مقایسه خواص و مضرات چای با قهوه | چای بهتر است یا قهوه

مقایسه خواص و مضرات چای با قهوه | چای بهتر است یا قهوه

چای و قهوه دو نوشیدنی محبوب در سراسر جهان از جمله کشور ایران است و آمارهای موسسات جهانی نشان می دهد که نسبت نوشیدن قهوه به چای 1 به 3 است یعنی به ازای هر 1 فنجان قهوه در جهان 3 فنجان چای نوشیده می شود که البته این نسبت در ایران 1 به 9 است. حال سوال این است که این دو نوشیدنی پرطرفدار در تمام جهان چه خواصی دارند و کدام بر دیگری برتری و ارجحیت دارند.

نکته اولی که درخصوص این دو نوع نوشیدنی باید ذکر شود این است که هر دو خواص مختص خود را دارند و مصرف متعادل هر دو آنها در کنار دیگر انواع نوشیدنی توصیه می شود. اما در حالتیکه شما ملزم به انتخاب از میان قهوه یا چای باشید، باید برخی از فواید و خواص و ضمنا مضرات این دو نوع نوشیدنی را بررسی کنید.

چای و قهوه هر دو منابع غنی از کافئین و آنتی اکسیدان هستند که هر دو این مواد به اندازه مناسب برای بدن مفید هستند. البته یاداور می شوم که مصرف زیاد کافئین می تواند مضر باشد و به همین جهت چون قهوه کافئین موجود در خود را زودتر از چای آزاد کرده و به بدن وارد می شود، توصیه می شود باری بیماران قلبی و زنان باردار قهوه کمتر و با غلظت کمتر مصرف شود. 

مقایسه فواید چای و قهوه

قهوه به دلیل وجود ماده ای که مزه تلخی به آن را می دهد از دیابت نوع دو پیشگیری می کند و این خاصیت در چای کمتر وجود دارد. کافئین موجود در قهوه اثر داروهای آرام بخش را افزایش می دهد ضمن اینکه ترکیب های موجود در قهوه می تواند برای درمان برخی از بیماری ها مانند بیماری های قلبی یا بی خوابی مورد استفاده قرار گیرد. تحقیقات نشان داده اند مصرف قهوه می تواند خطر احتمال به آلزایمر را کاهش دهد.

در مقابل چای به دلیل وجود برخی از مواد(بویژه چای سبز) مانند آنتی اکسیدان از بدن در برابر بیماری ها بهتر مراقبت می کند و احتمال بروز بیماری های خطرناکی مانند سرطان را کاهش می دهد. چای سبز به دلیل ترموژنیک بودن سبب کاهش بافت چربی می شود که این می تواند در لاغر شدن (بواسطه کاهش رشد سلول های چربی) موثر باشد. چای حاوی فلوراید است که برای تقویت دندان ها مفید است، چای سرشار از Flavanoids است که به بهبود سریعتر تب کمک می کند. کمک به گردش خون و جلوگیری از انعقاد خون نیز از دیگر خواص چای است که این به سالم نگهداشتن قلب نیز کمک می کند.

مضرات چای و قهوه

در کنار فوایدی که هر کدام از دو نوشیدنی چای و قهوه دارند، این دو نوع نوشیدنی مضراتی نیز دارند که در اینجا چند مورد آن ذکر می شوند.

از مضرات چای می توان به وجود کافئین و میزان بالای آن اشاره کرد. توجه کنید که چای از لحاظ میزان کافئین موجود در برگهای آن بیش از قهوه دارد اما کافئین موجود در خود را دیرتر از قهوه آزاد می کند، بنابراین توصیه می شود که چای مانده به دلیل اینکه کافئین زیادی در آن آزاد شده است را مصرف نکنید. چای به دلیل داشتن ماده ای به نام تئین مانع و کاهش دهنده جذب آهن توسط بدن می شود. استفاده از مواد افزودنی شیمیایی که در اکثر چای های امروز وجود دارد می تواند برای بدن مضر باشد مگر اینکه شما واقعا چای ارگانیک و طبیعی را بیابید که البته آن چای نیز باید بطور متعادل مصرف شود.

از مضرات قهوه می توان آزاد شدن سریع کافئین و افزایش ضرب قلب و متعاقبا کم خوابی را اشاره کرد-بویژه در حالت مصرف قهوه زیاد و غلیظ. ضمن اینکه مواد موجود در آن باعث تغییر رنگ و سیاه شدن دندان ها می شوند. برخی از مواد موجود در قهوه بویژه قهوه بو داده خاصیت سرطان زایی دارد.

یک ضرر که هم چای و هم قهوه می تواند برای غالب افراد داشته باشد، استفاده از قند و شکر یا شیرینی جات در کنار این دو نوع نوشیدنی است که اگر کنترل نشده باشد می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

در مجموع می توان گفت که هر کدام از چای یا قهوه خواص و مضرات مختص خود را دارند و نمی توان بطور قطع گفت که چای بهتر است یا قهوه. اما بطور کل توصیه می شود که روزانه یا هفتگی مصرف این دو نوع نوشیدنی را در کنار دیگر انواع نوشیدنی در برنامه خود داشته باشید. اما اگر بخواهیم یکی از دو نوع نوشیدنی چای یا قهوه را به عنوان نوشیدنی برای مصرف روزانه انتخاب کنیم، می توان چای را البته بصورت رقیق، حتما از نوع ارگانیک و بهداشتی و با کمترین شیرینی در کنار آن توصیه کرد. البته مصرف قهوه را اگر با طبع فرد متناسب باشد و بتواند مزه تند و تلخ قهوه را تحمل کند- که معمولا ایرانیان طبع شیرین دارند- نیز می تواند بصورت رقیق و به میزان کم روزانه مصرف شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 280
تعداد کل آرا: 2795
تعداد کل بازدیدها: 741056


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)