مغز انسان خاطرات را از چه سنی به یاد شما می آورد ؟

مغز انسان خاطرات را از چه سنی به یاد شما می آورد ؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/08

دورترین خاطراتی که از کودکی اتان به یاد می آورید مربوط به چه سنی است ؟ چهار سالگی ؟ سه سالگی ؟ یا زمانی که تازه راه رفتن را یاد گرفته بودید ؟ افراد زیادی نخستین گام هایی که برداشتند را به خاطر می آورند یا حتی خاطراتی دور تر از آن. ولی حقیقتا مغز انسان از چه زمانی خاطرات را به یاد شما می آورد ؟

مغز انسان از همان دوران جنینی شروع به فعالیت می کند و تمامی تجزیه و تحلیل ها را انجام می دهد. هر آنچه که نوزاد می بیند و می شنود وارد مغز شده و مورد عملکرد های ذهنی قرار می گیرد. بسیاری از افراد ادعا می کنند که سن دو سالگی خود را به خاطر می آورند و حتی خاطراتی از آن دوران را بیان می کنند. شاید باورش کمی دور از انتظار باشد ولی به راستی می توان گفت که مغز، خاطرات را از همان ابتدا حفظ و نگهداری می کند. با این اوصاف می توان گفت که مغز سنی بیشتر از سن واقعی اش دارد. زمانی که ما بسیاری از مسائل را درک نمی کردیم مغز در حال بررسی مسائل و بایگانی آن ها به صورت خاطره بوده است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته 40 درصد از مردم نخستین خاطراتی که به یاد می آورند مربوط به سن دو سالگی اشان بوده است. به این ترتیب تا کنون هیچ انسانی یافت نشده است که قبل تر از آن را به یاد آورد.

دسته بندی خاطرات

مغز انسان خاطرات را از چه سنی به یاد شما می آورد ؟

خاطراتی که انسان به یاد می آورد به چندین رده و حالت تقسیم می شوند که از لحاظ نوع ضبط و نگهداری در ذهن متفاوت هستند. نخستین رده از خاطرات که به ذهن می آید به صورت " ضمنی " هستند. در حقیقت این اطلاعات مسائلی مانند مهارت های زبانی هستند که در ذهن جای گرفته اند. دسته بعدی خاطرات، خاطرات " صریح " هستند. این واقعیت ها را انسان می آموزد و به صورت آموختنی در ذهن ثبت و ضبط شده اند یا این که اتفاقاتی هستند که در زندگی رخ داده اند. معمولا این رده در قسمت هیپوکامپ ذخیره می شوند. گاهی اوقات آسیب هایی که به هیپوکامپ وارد می شود می تواند منجر به فراموشی بخشی یا تمامی خاطرات شود. بسیاری از افراد که دچار آسیب هایی در ناحیه هیپوکامپ می شوند علاوه بر این که بخشی از خاطرات را فراموش می کنند، بسیاری از آموخته های خود مانند انجام اعمالی همچون نوشتن، دوچرخه سواری، خواندن یا حتی کارهای شخصی و روزمره را نیز از یاد می برند.

خاطرات دوران کودکی

آن چه که در مورد به یاد آوردن خاطرات کودکی منجر به اختلال می شود مربوط به رشد هیپوکامپ است. در دوره کودکی هیپوکامپ به سرعت در حال رشد است و از آن جایی که خاطرات در این بخش از مغز ضبط و نگهداری می شود ممکن است در واحد بسیار کوچکی از این بخش در واقع گم شود. این خاطرات گم نشده اند در حقیقت اتاق هیپوکامپ بسیار بزرگ شده است و پیدا کردن خاطرات کوچک در آن کمی دشوار است. طبق مطالعات نوزادان از دو ماهگی به ضبط خاطرات می پردازند و یا به عبارتی این واحد از مغز شروع به فعالیت می کند و هیپوکامپ آن ها از همان دوران به سرعت در حال رشد است. زمانی که نوزاد به 18 ماهگی می رسد مدت زمان یک روز را می توانند از حافظه خود به خاطر آورند. کودکان چهار ساله بسیار بهتر و راحت تر از کودکان دو ساله خاطرات خود را به یاد می آورند چرا که در چهار سالگی رشد هیپوکامپ کمتر از دو سالگی است. همچنین کودک هشت ساله نیز بسیار راحت تر از چهار ساله خاطرات خود را به یاد می آورد.

به این صورت است که بسیاری از افراد که می گویند خاطرات سه سالگی خود را به یاد می آورند، توانسته اند در واحد هیپوکامپ مغز خود خاطرات ضبط شده در آن دوران را پیدا کنند و یا این که می توان گفت هیپوکامپ این افراد به اندازه کافی بزرگ نشده است و پیدا کردن کوچک ترین خاطرات در آن بخش از مغزشان کار دشواری نیست.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 16

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 5
تعداد کل آرا: 948
تعداد کل بازدیدها: 5403

نظرات کاربران

*