مقایسه ADSL با دیگر سرویس های اینترنتی

مقایسه ADSL با دیگر سرویس های اینترنتی

در مقاله تکنولوژی ADSL چیست و چگونه کار می کند؟ درخصوص فناوری ADSL و سرویس های اینترنتی مبتنی بر فناوری ADSL که برای مشترکین خانگی ارائه می شود و نحوه استفاده و عملکرد آن توضیح داده شد. در این نوشته سعی می شود این فناوری با دیگر فناوری های شبکه های ارتباطی یا همان دیگر سرویس های اینترنتی مانند فیبرنوری، وایرلس و موبایل مقایسه شود.

درخصوص فناوری فیبرنوری در مقالات چگانه از جمله مقاله فیبر نوری چیست، مواد تشکیل دهنده فیبر نوری و انواع آن کدامند؟ توضیح داده شده است. اما درخصوص مقایسه سرویس های فیبرنوری با سرویس ADSL در ایران باید این نکته ذکر شود که به دلیل اینکه سرویس های اینترنتی فیبرنوری نیازمند شبکه ای از کابل های فیبرنوری است که حالات مختلف یعنی تا کافو ها یا ساختمان ها باید کشیده شود و در ایران این شبکه هنوز کامل نشده است و تنها در چند شهر و برخی از مراکز مخابراتی فعال است، می توان گفت که ارائه سرویس های اینترنتی مبتنی بر فیبرنوری در حال حاضر در ایران میسر نیست. لازم به ذکر است که در مراکز مخابراتی که شبکه آنها بر روی فیبر نوری است، امکان ارائه سرویس های ADSL نمی باشد، چون این سرویس ها اساسا بر روی شبکه سیم مسی(سیم کشی های قدیمی خطوط تلفن) قابل ارائه هستند.

در حال حاضر چندین شرکت سرویس های وایرلس را برای مشترکین خانگی ارائه می دهند. سرویس های وایرلس را می توان به دو دسته تقسیم کرد- در واقع در اینجا منظور سرویس هایی هستند که به خط تلفن ثابت وابسته نیستند:

در حالت اول سرویس های وایرلس(بی سیم) هستند که توسط اپراتورهای تلفن همراه ارائه می شوند که برای استفاده از این نوع سرویس ها شما نیازمند یک سیمکارت موبایل و یک مودم وایرلس/بی سیم هستید که از طریق آن سیمکارت شما به شبکه موبایل آن اپراتور متصل می شوید. در واقع این نوع از سرویس های وایرلس از همان شبکه موبایل برای ارائه سرویس شبکه/اینترنت به مشترکین استفاده می کنند با این تفاوت که به جای گوشی تلفن همراه شما از یک مودم استفاده می کنید و برای کسانیکه در یک مکان ثابت هستند، کاربرد دارد.

در حالت دوم سرویس های وایرلس ثابت است که دیگر نیازمند سیمکارت نمی باشد و شرح و نحوه عملکرد آن در مقاله شبکه وایرلس ثابت یا وای فیکس(WiFix) چیست و چگونه عمل می کند؟ توضیح داده خواهد شد.

سرویس های وایرلس در مقایسه با سرویس ADSL شاید در برخی حالات این مزیت را داشته باشند که از سرعت بالاتری برخوردار باشند(در حالتیکه از شبکه 4G استفاده می شود) اما در مقابل این عیب را نیز دارند که از ثبات و قابلیت کمتری برخوردارند. یعنی ممکن است شما در برخی از نقاط(حتی داخل یک خانه) پوشش نداشته باشید و امکان اتصال به شبکه میسر نباشد.

اپراتورهای شبکه های موبایل که اخیر سرویس های دیتا(همان اینترنت) را نیز ارائه می کنند علی رغم اینکه در حیطه شبکه های ارتباط ثابت قرار نمی گیرند اما به دلیل اینکه یک سرویس اینترنتی محسوب می شوند، در اینجا مورد مقایسه با سرویس های ADSL قرار می گیرند. همانطور که ذکر شد شبکه های دیتا موبایل نیازمند یک سیمکارت هستند و بدون سیمکارت و گوشی تلفن همراه/مودم مخصوص شما نمی توانید از شبکه دیتا آن استفاده کنید. ضمن اینکه اپراتورهای ارائه دهنده این سرویس همچنان سرویس های دیتا را بصورت بسته ای ارائه می دهند و در حال حاضر قیمت نسبتا بالاتری نسبت به سرویس های ADSL دارد؛ در مقابل بسیاری از ارائه دهنده های سرویس های اینترنتی اعم از سروکوها(ServCo) یا FCP ها قیمت های رقابتی برای سرویس های اینترنتی خود عرضه کرده و تعدادی از آنها از جمله شرکت شبکه ارتباط شبدیز (www.shabdiznet.com) به شما امکان انتخاب بسته های مختلف و براساس نیاز و مصرف اینترنت خود را می دهند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669327


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)