معروفترین تاکسی های آنلاین و اپلیکیشن های درخواست خودرو کدامند؟

معروفترین تاکسی های آنلاین و اپلیکیشن های درخواست خودرو کدامند؟

در مقاله مزیت های شرکت های درخواست خودرو اینترنتی یا تاکسی آنلاین درخصوص شرکت های ارائه دهنده خدمات جابجایی/حمل و نقل آنلاین که به تاکسی های آنلاین یا تاکسی های اینترنتی نیز معروف هستند، صحبت شد و مزیت های آنها توضیح داده شد. در زیر چند نمونه از بزرگترین و معروفترین شرکت های تاکسی آنلاین یا اپلیکیشن های درخواست خودرو/تاکسی که در بسیاری از کشورها و شهرهای دنیا شعبه داشته و خدمات ارائه می دهند معرفی می شوند. البته بسیاری از کشورهای دنیا از جمله هند، اندونزی، استرالیا، امارات و چین نیز خود شرکت های تاکسی اینترنتی دارند و در زیر تنها چند نمونه از بزرگترین شرکت های تاکسی آنلاین/اینترنتی که در کشورهای مختلف فعالیت می کنند بطور خلاصه معرفی می شوند. در ایران نیز دو شرکت و اپلیکیشن درخواست خودرو اسنپ و تپسی(TAP30) که با راننده های شخصی کار می کنند و شرکت و اپلیکیشن درخواست خودرو کارپینو(Carpino) که با ناوگان تاکسی رانی کار می کنند، بزرگترین شرکت های درخواست خودرو اینترنتی محسوب می شوند.

اوبر(Uber)

اوبر یکی از قدیمی ترین و بزرگترین شرکت های تاکسی اینترنتی و اپلیکیشن درخواست خودرو دنیاست. دفتر اصلی این شرکت در سان فرانسیسکو امریکاست، اما این شرکت در 66 کشور دنیا و بیش از 570 شهر دنیا فعالیت داشته و سرویس درخواست خودرو آنلاین ارائه می دهد. شکل گیری اولیه این شرکت به سال 2009 بر می گردد، اما فعالیت رسمی و به شکل امروزی ان درسال 2011 میلادی آغاز شد.

مشتریان از طریق اپلیکشن تلفن همراه خود تقاضای خودرو کرده و موقعیت راننده خود را ردیابی می‌کنند. رانندگان اوبر از خودروی شخصی خود استفاده می‌کنند و اپلیکیشن طراحی شده برای اوبر به طور خودکار کرایه را محاسبه کرده و پرداختی را به راننده(بصورت آنلاین) انجام می دهد.

کبی فای(Cabify)

این شرکت در اسپانیا واقع شده است و توسط یک کارآفرین اسپانیایی به نام ژوان د آنتونیو تاسیس شده است. کابی فای بزرگترین شرکت ارائه دهنده خدمات آنلاین تاکسی در کشورهای اسپانیایی و پرتقالی زبان است. این شرکت در بیش از ده کشور امریکای لاتین، اسپانیا و پرتقال فعالیت می کند. شیوه کار کابی فای نیز مانند دیگر شرکت های تاکسی اینترنتی است و رانندگان آن از خودروهای شخصی خود استفاده می کنند و پس از گذراندن دوره های خاصی برای راننده شدن در این شرکت پذیرفته می شوند. روش درخواست نیز با اسفتاده از اپلیکیشن موبایلی درخواست خودرو کابی فای است.

کریم(Careem)

دفتر اصلی شرکت کریم در دوبی است. این شرکت در 53 شهر در خاورمیانه و افریقای شمالی و جنوب آسیا فعالیت دارد. این شرکت کار خود را درسال 2012 به عنوان یک شرکت درخواست اینترنتی خودرو برای شرکت ها فعالیت کرد و سپس در سالهای اتی فعالیت خود را گسترش داد و به یک شرکت تاکسی اینترنتی برای عموم مردم تبدیل شد. این شرکت تاکسی آنلاین نیز از طریق اپلیکیشن موبایل خود خدمات درخواست خودرو را ارائه می کند.

تاکسی فای(Taxify)

دفتر اصلی این شرکت در شهر تالین کشور استونی واقع شده است، اما در 18 کشور و 25 شهر اروپا، غرب آسیا، آفریقا و مکزیک فعالیت دارد. خدمات این شرکت نیز همانند شرکت های دیگر از طریق اپلیکیشن موبایل ارائه می شود. مسافران می توانند هم تاکسی و هم خودرو شخصی را از طریق اپلیکیشن تاکسی فای درخواست دهند. وجه تمایز این شرکت با نمونه های مشابه در این است که می توان از طریق شرکت ارائه دهنده خدمات موبایل خود(پرداخت همراه) پرداخت را انجام دهید.

گرب تاکسی(GrabTaxi/Grab)

این شرکت که دفتر اصلی آن درسنگاپور است در کشورهای مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، ویتنام و اندونزی فعالیت دارد. این شرکت هم با استفاده از اپ موبایل سرویس درخواست خودرو ارائه می دهد. ضمن اینکه به دلیل اینکه در این کشورها و برخی از شهرهای حوزه فعالیت گرب ترافیک های سنگین وجود دارد، این شرکت سرویس های درخواست موتورسیکلت نیز با نام گرب بایک(GrabBike) ارائه کرده است.

دیدی چوکسینگ(Didi Chuxing)

این شرکت تاکسی آنلاین تنها در چین فعالیت می کند و دفتر اصلی آن در پکن است. اما به دلیل جمعیت زیاد چین این شرکت را می توان بزرگترین شرکت تاکسی آنلاین از لحاظ تعداد سرویس های ارائه شده نامید. این شرکت توانسته است به نزدیک به 400 میلیون کاربر در 400 شهر چین سرویس درخواست خودرو بصورت آنلاین ارائه دهد. این رقم در مقایسه با ارقامی مانند 1 میلیون که دیگر شرکت های بزرگ تاکسی آنلاین به آن دست یافته اند، قابل مقایسه نیست. این شرکت هم از طریق اپلیکیشن خود سرویس حمل و نقل و جابجایی مسافر را ارائه می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 8

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 231
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 804
تعداد کل بازدیدها: 58619


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)