مقایسه محتوای حمایت شده(Sponsored content) و تبلیغات همسان(Native advertising)

مقایسه محتوای حمایت شده(Sponsored content) و تبلیغات همسان(Native advertising)

بسیاری از ما شنیده ایم که در فضای اینترنت و دیجیتال می گویند، محتوا پادشاهی می کند. این عبارت را اولین بار بیل گیتس در سال 1996 بکار برد. حال بعد از بیست سال ظاهرا این گفته بیل گیتس درست از آب درآمده است. همانطور که می دانید تهیه و تولید محتوا در فضای دیجیتال و وب در حال حاضر بسیار اهمیت دارند و همه وبسایت ها به دنبال بهتر نشان داده شدن در فضای وب و در موتورهای جستجو(به اصطلاح بهبود سئو) هستند. در حقیقت هر کسب و کار دارای یک وبسایت به دنبال استفاده از تکنیک های بازاریابی محتوایی است تا بتواند مخاطبان و مشتریان بالقوه و بالفعل بیشتری جذب کند. یکی از روش هایی که در واقع ترکیبی از تولید محتوا و تبلیغات است، استفاده از محتوای دارای حامی یا اسپانسر شده(sponsored content) است. در این نوشته به توضیح و تعریف محتوای حمایت شده یا اسپانسر شده که یک روش بازاریابی محتوایی است- برای آشنایی بیشتر با محتوای حمایت شده به مقاله مقایسه بازاریابی محتوایی و بهینه سازی موتورهای جستجو(سئو) رجوع کنید- و مقایسه آن با روشی مشابه به نام تبلیغات بومی یا تبلیغات همسان(native advertising) می پردازیم.

لازم به ذکر است که دو روش محتوای اسپانسر شده و تبلیغات بومی بسیار به هم شباهت داشته و گاهی نیز به جای یکدیگر بکار می روند، اما اگر دقیقتر و حرفه ای به آنها نگاه کنیم، با هم تفاوت هایی دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا هم تعریف و هم تفاوت های این دو روش بازاریابی محتوایی را بهتر درک کنید.

مقایسه محتوای حمایت شده(Sponsored content) و تبلیغات همسان(Native advertising)

ابتدا باید بگویم که هر دو روش محتوا دارای حامی و تبلیغات بومی نوعی محتوا هستند که برای تهیه آنها از طرف یک تبلیغ کننده پول پرداخت شده است و همانطور که ذکر شد، هردو زیرمجموعه های روش یا استراتژی بازاریابی محتوایی هستند. در هر دو روش شما باید با ظاهر و محتوای وبسایت هماهنگ و همسو باشید و اصول اخلاقی و استانداردهای تحریر و نگارش را نیز رعایت کنید.

اما تفاوت این دو روش در این است که روش تبلیغات بومی به ذات یک تبلیغ و ترفیع محصول/خدمت است و هدف در آنجا متقاعد کردن مخاطب(به خرید یا دریافت خدمت/محصول) است تا اینکه مخاطب را نسبت به محصول/خدمت آگاه کنیم. البته در ظاهر یک تبلیغ بومی/تبلیغ همسان(native ads) یک مقاله یا نوشته است، اما در آن از ابزارها و تکنیک هایی مانند فراخوان عمل(call-to-action) که کاربر را به کلیک یا فعالیتی در وبسایت تشویق می کند یا تولید محتوایی که در آن از برند خاصی بطور مستقیم و صحیح صحبت می شود، استفاده می کند. کسانیکه با حوزه مطبوعات آشنایی داشته باشند با مفهوم رپرتاژ آگهی آشنایی دارند. مفهوم تبلیغات بومی یا تبلیغات همسان در واقع همان رپرتاژ آگهی در عصر دیجیتال و فضای دیجیتال است.

در مقابل محتوای دارای حامی یا اسپانسر شده(sponsored content) بطور خاص نسبت به برندی جهت گیری ندارد و هدف آن آگاه کردن مخاطب نسبت به یک محصول/خدمت است و نه متقاعد کردن آن به خرید. در اینجا استراتژی این است که شرکت(تبلیغ دهنده) را به عنوان یک شرکت برجسته و خبره در صنعت معرفی کنیم و این امید وجود دارد که اگر مخاطب یا کاربر فضای وب یا فضای دیجیتال برای اطلاعات یا مشاوره گرفتن به سراغ آن شرکت تبلیغ دهنده برود، در نهایت محصول را خریداری کند.

حال اینکه از کدام یک از دو روش فوق در بازاریابی محتوایی استفاده شود، بسته به اهداف و استراتژی های بازاریابی و بطور خاص بازاریابی محتوایی شما دارد، اما بطور کل بازاریابی محتوایی نقش مهمی در استراتژی بازاریابی هر کسب و کاری ایفا می کند و شما بسته به مرحله ای که محصول/خدمت شما در آن قرار دارد می توانید یکی از دو روش بازاریابی محتوایی فوق را مورد استفاده قرار دهید.

تصویر زیر پذیرش و خوانش بیشتر محتوای حمایت شده/دارای حامی در مقایسه با محتوای معمولی توسط مخاطبان وب را نشان می دهد.

مقایسه محتوای حمایت شده(Sponsored content) و تبلیغات همسان(Native advertising)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 231
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 804
تعداد کل بازدیدها: 58837


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)