مقایسه بازاریابی محتوایی و بهینه سازی موتورهای جستجو(سئو)

مقایسه بازاریابی محتوایی و بهینه سازی موتورهای جستجو(سئو)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/03/12

در فضای بازاریابی اینترنتی(Internet Marketing) - برای آشنایی با مفهوم بازاریابی اینترنتی و دیجیتال به مقاله بازاریابی دیجیتال در مقایسه با بازاریابی اینترنتی رجوع کنید- دو واژه بهینه سازی موتورهای جستجو/سئو(Search Engine Optimization/SEO) یا بازاریابی موتورهای جستجو(Search Engine Marketing/SEM) و بازاریابی محتوایی(Content Marketing) بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.  این دو مفهوم و تکنیک بازاریابی دیجیتال معمولا در ادبیات و نوشته های این حوزه به جای یکدیگر بکار می روند؛ با وجودیکه این دو واژه به یکدیگر روش ها و ابزارهای مشابهی را القا می کنند اما هم شباهت و هم تفاوت هایی با هم دارند. در این مقاله سعی می شود که با تعریف هر دو مفهوم بازاریابی محتوا و بازاریابی موتورهای جستجو – که بهینه سازی موتورهای جستجو بخش مهمی از آن است- وجوه تشابه و تمایز آنها بیان شوند.

بازاریابی محتوایی/بازاریابی محتوا را می توان به بیان ساده  تولید محتوایی(اعم از متن، عکس، فیلم و با تکیه بر متن) با کیفیت، کامل و مورد نیاز مخاطبان یک کسب و کار که یک وبسایت(Website) دارد، تعریف کرد. این محتوا می تواند برای یک وبسایت/پورتال جامع خبری آموزشی باشد و یا برای یک کسب و کار(اعم از یک کسب و کار مبتنی بر تجارت الکترونیک یا یک وبسایت اطلاع رسانی برای یک کسب و کار فیزیکی/بنگاه). در واقع معمولا کسب و کارها چه الکترونیکی و چه فیزیکی نیازمند وبسایتی هستند که در آن محتوایی(که می تواند در قالب وبلاگ باشد) وجود داشته باشد که نیازهای مخاطبان را پاسخ دهد. این بخش از کار را می توان بازاریابی محتوا تعریف کرد که بیشتر بر روی تهیه محتوای خوب، مورد پسند مخاطب و مرتبط با موضوع و فعالیت کسب وکار تمرکز دارد.

مقایسه بازاریابی محتوایی و بهینه سازی موتورهای جستجو(سئو)

حال در بخش بعدی وارد مبحث بازاریابی موتورهای جستجو و بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو(آنچه به سئوSEO معروف است) می شویم. در سئو همانطور که از واژگان آن بر می آید سعی بر این است که محتواهای تهیه شده در یک وبسایت بهترین وجه در موتورهای جستجو(گوگل، یاهو و امثالهم) نمایش داده شوند. در واقع در بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو شما از تکنیک های on-page و off-page برای بهتر دیده شدن وبسایت و محتوای وبسایت شما در موتورهای جستجو استفاده می کنید. بخشی از کار سئو به مباحث نرم افزاری و طراحی سایت شما بر می گردد و بخشی از آن نیز به تهیه محتوای مناسب، مرتبط، جدید و در کل مورد نیاز مخاطب مربوط می شود. در واقع در سئو استفاده از کلمات کلیدی(keywords) مناسب و به روز و در واقع آنچه مخاطبان به آن نیاز دارند در محتوای تهیه شده برای وبسایت اهمیت می یابد؛ زیر در این صورت است که وبسایت شما به بهینه ترین حالت در موتورهای جستجو نمایش داده می شود.

بنابراین می توان گفت که بازاریابی محتوایی مکمل و بخشی از بازاریابی موتورهای جستجو است که در آن شما باید محتوایی بی نقص، کامل، جدید، مرتبط(relevant) به تعداد مناسب/زیاد و مورد نیاز مخاطب را تهیه کنید تا در کنار تکنیک های on-page و off-page سئو در موتورهای جستجو وبسایت شما بهتر نمایش داده شود - برای اطلاعات بیشتر درخصوص مبحث سئو می توانید مقاله راهنمای سئو در وبسایت چگانه را مطالعه نمایید.  تعبیر زیبا و مناسبی که می توان برای ارتباط و مقایسه سئو با بازاریابی محتوا کرد این است که برای مثال در یک روزنامه شما تیتری برای مقاله ای می گذارید تا خواننده جذب مقاله شما شود و مطلب شما را بخواند؛ حال در مقایسه در فضای بازاریابی دیجیتال و بطور خاص بازاریابی اینترنتی شما باید از اصول سئو بهره بگیرد تا مخاطب جذب مقاله شما شود و این درکنار تهیه یک محتوای مناسب و جالب برای خواننده در وبسایت شما صورت می گیرد.

ضمنا دو روش از روش های بازاریابی محتوایی و سئو که در واقع روش های بازاریابی اینترنتی و کسب درآمد از محتوا در فضای دیجیتال نیز محسوب می شوند در مقاله  مقایسه محتوای حمایت شده(Sponsored content) و تبلیغات همسان(Native advertising) توضیح داده شدند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1391
تعداد کل بازدیدها: 381743

نظرات کاربران

*