ممنوعیت های اسلامی | کارهای ممنوع در اسلام بخش اول

ممنوعیت های اسلامی | کارهای ممنوع در اسلام بخش اول
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/25

اسلام آخرین دین الهی و کاملترین دین می باشد، که دارای دستورات عبادی، اخلاقی، اجتماعی، اقتصاد و غیره می باشد، در این دین انجام بسیاری از کارها توصیه شده و مسلمان را دعوت به انجام کارهای خیر کرده است و از سوی دیگر برخی از کارها ممنوع است و خداوند مسلمانان را از آن نهی کرده است.

- شرک در اسلام چیست؟

شرک، یعنی خصوصتی که مختص الله می باشد، را به غیر الله اطلاق کردن. شرک از شریک گرفتن می آید. در اسلام یکی از بزرگترین گناهان شرک می باشد. الله هر گناهی را بدون توبه می بخشد، لاکن بدون توبه کردن گناه شرک را نمی بخشد. در این باره خداوند می فرماید:

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ : بگو اى بندگان من كه بر خويشتن زياده‏ روى روا داشته‏ ايد از رحمت‏ خدا نوميد مشويد در حقيقت ‏خدا همه گناهان را مى ‏آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است (سوره زمر، آیه مبارکه 53)، اما در مورد گناه شرک می فرماید: إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِيمًا: مسلما خدا اين را كه به او شرك ورزيده شود نمى ‏بخشايد و غير از آن را براى هر كه بخواهد مى ‏بخشايد و هر كس به خدا شرك ورزد به يقين گناهى بزرگ بربافته است (سوره نساء، آیه مبارکه 48).

چرا که شرک خیانت در عشق و علاقه الله نسبت به انسان است. شرک و توحید با یکدیگر ضد می باشند. توحید یعنی خصوصتی که مختص خداوند است، تنها مال الله بدانیم و به آن هیچ چیزی را نباید شریک کرد. عبادت کردن غیر الله شرک است. ماهیت شرک در ارتباط با فرشتگان، پیامبر، روح مقدس و غیره تغییر نمی کند. الله خدایی یکتا می باشد.

قرآن کریم کسانی را که حضرت عیسی (ع) را فرزند خدا می دانند، این گونه خطاب می کند: لَقَدْ جِئْتُمْ شَيْئًا إِدًّا: واقعا چيز زشتى را [بر زبان] آورديد؛ تَكَادُ السَّمَاوَاتُ يَتَفَطَّرْنَ مِنْهُ وَتَنْشَقُّ الْأَرْضُ وَتَخِرُّ الْجِبَالُ هَدًّا: چيزى نمانده است كه آسمانها از اين [سخن] بشكافند و زمين چاك خورد و كوهها به شدت فرو ريزند (سوره مریم آیه 89 و 90).

شرک، زنجیر شیطانی است که بر روح انسان زده شده است، شرک انسان را بنده انسان دیگر یا بنده نفس خود می کند.

ممنوعیت های اسلامی | کارهای ممنوع در اسلام بخش اول

- شرک به چه دلیل ممنوع است؟

شرک ناسپاسی به خداوند است، همه نوع شرک بر می گردد به اینکه انسان خدا را از خودش دور حس کند، زمانی که انسان تصور می کند، به خدا بدون وسیله نمی تواند متوسط شود، شرک به وجود می آید، در حالی که خداوند به انسان از رگ گردن نزدیک تر است و قرآن کریم شرک را بزرگترین ظلم عنوان می کند. ذَلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ وَأَنَّ مَا يَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ الْبَاطِلُ وَأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْعَلِيُّ الْكَبِيرُ: اين[ها همه] دليل آن است كه خدا خود حق است و غير از او هر چه را كه مى‏ خوانند باطل است و خدا همان بلندمرتبه بزرگ است (سوره لقمان، آیه مبارکه 30)

- ظلم در اسلام چیست؟

ظلم در لغت می توان گفت که کاری را نابجا انجام دادن است و انجام داد کاری به جا را هم حکمت می گویند. اما می توان گفت که ظلم ضد عدالت می باشد. هر چیزی که عادی نباشد، نوعی ظلم است، عدالت دادن حق هر انسان است و ظلم می تواند گفت که محروم کردن انسان از حق خودش می باشد. از این رو، قرآن همه را به عدالت امر می کند، إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ: در حقيقت ‏خدا به دادگرى و نيكوكارى و بخشش به خويشاوندان فرمان مى‏ دهد و از كار زشت و ناپسند و ستم باز مى دارد به شما اندرز مى‏ دهد باشد كه پند گيريد (سوره نحل، آیه مبارکه 90). ظلم حرام است و در مورد اینکه قرآن به کسی ظلم نخواهد کرد، می گوید: مَا يُبَدَّلُ الْقَوْلُ لَدَيَّ وَمَا أَنَا بِظَلَّامٍ لِلْعَبِيدِ: پيش من حكم دگرگون نمى ‏شود و من [نسبت] به بندگانم بيدادگر نيستم (سوره ق، آیه مبارکه 29).

در اسلام ظلم کردن هیچ گونه راه قانونی ندارد، نه منافع دینی و نه منافع دولتی، نه شخصی و نه به خاطر منافع اجتماعی نمی توان به کسی ظلم کرد. قرآن می فرماید:

وَمَا كَانَ رَبُّكَ مُهْلِكَ الْقُرَى حَتَّى يَبْعَثَ فِي أُمِّهَا رَسُولًا يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِنَا وَمَا كُنَّا مُهْلِكِي الْقُرَى إِلَّا وَأَهْلُهَا ظَالِمُونَ: و پروردگار تو [هرگز] ويرانگر شهرها نبوده است تا [پيشتر] در مركز آنها پيامبرى برانگيزد كه آيات ما را بر ايشان بخواند و ما شهرها را تا مردمشان ستمگر نباشند ويران‏ كننده نبوده‏ ايم (سوره قصص، آیه مبارکه 59)

به همین دلیل دانشمندان اسلامی می گویند، دولت با کفر باقی می ماند ولی با ظلم از بین می رود.

- در اسلام کفر چیست و کافر کیست؟

می توان گفت که کفر به معنای پوشیده و کافر به معنای پوشاندن می باشد. کفر پوشاندن روی وجدان است، چرا که وجدان انسان در هر زمانی حقیقت را مشخص می کند. اما انسان برای اینکه مانع از حقیقت شود، بر روی وجدان خود یک پرده می کشد. تنها به این دلیل کفر گفته می شود. از دیدگاه دینی کفر، انکار کردن یکی از شرایط ایمان می باشد، برای کفر دو شرط وجود دارد:

1- حقیقت برای انسان به صورت واضح و روشن رسیده است.

2- انسان وحی شده به وی و امر به ایمان را، با اینکه حقیقت می داند و درک می کند، اما رد کرده و انکار می کند.

فردی که این دو شرط را دارد، بر اساس اسلام گناه کار است و کافر می باشد. به همین دلیل هر غیر مسلمانی کافر نیست. اما هر کافری غیر مسلمان است.

- در اسلام نفاق چیست؟ و منافق کیست؟

نفاق می توان گفت که دو رویی و منافق فرد دو رو می باشد. نفاق بیش از آنکه یک مشکل ایمانی باشد، یک مشکل اخلاق ایمانی است. در حالی که از دل باور ندارد، اما تظاهر به باور دارد، که به این رفتار منافق گفته می شود. منافقان به دلیل محرومیت از اخلاق ایمانی، نه در ایمان راست گو هستند و نه رد ایمان.

دلیل ممنوعیت نفاق، دعوت کردن انسان، به آن طوری که دیده می شود است، قرآن برای مخاطب قرار دادن منافقان می فرماید:

إِنَّ الْمُنَافِقِينَ فِي الدَّرْكِ الْأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ وَلَنْ تَجِدَ لَهُمْ نَصِيرًا: آرى منافقان در فروترين درجات دوزخند و هرگز براى آنان ياورى نخواهى يافت (سوره نساء، آیه مبارکه 145).

ممنوعیت های اسلامی | کارهای ممنوع در اسلام بخش اول

- در اسلام حکم و مجازات کشتن انسان چیست؟

بر اساس وحی الهی، مِنْ أَجْلِ ذَلِكَ كَتَبْنَا عَلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالْبَيِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ كَثِيرًا مِنْهُمْ بَعْدَ ذَلِكَ فِي الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ: از اين روى بر فرزندان اسرائيل مقرر داشتيم كه هر كس كسى را جز به قصاص قتل يا [به كيفر] فسادى در زمين بكشد چنان است كه گويى همه مردم را كشته باشد و هر كس كسى را زنده بدارد چنان است كه گويى تمام مردم را زنده داشته است و قطعا پيامبران ما دلايل آشكار براى آنان آوردند [با اين همه] پس از آن بسيارى از ايشان در زمين زياده‏ روى مى كنند (سوره مائده، آیه مبارکه 32).

کشتن یک انسان:

1- کشتن بهترین مخلوق الهی است، نقض حق الله است.

2- کشتن بخشی از انسانیت است، نقض حق الناس است.

3- کشتن ناحق همنوع، آسیب زدن به همنوعان است و ظلم به خود می باشد.

اسلام در کنار اهمیت دادن بسیار زیاد به زندگی انسان، در برابر کسانی که به این ارزش تجاور می کنند انسان را بی دفاع رها نکرده است. اسلام اجازه دفاع در برابر تجاوز را می دهد. اما در آیه ای که اجازه دفاع می دهد اجازه تجاوز نمی دهد. در این باره می فرماید:

وَقَاتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَكُمْ وَلَا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ: و در راه خدا با كسانى كه با شما مى ‏جنگند بجنگيد ولى از اندازه درنگذريد زيرا خداوند تجاوزكاران را دوست نمى دارد (سوره بقره، آیه مبارکه 190) و همچنین می فرماید: لَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُمْ مِنْ دِيَارِكُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ: [اما] خدا شما را از كسانى كه در [كار] دين با شما نجنگيده و شما را از ديارتان بيرون نكرده‏ اند باز نمى دارد كه با آنان نيكى كنيد و با ايشان عدالت ورزيد زيرا خدا دادگران را دوست مى دارد (سوره ممتحنه، آیه مبارکه 8) در اسلام مجازات بی دلیل کشتن انسان ها دو نوع می باشد یکی مجازات در آخرت که خداوند در این باره می فرماید: وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا: و هر كس عمدا مؤمنى را بكشد كيفرش دوزخ است كه در آن ماندگار خواهد بود و خدا بر او خشم مى‏ گيرد و لعنتش مى ‏كند و عذابى بزرگ برايش آماده ساخته است (سوره نساء، آیه مبارکه 93) و دیگری مجازات در دنیا که همان قصاص می باشد و خداوند می فرماید:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِصَاصُ فِي الْقَتْلَى الْحُرُّ بِالْحُرِّ وَالْعَبْدُ بِالْعَبْدِ وَالْأُنْثَى بِالْأُنْثَى فَمَنْ عُفِيَ لَهُ مِنْ أَخِيهِ شَيْءٌ فَاتِّبَاعٌ بِالْمَعْرُوفِ وَأَدَاءٌ إِلَيْهِ بِإِحْسَانٍ ذَلِكَ تَخْفِيفٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَرَحْمَةٌ فَمَنِ اعْتَدَى بَعْدَ ذَلِكَ فَلَهُ عَذَابٌ أَلِيمٌ: اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد در باره كشتگان بر شما [حق] قصاص مقرر شده آزاد عوض آزاد و بنده عوض بنده و زن عوض زن و هر كس كه از جانب برادر [دينى]اش [يعنى ولى مقتول] چيزى [از حق قصاص] به او گذشت‏ شود [بايد از گذشت ولى مقتول] به طور پسنديده پيروى كند و با [رعايت] احسان [خونبها را] به او بپردازد اين [حكم] تخفيف و رحمتى از پروردگار شماست پس هر كس بعد از آن از اندازه درگذرد وى را عذابى دردناك است (سوره بقره، آیه مبارکه ۱۷۸)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3254
تعداد کل بازدیدها: 717391

نظرات کاربران

*