معرفی سریال وست ورلد Westworld ؛ نقدی بر انسان مدرن و آینده ی تاریک بشر

معرفی سریال وست ورلد Westworld ؛ نقدی بر انسان مدرن و آینده ی تاریک بشر

سریال تلویزیونی وست ورلد (Westworld) یا دنیای غرب، یک سریال علمی تخیلی با دستمایه فضای وسترن می باشد که توسط جاناتان نولان و لیزا جوی برای شبکه اچ بی او ساخته شده. این مجموعه بر اساس یک فیلم سینمایی با همین نام اثر مایکل کرایتون ساخته شده.

بازیگران اصلی سریال وست ورلد، ایوان ریچل وود، تندی نیوتون، جفری رایت، جیمز مارسدن، د هریس، آنتونی هاپکینز می باشند.

داستان این مجموعه در یک منطقه (که در فیلم به عنوان پارک از آن یاد می شود) اتفاق می افتد. در این پارک ربات های انسان نمایی ساکن هستند که میزبان نام دارند و از طرفی انسان های واقعی می توانند با پرداخت مبالغ زیاد تحت نام مهمان، به این پارک وارد شوند و هر طوری که دوست دارند رفتار کنند. میزبان ها (ربات ها) نمی توانند به مهمان ها (انسان های واقعی) آسیبی بزنند.

وست ورلد، از دو جنبه اهمیت دارد. یک: آینده ای که بشریت به سرعت در حال پیش روی به سمت آن است و کار در حوزه ی هوش مصنوعی که می تواند بسیار دلهره آور و خطرناک باشد. طبق هشدار هایی که اسیتفن هاوکینگ و سایر دانشمندان در مورد این حوزه داده اند، اگر هوش مصنوعی روزی بتواند با هوش انسانی برابری کند، این مسئله می تواند بسیار خطرناک باشد و ربات ها بشر را به نابودی بشکانند.(رجوع کنید به مقاله ی هوش مصنوعی چیست؟ و رباتهای هوش مصنوعی چگونه کار می کنند؟)

معرفی سریال وست ورد Westword ؛ نقدی بر انسان مدرن و آینده ی تاریک بشر

دو: در وست ورلد، ما شاهد جنبه ی تاریک و لذت جوی افراطی انسان ها هستیم. در این سریال شاهد این قضیه هستیم که اگر شرایطی برای انسان ها فراهم شود که هرکاری که دوست دارند بکنند، چه شرایطی پدید خواهد آمد. اکثر افرادی که به محوطه ی پارک می آیند برای ارضای شهوت و خشونت خود پا به این منطقه می گذارند.

وست ورلد را می توان در واقع می توان نقدی بر دنیای مدرن غرب و بی اخلاقی های انسان، تلقی کرد. آینده ی دلهره آور بشر که روزی ممکن است ساخته های دست خودش، علیه ش اقدام کنند. آینده ای که در آن حتی علم هم در جهت ارضای مطامع و شهوات، سرمایه دارها قرار می گیرد و جهانی را فراهم می کند تا در آن دست به هر کاری که دوست دارند بزنند. به تصویر کشیدن تصاویر متعدد خشونت جنسی و لحظات دلهره آور در این سریال خبر از جنبه های تاریک ذهن بشر می دهد که جاناتان نولان مشهور به خوبی آن ها را مجسم کرده است.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 679
تعداد کل آرا: 4503
تعداد کل بازدیدها: 869392


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)