مضرترین و مفید ترین غذا برای معده چیست | کدام غذا برای سلامتی معده مفید است

مضرترین و مفید ترین غذا برای معده چیست | کدام غذا برای سلامتی معده مفید است

یکی از اندام های حیاتی و ضروری انسان، معده می باشد، که سلامتی آن برای کل بدن انسان لازم و ضروری است، به همین دلیل لازم است در مصرف غذاهای خود نهایت دقت را داشته باشیم و از مصرف غذاهای مضر برای معده مانند نوشابه های گازدار پرهیز کنیم و در عوض از غذاهایی استفاده کنیم، که برای معده مفید می باشند.

معده یکی از واجب ترین اندام های داخلی بدن انسان می باشد، بسیاری از بیماری ها تنها به دلیل اختلال در سیستم گوارشی به ویژه معده به وجود می آید. همه ما در ساده ترین حالت سردردهای ناشی از اختلال معده (سردی معده) را تجربه کرده ایم. سردرد ناشی از معده تنها یک نمونه کوچک از اختلالات و بیماری هایی می باشد، که در اثر اختلال معده به وجود می آید. از این رو، اختلال معده می تواند، بیماری ها و اختلالات دیگر را نیز به وجود آورد. به همین دلیل توجه به سبک غذاها و غذاهای مفید و مضر برای معده بسیار مهم می باشد و سبب افزایش یا کاهش عمر انسان می شود. با توجه به اهمیت این موضوع، لازم است، غذاهای مفید و مضر برای معده را شناخت و با تغذیه صحیح سبب سلامتی و افزایش طول عمر شد. اما چون امکان پرداختن به همه غذاهای مفید و یا مضر برای معده در یک مقاله وجود ندارد، به همین دلیل در این مقاله تنها به بررسی مفیدترین و مضرترین غذاها برای معده می پردازیم.

- مفیدترین غذا برای معده:

بیاید سلامتی معده مان را تامین کنیم و از غذاهایی استفاده کنیم، که برای سلامتی معده مفید می باشند و مانع از ایجاد بسیاری از بیماری های مزمن می شوند. از جمله مفیدترین غذا برای معده سیب زمینی است. این غذا هم ارزان است و هم به راحتی در دسترس عموم قرار دارد. تنها لازم است که این محصول را به لیست غذایی روزانه خود اضافه کنید. با اضافه کردن این غذا در لیست غذایی خود، به زودی شاهده بهتر شدن فعالیت و عملکرد معده خواهیم شد.

سیب زمینی معمولی برای معده بسیار مفید است. چرا که سیب زمینی سبب تجزیه ترکیبات غذا می شود و از این رو، به هضم راحت و آسان غذا کمک می کند. در ترکیبات سیب زمینی آنزیم هایی وجود دارد، که تجزیه کننده غذا هستند. همچنین سیب زمینی دارای نشاسته فراوان می باشد که برای مقابله با تاثیرات مخرب بر روی غشای مخاطی در بدن مفید است. علاوه بر این سیب زمینی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی لازم و مفید برای بدن می باشد. فراموش نکنیم که، آب سیب زمینی خام برای درمان بیماری معده و روده و همچنین بیماری گاستریت بسیار مناسب است.

- مضرترین غذا برای معده:

در این باره نیاز است، اطلاعات زیادی داشته باشیم. با این حال، طبیعی است که در مورد همه غذاهای مضر برای معده نمی توان در یکجا صحبت کرد. به همین دلیل در اینجا، تنها خطرناک ترین این محصولات را به شما معرفی می کنیم.

در صدر لیست مضرترین غذاها برای معده باید از نوشابه های گازدار مانند فانتا، کوکاکولا و دیگر نوشابه نام برد. سپس باید از چیپس ها، سیب زمینی های پخته شده در مایکروفر و همه محصولات غذایی فست - فودی را نام برد. سوسیس، به ویژه سوسیس های دودی شده هم برای معده بسیار مضر می باشند و سرطان زا هستند.

همچنین اکثریت غذاهای کنسروی، سس مایونز، کچاپ و دیگر سس های حاضری هم دشمن معده می باشند و از موادی سرشار هستند، که زمینه و عامل ایجاد بیماری سرطان می باشند.

سوپ ها و مواد غذایی گوشی بسته بندی شده مانند دوسیراک (Dosirak) که گوشت بسته بندی شده در کره شمالی و جنوبی می باشد، نشاسته های که اصلاح شده[1]، پنیرهای غنی شده، مارگارین و محصولاتی که از مارگارین تهیه شده اند، بستنی هایی که برای مدت طولانی نگهداری شده اند. شکلات های چوبی و همچنین باید از مصر آب نبات های جویدنی پرهیز کرد.

 

[1] - اصلاح شیمیایی نشاسته عبارت است از جایگزینی گروه های خاص که هرکدام ویژگی های متنوعی به محصول می دهند.

اصلاح آنزیمی عبارت است از هیدرولیز بخشی از نشاسته و تولید یک مولکول با وزن مولکولی کمتر که به آن دکسترین یا مالتو دکسترین می گویند. برای این کار از آنزیم های آمیلولیتیک استفاده می شود.

اصلاح فیزیکی شامل پیش ژلاتینه کردن و تیمار حرارتی نشاسته است. پیش ژلاتینه کردن در واقع پیش پخت نشاسته است که به عنوان قوام دهنده در آب سرد استفاده می شود. پیش ژلاتینه کردن و تیمار حرارتی، هردو جزو اصلاحات فیزیکی محسوب می شوند که بدون آسیب به گرانول های نشاسته انجام می شود.(منبع: سایت گاوشگر در صنعت غذا).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
مضرترین و مفید ترین غذا برای معده چیست | کدام غذا برای سلامتی معده مفید است
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)