس كسى را جز به قصاص قتل يا [به كيفر] فسادى در زمين بكشد چنان است كه گويى همه مردم را كشته باشد و هر كس كسى را زنده بدارد چنان است كه گويى تمام مردم را زنده داشته است و قطعا پيامبران ما دلايل آشكار براى آنان آوردند [با اين همه] پس از آن بسيارى از ايشان در زمين زياده‏ روى مى كنند (سوره مائده، آیه مبارکه 32).

2- حفظ عقل: دلیل ممنوع کردن همه مشروبات (سوره مائده، آیه مبارکه 90، که در بالا آورده شد)

3- حفظ دین: ممنوع بودن کفر و شرک و مجازات آن؛ (در بخش اول مقاله در این باره به تفضیل بحث شد)

4- حفظ نسل: ممنوعیت زنا و مجازات آن؛

الزَّانِيَةُ وَالزَّانِي فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا مِائَةَ جَلْدَةٍ وَلَا تَأْخُذْكُمْ بِهِمَا رَأْفَةٌ فِي دِينِ اللَّهِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَلْيَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَةٌ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ: به هر زن زناكار و مرد زناكارى صد تازيانه بزنيد و اگر به خدا و روز بازپسين ايمان داريد در [كار] دين خدا نسبت به آن دو دلسوزى نكنيد و بايد گروهى از مؤمنان در كيفر آن دو حضور يابند(سوره نور، آیه مبارکه 2).

5- حفظ مال و ثروت: منوعیت دزدی و مجازات آن؛

وَالسَّارِقُ وَالسَّارِقَةُ فَاقْطَعُوا أَيْدِيَهُمَا جَزَاءً بِمَا كَسَبَا نَكَالًا مِنَ اللَّهِ وَاللَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ: و مرد و زن دزد را به سزاى آنچه كرده‏ اند دستشان را به عنوان كيفرى از جانب خدا ببريد و خداوند توانا و حكيم است (سوره مائده، آیه مبارکه 38).

مشروبات و مواد مخدر در زمره گزینه دوم قرار می گیرند که موجب از بین رفتن عقل انسان می شود. در حالی که عقل مکمل دین می باشد. به همین دلیل از قدیم گفته شده است: «کسی که عقل ندارد، دین هم ندارد.» ممنوعیت مشروبات و مواد مخدور به عنوان تهدید کننده شخصیت انسان پذیرفته شده است. الکل هم اراده و عقل انسان را ضعیف می کند و انسان کارهایی را انجام می دهد، که برازنده او نیست. نوشیدن مشروبات امروزه یکی از دلایل از هم پاشیدن خانواده ها، تصادفات رانندگی و غیره می باشد.

- در اسلام در مورد غذا دو قانون وجود دارد:

1- حلال و حرام؛

2- پاکیر و نجس؛

حلال و حرام از موضوعات علم الهیات می باشد. پاک و نجس موضوع پزشکی و طبی می باشد. در اسلام هیچ چیزی بی دلیل حرام نیست، اگر در مورد چیزی حکم حرام وجود ندارد، آن حلال است. قرآن کریم حلال و حرام را تنها در دست خداوند می داند و می فرماید:

قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِينَةَ اللَّهِ الَّتِي أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالطَّيِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِيَ لِلَّذِينَ آمَنُوا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا خَالِصَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ كَذَلِكَ نُفَصِّلُ الْآيَاتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ: [اى پيامبر] بگو زيورهايى را كه خدا براى بندگانش پديد آورده و [نيز ] روزيهاى پاكيزه را چه كسى حرام گردانيده بگو اين [نعمتها] در زندگى دنيا براى كسانى است كه ايمان آورده‏ اند و روز قيامت [نيز] خاص آنان مى‏ باشد اين گونه آيات [خود] را براى گروهى كه مى‏ دانند به روشنى بيان مى ‏كنيم (سوره اعراف، آیه مبارکه 32).

حرام ها مشخص است، اما حرام کردن حلال خدا و حرام کردن حلال خدا بسیار آسان است.

مَا جَعَلَ اللَّهُ مِنْ بَحِيرَةٍ وَلَا سَائِبَةٍ وَلَا وَصِيلَةٍ وَلَا حَامٍ وَلَكِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا يَفْتَرُونَ عَلَى اللَّهِ الْكَذِبَ وَأَكْثَرُهُمْ لَا يَعْقِلُونَ: خدا [چيزهاى ممنوعى از قبيل] بحيره و سائبه و وصيله و حام قرار نداده است ولى كسانى كه كفر ورزيدند بر خدا دروغ مى ‏بندند و بيشترشان تعقل نمى كنند (سوره مائده، آیه مبارکه 103).

در اسلام حلال و حرام را خداوند تعیین می کند.

قُلْ أَرَأَيْتُمْ مَا أَنْزَلَ اللَّهُ لَكُمْ مِنْ رِزْقٍ فَجَعَلْتُمْ مِنْهُ حَرَامًا وَحَلَالًا قُلْ آللَّهُ أَذِنَ لَكُمْ أَمْ عَلَى اللَّهِ تَفْتَرُونَ: بگو به من خبر دهيد آنچه از روزى كه خدا براى شما فرود آورده [چرا] بخشى از آن را حرام و [بخشى را] حلال گردانيده‏ ايد بگو آيا خدا به شما اجازه داده يا بر خدا دروغ مى ‏بنديد (سوره یونس، آیه مبارکه 59)

و

وَمَا ظَنُّ الَّذِينَ يَفْتَرُونَ عَلَى اللَّهِ الْكَذِبَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّ اللَّهَ لَذُو فَضْلٍ عَلَى النَّاسِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لَا يَشْكُرُونَ: و كسانى كه بر خدا دروغ مى ‏بندند روز رستاخيز چه گمان دارند در حقيقت ‏خدا بر مردم داراى بخشش است ولى بيشترشان سپاسگزارى نمى كنند (سوره یونس، آیه مبارکه 60).

و یا

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ لِمَ تُحَرِّمُ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ تَبْتَغِي مَرْضَاتَ أَزْوَاجِكَ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ: اى پيامبر چرا براى خشنودى همسرانت آنچه را خدا براى تو حلال گردانيده حرام مى ‏كنى خدا[ست كه] آمرزنده مهربان است (سوره تحریم، ایه مبارکه 1).

اگر خداوند در قرآن در مورد افراد که حرام خواری می کند، یکبار صحبت کرده باشید در مورد افرادی که حلال را رعایت می کند ده بار صحت کرده است.

- قربانی کردن حیوانات

بر اساس قرآن، گوشت حیوانی که برای غیر خدا قربانی شود، حرام است.

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَيْرِ اللَّهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَلَا إِثْمَ عَلَيْهِ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ: [خداوند] تنها مردار و خون و گوشت‏ خوك و آنچه را كه [هنگام سر بريدن] نام غير خدا بر آن برده شده بر شما حرام گردانيده است [ولى] كسى كه [براى حفظ جان خود به خوردن آنها] ناچار شود در صورتى كه ستمگر و متجاوز نباشد بر او گناهى نيست زيرا خدا آمرزنده و مهربان است (سوره بقره، آیه مبارکه 173).

قرآن توصیه می کند در زمان قربانی کردن حیوانات نام الله برده شود.

وَالْبُدْنَ جَعَلْنَاهَا لَكُمْ مِنْ شَعَائِرِ اللَّهِ لَكُمْ فِيهَا خَيْرٌ فَاذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَيْهَا صَوَافَّ فَإِذَا وَجَبَتْ جُنُوبُهَا فَكُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْقَانِعَ وَالْمُعْتَرَّ كَذَلِكَ سَخَّرْنَاهَا لَكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ: و شتران فربه را براى شما از [جمله] شعاير خدا قرار داديم در آنها براى شما خير است پس نام خدا را بر آنها در حالى كه برپاى ايستاده‏ اند ببريد و چون به پهلو درغلتيدند از آنها بخوريد و به تنگدست [سائل] و به بينوا[ى غير سائل] بخورانيد اين گونه آنها را براى شما رام كرديم اميد كه شكرگزار باشيد (سوره حج، آیه مبارکه 36).

ممنوعیت های اسلامی | کارهای ممنوع در اسلام بخش دوم

که نشان از حرمت و احترام می باشد. الله است که زندگی می بخشد و انسان حیات داده شده توسط الله را تنها می تواند به اذن الله بگیرد. در حین حال بردن نام خدا ارتباطی است، میان خالق و مخلوق.

لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَعْلُومَاتٍ عَلَى مَا رَزَقَهُمْ مِنْ بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَكُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقِيرَ: تا شاهد منافع خويش باشند و نام خدا را در روزهاى معلومى بر دامهاى زبان‏بسته‏ اى كه روزى آنان كرده است ببرند پس از آنها بخوريد و به درمانده مستمند بخورانيد (28)

وَلِكُلِّ أُمَّةٍ جَعَلْنَا مَنْسَكًا لِيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَى مَا رَزَقَهُمْ مِنْ بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَإِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ فَلَهُ أَسْلِمُوا وَبَشِّرِ الْمُخْبِتِينَ: و براى هر امتى مناسكى قرار داديم تا نام خدا را بر دامهاى زبان‏بسته‏ اى كه روزى آنها گردانيده ياد كنند پس [بدانيد كه] خداى شما خدايى يگانه است پس به [فرمان] او گردن نهيد و فروتنان را بشارت ده (سوره حج، آیه مبارکه 28 و 34).

- از دیدگاه اسلامی زنا چیست؟

در اسلام هر نوع رابطه خارج از عقد زنا محسوب می شود. قرآن همه نوع زنا را ممنوع می کند و زنا را نوعی اختلال اخلاقی می داند.

وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنَا إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاءَ سَبِيلًا: و به زنا نزديك مشويد چرا كه آن همواره زشت و بد راهى است (سوره اسرار، آیه مبارکه 32)

- مجازات زنا چیست؟

هر نوع زنا در اسلام گناه می باشد، چون که فردی که زنا می کند، کاری را مرتکب می شود که خدا حرام کرده است، برای رهایی از گناه زنا در درجه اول باید فرد از صمیم قلب توبه کند.

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ: بگو اى بندگان من كه بر خويشتن زياده‏ روى روا داشته‏ ايد از رحمت‏ خدا نوميد مشويد در حقيقت ‏خدا همه گناهان را مى ‏آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است (سوره زمر، آیه مبارکه 53).

از لحاظ اجتماعی مجازات زنا صد ضربه شلاق می باشد.

ممنوعیت های اسلامی | کارهای ممنوع در اسلام بخش دوم

الزَّانِيَةُ وَالزَّانِي فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا مِائَةَ جَلْدَةٍ وَلَا تَأْخُذْكُمْ بِهِمَا رَأْفَةٌ فِي دِينِ اللَّهِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَلْيَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَةٌ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ: به هر زن زناكار و مرد زناكارى صد تازيانه بزنيد و اگر به خدا و روز بازپسين ايمان داريد در [كار] دين خدا نسبت به آن دو دلسوزى نكنيد و بايد گروهى از مؤمنان در كيفر آن دو حضور يابند (سوره نور، آیه مبارکه 2)

البته این مجازات در مورد زنا بستگی به شهادت 4 نفر عاقل و بالغ می باشد.

لَوْلَا جَاءُوا عَلَيْهِ بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاءَ فَإِذْ لَمْ يَأْتُوا بِالشُّهَدَاءِ فَأُولَئِكَ عِنْدَ اللَّهِ هُمُ الْكَاذِبُونَ: چرا چهار گواه بر [صحت] آن [بهتان] نياوردند پس چون گواهان [لازم] را نياورده‏ اند اينانند كه نزد خدا دروغگويانند (سوره نور، آیه مبارکه 13).

قرآن همانطور که زنا را مجازات می کند افترا زدن به دیگری را هم مجازات می کند.

وَالَّذِينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ يَأْتُوا بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاءَ فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَانِينَ جَلْدَةً وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَةً أَبَدًا وَأُولَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ: و كسانى كه نسبت زنا به زنان شوهردار مى‏ دهند سپس چهار گواه نمى ‏آورند هشتاد تازيانه به آنان بزنيد و هيچگاه شهادتى از آنها نپذيريد و اينانند كه خود فاسقند (سوره نور، آیه مبارکه 4).

برای مطالعه بخش اول مقاله به آدرس زیر مراجعه کنید:

ممنوعیت های اسلامی | کارهای ممنوع در اسلام بخش اول

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*