معجزه اعتماد به نفس | چگونه با رعایت نکاتی ساده اعتماد به نفستان را افزایش دهید؟

معجزه اعتماد به نفس | چگونه با رعایت نکاتی ساده اعتماد به نفستان را افزایش دهید؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/12

اعتماد به نفس یکی از مهمترین توانایی هایی است که به فرد این امکان را می‌دهد که با مشکلات زندگی روبه رو شود. اگر این مهارت را بپرورانید حتما موفقیت بیشتری در انتظار شما خواهد بود!

بیشتر بخوانید:

چگونه شادتر زندگی کنیم

چگونه می‌توانیم بر کمرویی خود غلبه کنیم؟

چگونه اعتماد به نفس را در خود افزایش دهیم؟

 یکی از موثر ترین عواملی که ما را به موفقیت می رساند، اعتماد به نفس است. برای این که به آرزوهایمان برسیم باید علاوه بر اینکه مهارت های خود را به کار می گیریم و برای موفقیت تلاش می کنیم، اعتماد به نفس لازم را داشته باشیم. اگر اعتماد به نفس کافی نداشته باشیم به کامیابی نمی رسیم. اما چگونه اعتماد نفس خود را بالا ببریم؟

 برای این که جایگاه خود را در زندگی مشخص کنیم، باید استعدادهای خود را کشف کرده و آن ها را به کار بگیریم. همچنین از تجربیات، تحصیلات و مهارت هایی که کسب کردیم بهره ببریم. با کسب این موارد، ما می توانیم رزومه خوب و پر باری داشته باشیم و از محدودیت ها رها شده فرصت های جدیدی را کشف کنیم. اعتماد به نفس زندگی جدیدی را برای شما رقم می زند. اعتماد به نفس یعنی خود باوری و ایمان داشتن به توانایی های شخصی. شما می توانید حس اعتماد به نفس تان را تقویت کنید. این حس نه تنها شما را به اهدافتان می رساند، بلکه کمک می کند تا اهداف بالاتری نیز دنبال کنید و با اعتماد به نفس تجربیات خوبی کسب خواهید کرد.

 

اینکه تصور کنید می توانید یا نمی توانید، درهر حال حق با شما است. (هنری فورد)

واکنش ما در مواقع حساس و مهمی که در زندگی داریم، بر موفقیت یا عدم موفقیت آینده مان نقش دارد. اگر ذات اعتماد به نفس را بشناسیم می توانیم در لحظات حیاتی زندگی اعتماد به نفس لازم را داشته باشیم. اعتماد به نفس برخلاف دوچرخه سواری و یا تایپ کردن مهارتی نیست که با یک بار فراگرفتن تا آخر عمر آن را داشته باشید. اعتماد به نفس نوعی حس و هیجان است که در شرایط مختلف، تغییر می کند و ممکن است در شرایطی که نیازمند اعتماد به نفس هستید، حس اعتماد به نفستان بطور کامل از بین برود.

اعتماد به نفس، حسی متغیر و بی ثبات است. مثل وقتی که ترن هوایی سوار شدید. در هنگام دریافت خبرهای مثبت اعتماد به نفستان بالا می رود و در هنگامی که شکست می خورید، حس اعتماد به نفستان پایین می آید.

با وجود این که رویداد های زندگی از کنترل ما خارج است، اما ما می توانیم اعتماد به نفس داشته باشیم و حتی آن را افزایش دهیم و مدیریت کنیم. با به کار بستن موارد زیر حس اعتماد به نفس مان توسعه می یابد.

 

  • تجربه های موفق خود را تجزیه و تحلیل و مدیریت کنیم
  • در مورد خودمان نگرش های مثبت داشته باشیم
  • الگوهای مثبت در زندگی داشته باشیم
  • احساساتی که اعتماد به نفسمان را کم می کند، کنترل کنیم.

برای این که بفهمید چقدر اعتماد به نفس دارید به پیروزی هایتان و به مدیریت آن ها فکر کنید.

معجزه اعتماد به نفس | چگونه با رعایت نکاتی ساده اعتماد به نفستان را افزایش دهید؟

  • تجربه های موفق خود را تجریه و تحلیل و مدیریت کنیم.

توانایی های خود را بشناسیم و شاکر این توانایی ها باشیم و در مواقع حساس زندگی از آن ها بهره ببریم. موفقیت هایتان را ساده نگیرید و آن ها را یادداشت کنید. موفقیت خود را ناشی از تلاش خود بدانید نه شانس. وقتی تلاش کنید و آماده مبارزه با مشکلات باشید، شانس هم خواهد آمد.

کوشش فراوان و آمادگی برای رویارویی با مشکلات، شما را به موفقیت می رساند و سندروم ایمپاستر را از شما دور می کند. سندروم ایمپاستر یک رویداد روانی است که بر اساس آن فرد موفقیت خودش را ناشی از تلاش خود نمی داند بلکه آن را ناشی از عوامل بیرونی می داند.

اعتماد به نفس یعنی احساسات خود را در زمان موفقیت، کنترل کنید و با موفقیت ها به درستی برخورد کنید.

بعد از این مرحله ما به مرحله بعدی می رسیم.

 

  • درباره خودمان نگرش های مثبت داشته باشیم.

در این مرحله باید به افکار خودمان توجه کنیم. این کار خیلی دشواری است، چون افکار دائما در ذهن ما در حرکت هستند و ترتیب دادن به آن ها بسیار مشکل است. اینجاست که «نظم شناختی» کاربرد دارد. باید افکار مثبت و منفی را بشناسیم و افکار منفی را از خودمان دور کنیم.

افکار منفی را باید در ذهن خود بازبینی کنیم. مثلا در برخورد با رئیس خود به جای این که فکر کنید:

« من نمی توانم با او مواجه شوم، نمی توانم با او و نمره هایی که درباره ارزشیابی عملکرد من وارد فرم کرده است، مخالفتی از خود بروز دهم. »

با خود بگویید:

«من می توانم از خودم دفاع کنم و رئیسم باید متوجه شود که من با نمره ارزشیابی عملکردم مخالفم.»

با تغییر طرز فکر، میزان اعتماد به نفس شما تغییر می کند. خود را ارتقا دهید و از خودتان بابت کارهای مثبتی که انجام دادید، تشکر کنید. در این صورت آماده رویارویی با هر مشکلی هستید.

در سختی ها به خودتان اعتماد کنید. اما در مواقعی نیز می توانید از دیگران کمک بگیرید. در مرحله بعدی شما با این موضوع آشنا خواهید شد که چگونه با تکیه کردن به دیگران اعتماد به نفستان را بالا ببرید.

 

  • الگوهای مثبت در زندگی داشته باشیم.

الگوهای مثبت را بشناسید. این افراد مسئولیت پذیر، قابل اعتماد، قوی و محکم هستند و به دیگران کمک می کنند. در مورد اشخاصی که این رفتارهای مثبت را دارند، کمی اندیشه کنید.

روابطتان را با چنین افرادی را بیشتر کنید.کسانی که اصول خاصی دارند و تحسین برانگیز هستند. حتی اگر این ارتباط خیلی کوتاه و در حد یک مکالمه تلفنی و یا گفت و گویی در یک کافی شاپ باشد.

برای تغییر آماده باشید. حتی اگر الگوهایمان ما را به زحمت بیندازند. هرچند تغییر کردن بسیار سخت است، اما با تمرکز بر افزایش اعتماد به نفس آسان تر به نظر خواهد آمد.

 

 

  • احساساتی که اعتماد به نفسمان را از بین می برد کنترل کنیم.

شما در هنگامی که دچار ترس می شوید با علامت های درونی روبرو می شوید. نکته مهم این است که این علائم را نباید نادیده بگیرید، بلکه باید کاملا با آن ها روبرو شوید. در واقع با توجه به این علائم احساسی می توانیم بفهمیم چه زمانی اضطراب داریم.

پرسش هایی از قبیل:« در شرایط حاضر کار درستی که می توانم انجام بدهم چیست؟» کمک می کند تا با ترس مقابله کنیم و تلاش را آغاز کنیم.

یکی دیگر از مواردی که اعتماد به نفس را کاهش می دهد« نگرانی» است که به صورت استرس نمایان می شود. در این هنگام باید نوع نگرانی را که حقیقی است یا ساختگی، مشخص کنیم. مغز ما با این که بسیار توانمند است، گاهی در تشخیص نگرانی حقیقی یا ساختگی دچار اشتباه می شود. در این موارد منطق کم رنگ می شود و شما درمورد مسائلی نگرانید که به هیچ وجه منطقی نیستند یا هنوز رخ ندادند یا احتمال رخ دادن آن ها کم است یا اصلا قابل کنترل نیستند.

مورد دیگری از احساسات که مخرب اعتماد به نفس است، بی ثباتی و حس نا امنی است.در این زمینه راهکار دوم را که شرح دادیم، توصیه می شود. زمانی که احساس نا امنی کردید، بر انتقاد های درونی تان غلبه کنید و در مقابل توانایی هایتان را تحسین کنید. قبل از این که خود را مقصر بدانید زحماتتان را به یاد آورید. در این زمان به خودتان یادآوری کنید که سختی های زیادی را برای این موفقیت پشت سر گذاشته اید و باید ادامه دهید. همین باعث می شود دوباره اعتماد به نفستان بازگردد.  

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 22
تعداد کل نظرات : 1
تعداد کل آرا: 15
تعداد کل بازدیدها: 10168

نظرات کاربران

*