معیارهای همسر گزینی | معیارهای انتخاب همسر کدامند؟

 معیارهای همسر گزینی | معیارهای انتخاب همسر کدامند؟

یکی از مهمترین تصمیماتی که هر فردی در طول زندگی خود می گیرد، انتخاب همسر و ازدواج می باشد، برای انتخاب صحیح همسر باید معیارهایی را داشت، از این رو در این مقاله به بررسی معیارهای انتخاب همسر می پردازیم.

1- معیارهای جسمانی:

الف- سلامتی جسمانی: دختر و پسر باید به هنگام ازدواج از سلامت کامل جسمانی بهره مند باشند. بنابراین اگر دختر و یا پسر نقص جسمانی یا بیماری صعب العلاج داشته باشند، باید فرد مقابل از آن آگاه گردد و با علم به این بیماری به ازدواج با او رضایت دهد.

ب- زیبایی جسمانی: زیبایی امری نسبی است، چه بسا چهره فردی در نظر خواستگار زیبا جلوه کند، ولی در چشم مادر خواستگار جذاب نباشد و بنا به همین دلیل توصیه می شود، قضاوت در مورد زیبایی ظاهری همسر به دیگران واگذار نشود. لازم است بیان شود که دختران و پسران نباید زیبایی ظاهری خود را معیارهای اصلی ازدواج قرار دهند. زیرا زیبایی زن و یا مرد تنها به زیبایی چهره و اندام او نیست، بلکه زیبایی یک زن یا مرد می تواند، در شیرین سخن گفتن، مودب بودن و خوش اخلاق بودن و ... باشد. پیامبر (ص) در مورد افرادی که فقط به زیبایی ظاهری می نگرند و برایشان زیبایی تربیت اخلاقی و غیره مهم نیست فرموده اند: «بپرهیزید از آن گلی که در مزبله روئیده باشد، پرسیدند یا رسول الله گلی که در مزبله روییده به چه معناست؟ فرمودند زن زیبایی که در خانواده پستی تربیت شده باشد. (روضه المتقین، ج 20 ص 48 ابواب مقدمات نکاح).

ج- تفاوت سنی: اندکی بزرگ تر بودن پسر از دختر امری مطلوب و پسندیده است و هر چند مقصود فقط بزرگتر بودن از نظر سن نیست، بلکه شایسته است پسر از نظر رشد فکری و روانی اندکی بزرگتر از دختر باشد تا بتواند مدیریت مناسب خانواده را بر عهده بگیرد.

2- معیارهای اخلافی:

الف- حسن خلق: در روایات یکی از مهمترین ملاک های انتخاب همسر حسن خلق معرفی شده است، به نقل از فردی که به امام رضا (ع) نامه ای نوشته چنین آمده است: به امام نوشتم، یکی از نزدیکانم که بد اخلاق است، برای برای خواستگاری نزد من آمده، امام فرمود اگر بد اخلاق است به او زن ندهید.

ب- انتقاد پذیری: این ویژگی موجب سازندگی و خوش بینی، حس تعاملی و جلب محبت دیگران می گردد. امام حسین (ع) می فرماید: انتقاد پذیری نشانه فرد دانشمند است.

 معیارهای همسر گزینی | معیارهای انتخاب همسر کدامند؟

3- معیارهای اقتصادی:

در متون اسلامی به برخی از معیارهای اقتصادی اشاره شده است، که عبارتند از: الف- مهارت خانه داری در اقتصاد خانه و کم بودن مهریه برای خانم ها.

ب- توانایی اداره خانواده، گشاده دستی و دوری از بخل برای مردان؛

4- معیارهای اعتقادی:

الف- ایمان: در قرآن کریم می خوانیم: وَلَا تَنْكِحُوا الْمُشْرِكَاتِ حَتَّى يُؤْمِنَّ وَلَأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكَةٍ وَلَوْ أَعْجَبَتْكُمْ وَلَا تُنْكِحُوا الْمُشْرِكِينَ حَتَّى يُؤْمِنُوا : و با زنان مشرک و بت پرست تا ایمان نیاورده اند، ازدواج نکنید ... و زنان خود را به ازدواج مردان بت پرست تا ایمان نیاورده اند در نیاورید...

 معیارهای همسر گزینی | معیارهای انتخاب همسر کدامند؟

ب- دوری از گناه: در روایتی از پیامبر (ص) آمده است: هر کسی دختر را به مردی فاسد بدهد روزی هزار لعنت بر او فرود می آید و هیچ عملی از او به آسمان بالا نمی رود و در دعایش مستجاب نمی گردد و هیچ توبه و فدیه ای از او پذیرفته نمی شود و در روایت دیگری نیز از پیامبر (ص) آمده است: شرابخوار هر گاه بیمار شد نباید به عیادتش رفت ... و هر گاه خواستگاری کرد به او زن ندهید....

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 44
تعداد کل آرا: 2881
تعداد کل بازدیدها: 217185
معیارهای همسر گزینی | معیارهای انتخاب همسر کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)