معاینه شخصی وضعیت پستان ها | چگونه در منزل وضعیت سینه ها را معاینه کنیم.

معاینه شخصی وضعیت پستان ها | چگونه در منزل وضعیت سینه ها را معاینه کنیم.

معاینه پستان و سینه در خانم ها یکی از معاینات اصلی و بسیار مهم می باشد، از این رو، خانم ها برای معاینه سینه باید هر چند وقت یکبار به پزشک متخصص مراجعه نمایند، ولی با این حال برای بررسی های اولیه و معاینات معمولی خود خانم ها می توانند در منزل به صورت انجام دهند.

لازم و واجب است که زنان به صورت متمادی و همیشگی وضعیت پستان های خود را بررسی و معاینه کنند. معاینه شخصی در کنار معاینه پزشکی لازم می باشد. نیاز است زنان حداقل ماهی یکبار به بررسی وضعیت سینه و پستان های خود بپردازند، در زنانی که دارای دوره قاعدگی معنی می باشد، لازم است، معاینات پستان 7 الی 10 روز بعد از شروع قاعدگی انجام شود.

ولی در زنانی که دوره قاعدگی نامنظم دارند و یا یائسه می باشند، معاینات پیشگیرانه بررسی وضعیت پستان ها، باید ماهی یکبار و در تاریخ مشخص باشد. برای نمونه یکم هر ماه زن می تواند، خود را معاینه نماید.

طریقه های معاینه وضعیت پستان زنان مطابق تصویر توضیح داده می شود.

معاینه شخصی وضعیت پستان ها | چگونه در منزل وضعیت سینه ها را معاینه کنیم.

روبروی آینه طوری بایستید، که بالا تنه به راحتی دیده شود. در ابتدا دست ها را پایین انداخته و وضعیت سینه ها را ملاحظه کنید، سپس دست ها را بر روی کمر بگذارید (مانند تصویر شماره یک) و بعد از آن دست های خود را پشت سرتان بگذارید. (مانند تصویر شماره دو)، به این حالت می توانید تعادل، تقارن، بزرگی و کوچکی و ... را در آینه ببینید.

بعد در وضعیت ایستاده و یا نشسته و با دست پستان سمت راست خود را بررسی کنید (مانند تصویر شماره 3 و 4). با دست زدن به پستان و نیز فشار دادن ملایم آن نباید شما هیچ دردی را احساس کنید. بعد از این حرکات، به همان شیوه پستان سمت چپ خود را معاینه کنید و علاوه بر این، سمت پهلو ها و پایین پستان را هم معاینه کنید(مانند تصویر شماره 5).

بعد از این به وسیله نوک انگشتان (انگشت سبابه و انگشت اشاره) نوک سینه های خود را فشار دهید. (مانند تصویر شماره 6). در این حال اگر از پستان خود مایع ترشح شد، به رنگ آن توجه کنید و به متخصص زنان مراجعه نماید.

معاینه پستان در عین حالی می تواند به صورت دراز کشیده هم انجام شود. (مانند تصویر شماره 7). در این شیوه ابتدا طرف پهلوها را معاینه کنید و سپس بالا و پایین پستان را بررسی نماید.

در زمان مشاهده تغییرات و معاینه پستان ها به فاکتورهای زیر باید توجه داشته باشید.

1- اگر چه هیچ گونه دردی ندارد، ولی در پستان ها غده ها و نقطه های سفت شده وجود دارد.

2- ترشح مایع از نوک پستان ها؛

3- تغییرات ایجاد شده در شکل و اندازه پستان؛

4- آسیب دیدن پوست روی پستان و یا تو رفتگی نوک پستان؛

5- کبود شدن پوست روی پستان و یا نوک پستان؛

6- به وجود آمدن غده های لنفاوی در روی پستان و یا در سمت چپ و راست سینه؛

7- تغییرات پوستی و التهابات پوست در روی پستان؛

در زمان معاینه کردن پستان به هر کدام از فاکتورهای گفته شده در بالا مشکوک شدید، حتما در کمتر زمان خود را به دکتر متخصص زنان برسانید. بودن هر غده و یا سفت شدگی در پستان ها بدون توجه به سن، باید ماموگرافی را انجام دهند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.7
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 44
تعداد کل آرا: 2882
تعداد کل بازدیدها: 219705
معاینه شخصی وضعیت پستان ها | چگونه در منزل وضعیت سینه ها را معاینه کنیم.
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.7
sigmaمجموع آرا: 3
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)