مقایسه برنج ایرانی و برنج هندی | برنج ایرانی بهتر است یا برنج هندی

مقایسه برنج ایرانی و برنج هندی | برنج ایرانی بهتر است یا برنج هندی

همانطور که می دانید ایران یکی از کشورهای دنیاست که به نسبت جمعیت سرانه مصرف برنج آن بالاست و به همین سبب در ایران انواع برنج ها ایرانی و خارجی(هندی،‌ پاکستانی و غیره) وجود دارند. در این نوشته سعی می شود با بررسی ویژگی هاُ‌، خواص و مشخصات برنج های ایرانی و هندی این دو نوع برنج که سهم قابل توجهی از بازار برنج ایران را دارند، مقایسه شوند.

شاید اینکه بخواهیم برنج ایرانی و هندی را با یکدیگر مقایسه کنیم شاید مقایسه نامتقارن و مضحکی به نظر برسد. اما بعضا دیده می شود که برخی از برنج های هندی با قیمتی که با برنج ایرانی برابری می کنند، عرضه می شوند و اینجاست که این سوال پیش می آید که آیا برنج ایرانی بخریم یا برنج هندی. ضمن اینکه برخی از برنج ها از لحاظ ظاهری نیز با یکدیگر برابری می کنند.

با بررسی وضعیت بازار برنج به خوبی مشهود است که برنج های ایرانی هم به لحاظ کیفیت یعنی ارزش غذایی و ظاهر برنج هنگام پخت آن از برنج های ایرانی بهتر هستند. البته در این خصوص شما باید به قیمت آن برنج ها هم نیز توجه کنید، معمولا برنج های خوب ایرانی قیمتی تا دو برابر برنج های هندی یا برنج هایی با کیفیت کمتر دارند. بنابراین اگر شما به دنبال یک برنج خوب هستید و قیمت آن برایتان مهم نیست. بی شک باید برنج ایرانی بخرید و البته از فروشگاه یا برنج فروشی مطمئن که بدانید برنجی که به شما داده می شود، مخلوط نداشته و به اصطلاح یکدست است.

اما درخصوص برنج های ایرانی با کیفیت پایین تر که بعضا قیمت آنها با برنج هندی نیز برابری می کند، باید بررسی و مقایسه ای شود تا ببینیم که برنج ایرانی بهتر است یا برنج هندی. در این مورد ذکر این نکته ضروری است که در اینجا صحبت از برنج هندی خوب و مرغوب است که به اصطلاح مخلوط نداشته یا تقلبی نباشد. این نوع برنج معمولا قیمت بالاتری از دیگر انواع برنج های خارجی دارد. اینکه بگوییم برنج هندی بهتر است یا برنج ایرانی به سلیقه و نظر مصرف کننده بستگی دارد. برنج های هندی از لحاظ ظاهری معمولا قد کشیده و یکدست و زیبا در سر سفره نشان داده می شوند اما در مقابل برنج های ایرانی عطر و طمع بهتری دارند گرچه ممکن است برنج های ایرانی با کیفیت پایین تر از لحاظ قد و ظاهر چندان زیبا نباشند. ضمن اینکه به این نکته باید توجه داشته باشید که برنج های پاکستانی و هندی اساسا به دلیل اینکه خاک این مناطق مواد معدنی و املاح کافی و مرغوب را به نسبت خاک شمال ایران ندارند و این مواد معدنی به برنج هم نمی رسد، برنج های هندی از لحاظ مواد غذایی به کاملی و خوبی برنج های ایرانی نیستند.

در نهایت توجه به این نکته مهم است که برنج هایی که با برخی از برندهای ایرانی و بصورت بسته بندی عرضه می شوند در اصل برنج هندی هستند که در ایران بسته بندی می شوند و عرضه می شوند. بنابراین سعی کنید که برنج ایرانی را از فروشگاه و برنج فروشی های معتبر و قابل اطمینان تهیه کنید تا یک برنج ایرانی مرغوب به دست شما برسد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 839
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)