مضرات نوشیدن شراب و دلایل حرام بودن شراب

مضرات نوشیدن شراب و دلایل حرام بودن شراب

در مطلب آشنایی با شراب و انواع آن در مورد شراب و انواع آن صحبت کردیم و توضیحاتی در مورد ویژگی های آن دادیم. اما در این مطلب می خواهیم در مورد مضرات شراب برای سلامتی از منظر علم پزشکی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

خوردن شراب از نظر پزشکی می تواند عوارضب دربرداشته باشد. بر اساس تحقیقات وزارت بهداشت بریتانیا، نوشیدن الکل اعم از شراب، آبجو و مشروب تقطیر شده در هر اندازه ای می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. به خصوص سرطان هایی در ناحیه دهان، گلو و پستان با نوشیدن الکل رابطه دارند. ارتباط بسیار زیادی بین نوشیدن مشروبات الکلی و سرطان‌های پستان، مری، دهان، نای، حنجره و حلق وجود دارد و مصرف زیاد الکل، به شدت خطرناک است.

همچنین زیاده روی در مصرف نوشیدنی های الکلی باعث بروز زوال عقل، دیابت نوع 1 و اختلال در بینایی می شود. بر اساس گزارش «کمیته علمی مستقل در مورد داروها» در بریتانیا، ضرر مصرف افراطی الکل در جامعه سه برابر ضرر مصرف کوکائین و سیگار برآورد شده است.

مسمومیت با متانول

در صورت آلوده بودن شراب به متانول یا الکل چوب، مصرف کننده دچار کوری و حتی مرگ می شود. مصرف 10 میلی لیتر متانول می تواند باعث کوری و مصرف 100 تا 200 میلی لیتر از آن باعث مرگ می شود

چرا شراب حرام است؟

مشروبات الکلی از جمله شراب به 5 دلیل حرام هستند:

کتاب(قرآن)

علت این حرام بودن شراب در قرآن این است که افراد را از حالت طبیعی خارج می کند و ممکن است آلوده به گناه شوند. در موارد متعددی قرآن به حرمت شراب اشاره کرده.

1ـ «انّما الخمر و المیسر و الانصاب و الازلام رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه لعلکم تفلحون؛ (مائده (5) آیه 90)
تحقیقاً شراب و انواع قمار و بت پرستى و یا سنگ هایى که براى قربانى نصب شده و چوبه هاى قرعه (براى کشف امور غیبى)، پلیدى از کارهاى شیطان است، از آن دورى گزینید، شاید رستگار شوید.

حکم خوردن شراب از نظر شرعی هشتاد ضربه شلاق است.

احادیث علوی و نبوی

پیامبر اسلام در حدیثی معروف 10 گروه از افراد را که در تولید شراب دخیل هستند را مورد لعنت قرار داده.

امام على (علیه السلام) نیز مى فرماید: «خداوند شراب و مى گسارى را براى سلامت عقل حرام کرده است.» ( نهج البلاغه، حکمت 252)

عقل

این مورد نیز در اسلام ذکر شده. بهاین دلیل که مشروبات الکلی برای مدتی انسان را از حالت طبیعی خارج می کنند و او را در مستی و بی خبری قرار می دهند و هر عمل خطرناکی می تواند از انسان در این حالت سر بزند

اجماع

بنابر اجماع علمای شیعه و سنی، شراب نجس است و حرمت آن نیز محرز است. اکثر علمای دینی شراب را به عنوان دارو نیز تجویز نمی کنند زیرا شفایی در حرام وجود ندارد.

علوم طبیعی (علم پزشکی)

در ابتدای مقاله مضرات نوشیدنی های الکلی و شراب را از منظر پزشکی نوضیح دادیم و اشاره شد که الکل چه عوارضی می تواند برای سلامتی داشته باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.8
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 690
تعداد کل آرا: 4571
تعداد کل بازدیدها: 905660


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)