معنی صفات و ویژگی های امام حسین در زیارت امام حسین

معنی صفات و ویژگی های امام حسین در زیارت امام حسین

کسانیکه زیارت عاشورا و زیارت اربعین یا دیگر زیارتنامه های مختص امام حسین را خوانده اند، حتما مشاهده کرده اند که در این زیارتنامه های امام حسین از عباراتی جهت توصیف و وصف امام حسین استفاده شده است. از انجاییکه برخی از این صفات و ویژگی های امام حسین ممکن است در ترجمه لغوی و لفظی معنای کامل و واضحی نداشته باشند، در اینجا به توضیح این صفات و ویژگی های امام حسین(ع) که در زیارات منتسب به ایشان یا در کتب دیگر به ایشان اختصاص داده شده است می پردازیم.

ثارالله: از مهمترین صفات و القابی که برای امام حسین علیه السلام برشمرده شده است ثارالله می باشد که از جمله عبارات و صفاتی است که معنای ظاهری و لفظی آن بحث برانگیز است. عبارت ثار و "ابن ثاره" در زیارت عاشورا آمده است که در اینجا حضرت علی(ع) به اعتبار امام حسین ثار خطاب شده و امام حسین ابن ثاره یعنی فرزند ثار خطاب می شوند. کلمه ثار در لغت به معنای خون ریخته شده قابل قصاص یا خونبها می باشد. اما کلمه ثارالله می تواند چند معنی داشته باشد: خونخواهی و انتقام، کسی که خداوند انتقام خونش را از قاتلانش خواهد گرفت، اهل خونخواهی خداوند که خداوند انتقام خونش را می گیرد و به معنای اسم مفعولی(مثئور) یعنی کشته شده ای که خونخواه دارد. با توجه به این معانی مختلف برای کلمه ثار و ثارالله که از صفات امام حسین برشمرده شده است می توان با توجه به سنت عرب آن زمان که در صورت کشته شدن کسی خونخواهی آن را می کردند این نتیجه را گرفت که خونخواه حضرت سیدالشهدا خداوند متعال است و امام حسین به هیچ عصر و قبیله ای متعلق نیست که بخواهد خونخواه او باشد و خداوند انتقام خون او را خواهد گرفت(در دوران رجعت یعنی ظهور امام زمان انتقام خون او گرفته خواهد شد).

الوتر الموتور: واژه وتر به معنای تک و تنها است و موتور در ترکیب با آن به منظور تاکید مورد استفاده قرار گرفته است. دو تفسیر یا معنی برای وتر الموتور ذکر شده است در یک معنی واژه وتر به معنای کسیکه همه کسانش کشته شده باشند و تنها مانده باشد و موتور هم یعنی کسی است که از بستگان او کشته شده باشند و نتواند حق خواهی خون آنان را کند. این معنی برای صفت وترالموتور که به امام حسین داده شده است نیز می تواند صحیح باشد. اما یک تعبیر یا معنی دیگر برای وتر الموتور به معنای تک و تنها بودن است که در اینجا همانطور که گفته شد الموتور به منظور تاکید آورده شده است و به معنای این است که امام حسین در بین ائمه فردی نمونه و منحصر بفرد و به اصطلاح تک بوده اند. البته این انتقاد است که همه ائمه معصومین در زمان خود منحصربفرد بوده اند اما می توان اینگونه تعبیر کرد که امام حسین به دلیل اینکه بواسطه شهادت خود سبب تضمین بقا اسلام و مسلمین است فردی منحصربفرد و تک است.

سید الشهداء: این صفت از معروفترین و رایج ترین صفات امام حسین(ع) است که از دو کلمه سید و شهداء تشکیل شده است. "سید" در زبان عربی به معنای آقا و همچنین به معنای شخصی بزرگوار و والا معنی می شود، کلمه "شهداء" که مشخصا جمع شهید است. امام حسین به دلیل اینکه فداکاری ها و رشادت های ویژه ای در مقابله با ظلم و باطل کرده است سرور و والاترین شهدا لقب گرفته اند.

قتیل العَبَرات: قتیل در لغت به معنای کشته شده و کلمه عبرات هم در زبان عربی جمع عبر به معنای اشک و جاری شدن اشک است. بطور لفظی و لغوی قتیل العبرات "کشته شده اشک ها" معنی می شود اما از لحاظ مفهومی بدین معناست که این کشته شدن به همراه اشک و جاری شدن اشک است. در واقع در نقل قولی از امام حسین(ع) ایشان فرموده اند که: "من کشته شده اشک ها هستم؛ کسی از من یاد نمی کند مگر اینکه در مصیبت من اشک بریزید."

مظلوم: از جمله صفات خاص و معروف امام حسین(ع) می باشد که به دلیل آنچه بر ایشان در دوران زندگی و بویژه در کربلا و واقعه عاشورا رفته است و ظلم هایی که به ایشان و اهل بیت امام حسین شده است، به ایشان داده شده است.

داعی الله: بطور لفظی و لغوی داعی الله به معنای دعوت کننده به سوی خداست. گرچه می توان همه انبیاء و امامان را دعوت کننده به سوی حق و خدا دانست اما امام حسین به دلیل اینکه دعوت خود را با خون خود و اهل بیت خود انجام دادند و ظلم و ستم ویژه ای به ایشان رفته است، این صفت در زیارات مختص امام حسین به ایشان داده شده است. ضمن اینکه واقعه کربلا از لحاظ تاریخ اسلام بسیار اهمیت دارد و نقش مهمی در دعوت مردم به خداوند یکتا و بقای اسلام داشته است.

مصباح الهدی و سفینة نجاة: در لغت مصباح الهدی به معنای چراغ هدایت می باشد و سفینة نجاة به معنای کشتی نجات است. دلیل توصیف و انتساب این صفت به خداوند این است که امام حسین توانسته اند که مسیر هدایت به سوی نور واحد و روشنایی که آن مسیر یگانه پرستی و اسلام است را روشن نمایند. ضمن اینکه در مکتب امام حسین بودن مانند این است که شما بر کشتی سوار باشید که از دریای پرتلاطم شما را نجات دهد. تمسک به تعالیم اسلامی که در چارچوب سیره امامانی از جمله امام حسین و بطور خاص واقعه عاشورا قابل درک است، می تواند به یک کشتی نجات تعبیر شود که شما را از ناراحتی ها و دشواری های زندگی نجات می دهد. ضمنا این صفات و تعابیر خاص را باید در موقعیت زمانی امام حسین که برهه حساس تاریخی برای اسلام و مسلمین بوده است در نظر گرفت که اگر قیام امام حسین نمی بود، بشریت از نور واقعی حق تعالی که در پرتو اسلام تجلی می یابد، بی بهره می بود.

منابع: وبسایت های علوم اسلامی از جمله حوزه و اسلام کوئست

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 2
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 197
تعداد کل آرا: 2660
تعداد کل بازدیدها: 679778


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)