مضرات و زیان های اشعه نور خورشید | مضرات نور خورشید بر روی چشم

مضرات و زیان های اشعه نور خورشید | مضرات نور خورشید بر روی چشم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/14

امروزه همه مردم در مورد مضرات و زیان های اشعه­ی ماورای بنفش نور خورشید تقریبا اطلاعاتی دارند، همه می دانند که نور خورشید بر روی پوست انسان مضر است و یا به چشم آسیب می زند، ولی شاید کمتر کسی این مساله را بداند که اشعه ماورای بنفش نور خورشید احتمال نابینا شدن در انسان را نیز به دنبال دارد.

در جامعه بسیاری از مردم به ویژه زنان از عینک های آفتابی استفاده می کنند، ولی هنوز خیلی ها هستند که به استفاده از عینک آفتابی به عنوان مد و کلاس نگاه می کنند و حاضر به استفاده از آن نمی باشند و یا خجالت می کشند. در حالی که استفاده از عینک های آفتابی لازم و ضروری است. چرا که اشعه ماورای بنفش نور خورشید احتمال نابینایی در انسان را به دنبال دارد.

همه می دانند، افرادی که به مدت طولانی زیر اشعه های ماورای بنفش نور خورشید قرار دارند، ریسک ابتلا به بیماری های شدید پوستی مانند سرطان پوست در آنها زیاد می باشد. اما اشعه ماورای بنفش نور خورشید تنها برای پوست مضر نمی باشد. برای چشم ها هم بسیاری مضر است.

تحقیقات علمی اثبات کرده اند که، اشعه های شدید نور خورشید، هم بر روی ساختار عضلات بخش خارجی و هم بخش داخلی چشم آسیب می زند. اشعه ماورای بنفش به ویژه برای افرادی که دارای مشکل بینایی هستند بسیار مضر است. این گونه که، در بلند مدت اشعه ماورای بنفش (UV) نور خورشید سبب آب مرواید در چشم می شود. بیماری آب مرواید اگر به موقع درمان نشود، سبب نابینایی و کوری در انسان می تواند باشد. حتی اشعه ماورای بنفش خورشید می تواند سبب ایجاد بیماری های مختلف چشمی هم باشد.

شدت اشعه ماورای بنفش نور خورشید در کشورهای مختلف دنیا فرق می کند. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی به بررسی و تهیه شاخص های مختلف اشعه ماورای بنفش در کشورهای مختلف دنیا پرداخته است. این شاخص از 1 تا 11 و 12 درجه و شدت اشعه ماورای بنفش خورشید را نشان می دهد. در این شاخص اگر میزان اشعه ماورای بنفش یک و دو باشد، نیازی به مراقبت در برابر خورشید نیست. در دیگر موارد قبل از خروج از خانه لازم است، این عینک های آفتابی استفاده شود.

برای مراقبت و محافظت از اشعه ماورای بنفش خورشید، حتما لازم است از عینک های با کیفیت و دارای فیلتر UV استفاده کرد. لذا در هنگام خرید عینک های آفتابی به فیلتر اشعه ماورای بنفش آن دقت کنید. کودکان زیر 15 سال و افراد سن و سال دار، بیشتر در معرض خطر می باشند و به همین دلیل در برابر سلامتی چشمان آنها باید خیلی مراقب بود.

عینک هایی که برای محافظت از اشعه ماورای بنفش استفاده می شود، لازم است بر روی صورت کاملا بنشیند. افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند، لازم است، لنزهایی را انتخاب کنند که دارای فیلتر UV باشد. که برای مراقبت از چشم خوب است.

توجه داشته باشید که در ساعات اول صبح و غروب، تاثیرات نور خورشید خیلی بیشتر است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*