مضرترین غذاها برای قلب | پنج غذایی که به قلب انسان بسیار آسیب می زنند

مضرترین غذاها برای قلب | پنج غذایی که به قلب انسان بسیار آسیب می زنند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/19

قلب یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین اعضای و اندام بدن انسان می باشد، که مراقبت و محافظت از آن بسیار مهم و حیاتی است، اما برخی از غذاهایی که به طور روزمره بسیاری از انسان ها مصرف می کنند، برای قلب مضر است و به آن آسیب می رساند. از این رو، در این مطلب پنج غذایی که به قلب آسیب می زند را تقدیم خوانندگان محترم می کنیم.

در تمام دنیا یکی از اصلی ترین علت مرگ و میر انسان ها، مربوط به بیماری سیستم قلبی – عروقی می باشد. سلامتی سیستم قلبی – عروقی با بسیاری از کارها و عملکرد انسان ارتباط مستقیم دارد. که یکی از مهترین این عمل ها تغذیه و غذا می باشد. پنج غذای بسیار مضر و زیان آور برای سیستم قلبی و عروقی انسان عبارتند از:

1- مصرف غذاهای زیاد سرخ شده: در زمانی که غذا در روغن سرخ می شود، مواد مضر بسیاری به وجود می آید. این مواد ریسک ابتلا به بیماری سیستم قلبی – عروقی را در انسان بسیار زیاد می کند و همچنین دارای خصوصیت سرطان زایی می باشد.

2- مصرف کالباس و سوسیس: تحقیقات نشان می دهد که، در ترکیبات این محصولات به مقدار زیاد نمک و مواد نگهدارنده وجود دارد، که برای سیستم قلبی – عروقی مضر می باشد. نمک مایعات در ارگانیسم بدن را راکد می کند و علاوه بر این فشارهای موجود بر قلب را افزایش می دهد. مواد نگهداری هم بر روی عضلات قلب تاثیرات سمی دارد.

مضرترین غذاها برای قلب | پنج غذایی که به قلب انسان بسیار آسیب می زنند

3- مصرف غذاهای نمکی و شور: استفاده زیاد از غذاهای نمکی، می تواند به بروز نشانه هایی مانند ضربان سریع قلب، احساس تورم در بدن و ناتوانی در به خواب رفتن منجر شود. با گذشت زمان کلیه‌ها در پردازش سدیم اضافی که در اثر مصرف زیاد نمک در بدن ایجاد شده اند، دچار مشکل می‌شوند. از این رو بدن به آب برای رقیق کردن آن متکی می شود و بر همین اساس ممکن است احساس نفخ و پف کردن در انسان شکل بگیرد. این فرآیند میزان مایع اطراف سلول ها و حجم خون در بدن را افزایش می دهد. افزایش حجم خون به معنای آن است که قلب باید سخت‌تر کار کند و این شرایط در بلند مدت می تواند به فشار خون بالا، حمله قلبی و سکته مغزی منجر شود.

4- مصرف شیرینی جات، شکر و نوشیدنی های گازدار و شیرین: شکر به سلامتی رگ های آسیب جدی وارد می کند و در رگ های می توان سبب ایجاد التهاب شود. در نتیجه در رگ ها احتمال انباشت کلسترول به وجود می آید. کلسترول سبب تنگ شدن رگ ها شده و آن را بسیار ضعیف و شکننده می کند و ریسک انسداد و پاره شدن رگ ها را افزایش می دهد. در حالی که در داخل رگ های سالم کلسترول جمع نمی شود.

5- استفاده از روغن مارگارین و روغن های ترانس: متخصصان معتقدند، چربی ترانس بدترین نوع چربی است که انسان می توانید مصرف کنید. بر خلاف سایر چربی های خوراکی، چربی های ترانس که اسیدهای چرب ترانس هم به آنها گفته می شود، کلسترول بد را بالا و کلسترول خوب را پایین می آورند و در نتیجه خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی را به شدت در زنان و مردان افزایش می دهند، که حتی می تواند کشنده باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3106
تعداد کل بازدیدها: 352277

نظرات کاربران

*